در این مقاله قصد داریم به موضوع مفهوم کاتالوگ چیست بپردازیم. کاتالوگ یکی از اصلی ترین ابزارهای بازاریابی و تبلیغاتی برای معرفی محصول و برند صاحبان کسب و کار می باشد. معمولا  کاتالوگ دفترچه‌ای حاوی  اطلاعات کامل محصولات و یا خدمات است که با مطالعه آن مخاطب می‌تواند با نحوه استفاده از محصولات و یا خدمات کسب و کار  آشنا شوند. همچنین کاتالوگ نقش تاثیرگذاری در برقراری ارتباط مستقیم و نحوه انتقال مفاهیم و تبادل اطلاعات به مخاطب دارد. در اواسط قرن بیستم که دیگر ابزارهای تبلیغاتی مانند اطلاعیه ها و تراکت های تک رنگ و معرفی های حضوری و لفظی جوابگوی نیاز تولید کنندگان برای معرفی محصولات نبود؛ کاتالوگ پا به عرضه بازاریابی گذاشت.

در این محتوا می خوانید: پنهان

تعریف کاتالوگ چیست؟

به مجموعه ای که در بردارنده محتوایی تصویری و متنی از محصولات و خدماتی که توسط یک شرکت یا سازمان ارائه می گردد، کاتالوگ گفته می شود. این کاتالوگ شامل ریزترین اطلاعات مورد نیاز برای فروشنده یا واسطه آن کالا یا خدمات است که می تواند ابزاری تبلیغاتی و بی واسطه برای معرفی محصول و برند کسب و کار به کار رود.

چاپ کاتالوگ ها معمولا به صورت چند لت یا سیمی و یا منگنه ای انجام می شود و با برشور محصول تفاوت دارد. کاتالوگ محصولات به منظور معرفی، آموزش و نحوه استفاده از یک محصول، طراحی و چاپ می شود. این کاتالوگ در داخل بسته بندی محصول خریداری شده قرار می گیرد تا مشتری در صورت نیاز آن را مطالعه نماید. به دلیل اینکه کاتالوگ محصول باید در تیراژ بالا عرضه شود برای چاپ آن ها از ارزانترین متریال ها استفاده می شود. ما در مقاله ای دیگر به صورت مفصل به باید ها و نباید های طراحی کاتالوگ پرداخته ایم.

 

تفاوت کاتالوگ با بروشور در چیست؟

 

مفهوم و معنی کاتالوگ چیست؟

معنی و مفهوم کاتالوگ معمولا در فرهنگ لغت های مختلف یکسان است. معنی کاتالوگ در فرهنگ فارسی معین به دو صورت (لُ) [ فر. ] (اِ.) ۱ – دفترچه ای که طرز کار دستگاهی را نشان دهد، کارنما. (فره ). ۲ – فهرست ، فهرست راهنمای اشیاء، بروشور، کالانما (فره )می باشد. همچنین معنی کاتالوگ در فرهنگ فارسی عمید به معنی ۱.فهرست کالاها یا تولیدات یک مؤسسه یا نمایشگاه، ۲. دفترچه ای که در آن طرز کار قسمت های مختلف یک دستگاه توضیح داده می شود.

براساس دانشنامه ویکی پدیا معنی کاتالوگ (catalogue) ممکن است به یکی از موارد کاتالوگ ستاره ای، فارماکوپه، برگه دان و کالانما اشاره داشته باشد.
کاتالوگ به فارسی به معنی فهرست، فهرست اسامی یا صورت قیمت اشیائ است؛ و معنی کاتالوگ در سایر بانک های اطلاعاتی به شرح زیر می باشد.

 • کاتالوگ ( فارسی به انگلیسی) : Catalog, Catalogue
 • کاتالوگ(فارسی به عربی): دلیل، ذخیره فنیه
 • کاتالوگ( فارسی به ایتالیایی) : catalogo
 • کاتالوگ (فارسی به آلمانی) : Katalog (m), Katalog [noun], Verzeichnis (n)

مفهوم کاتالوگ اشاره به دفترچه یا کتابچه ای دارد که محصولات تولیدی و خدمات یک تولید کننده در آن به همراه تصاویر و توضیحاتی درج شده است.

تفاوت کاتالوگ با بروشور در چیست؟

بطور کلی هم کاتالوگها و هم بروشورها مجموعه های چاپی هستند که به منظور معرفی یک محصول، برند یا کسب و کار طراحی و چاپ شده و بصورت مشترک جنبه تبلیغاتی دارند؛ اما در طراحی کاتالوگها هدف اصلی آموزش و اطلاع رسانی، شناخت بیشتر و نحوه استفاده صحیح از یک محصول برای فروشنده یا مشتری می باشد.

اما بروشور یک کتابچه یا مجله ی حاوی صفحات مختلف به همراه تصاویر است که توضیحاتی در مورد ویژگی‌­ های محصولات و خدمات در آن گنجانده شده است.

ورود به عصر گرافیک توانست تاثیر زیادی روی بازاریابی و تبلیغات انواع محصولات داشته باشد. بطوری که استفاده از رنگ ها و طرح های جذاب در کاتالوگ ها توانست پیش از پیش مخاطب را جذب مطالعه کاتالوگ محصول یا برند سازمانی نماید. نتیجه استفاده از کاتالوگ برای شناساندن محصولات و برند می تواند به شکل وسیعی منجر به افزایش فروش محصولات و خدمات گردد.

تاریخچه کاتالوگ چیست؟

طراحی و چاپ اولین کاتالوگ به سال ۱۴۹۸ در ونیز بر می گردد؛ که به شکل دست نویس و به منظور فروش تعدادی کتاب در نمایشگاه شهر، طراحی گردیده بود. در ابتدا کاتالوگ به شکل تراکت و بصورت برگه ای پشت و رو طراحی می شد که روی جلد آن شبیه پوستر بود. در اوایل سال های ۱۹۷۰ میلادی در کشور فرانسه برای ابعاد کاتالوگ اندازه های استاندارد ۳۰×۲۱ در نظر گرفته شد. براساس این استاندارد کاتالوگ ها باید بیشتر از دو برگه باشند و از تصاویر و محتوای نوشتاری از محصول جهت معرفی به مخاطب استفاده شده باشد.

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از کاتالوگ شناساندن بدون واسطه محصولات و خدمات و برند یک کسب و کار به افراد است. همچنین کاتالوگ قابل حمل است و می توان آن را در فرصتی مناسب و در هر مکانی مطالعه کرد.

معرفی انواع کاتالوگ

طراحی ‌کاتالوگ توسط کسب و کارها و سازمان ها بر اساس هدف و نوع پیام انتقال دهنده به مخاطب صورت می گیرد. دسته بندی های گوناگونی برای کاتالوگ‌ها در نظر گرفته می شود که از مهم ترین آن ها می توان از کاتالوگ‌های علمی (معرفی محصولات علمی)، هنری (معرفی آثار هنری) و فروش نام برد. شاید هدف مشترک طراحی انواع کاتالوگ ها شناخت آن سازمان و یا محصولاتش به مخاطب باشد. ولی هدف اصلی کاتالوگ فروش شناساندن محصولات به منظور فروش بیشتر می باشد.

بطور کلی کاتالوگ‌ها معمولا به دو صورت تک محصولی و چند محصولی معرفی می شوند.
به کاتالوگ هایی که برای معرفی تخصصی یک محصول با تمام جزئیات، ویژگی ها، هزینه و سایر شرایط اختصاصی استفاده می شود کاتالوگ تک محصولی گفته می شود. همچنین کاتالوگ چند محصولی وظیفه معرفی چندین محصول جدید با عملکردهای مختلف را بر عهده دارد.

 

چه عواملی در طراحی یک کاتالوگ موثر است؟

 

کاتالوگ تبلیغاتی چیست؟

طراحی کاتالوگ و چاپ آن بخش مهمی از تبلیغات محصول و برند یک تولیدکننده به شمار می رود. انواع شرکت هایی که در زمینه های مختلف مشغول به فعالیت هستند برای معرفی محصولات خود به دیگران از کاتالوگ تبلیغاتی که شامل نام و قیمت محصول و تخفیفات آن محصول است؛ استفاده می کنند.

برای تهیه کاتالوگ تبلیغاتی باید به محتوای داخل کاتالوگ و طراحی و چاپ آن دقت کرد. محتوای درج شده در کاتالوگ تبلیغاتی باید بیشتر جنبه بازاریابی و جذب مخاطب داشته باشد. در این نوع کاتالوگ ها نباید به  مشخصات فنی و تخصصی محصول پرداخته شود.

به دلیل اهداف تبلیغاتی که استفاده از کاتالوگ در فروش محصول دارد یک فضای رقابتی بالایی بر طراحی و چاپ کاتالوگ حاکم شده است. زیرا هر چه نوع رنگ بندی و کیفیت طراحی و کارهای گرافیکی کاتالوگ بهتر باشد، جلوه بصری بیشتری دارد و در جذب مشتری موفق تر می باشد.

نکات مهم در طراحی جذاب و خلاقانه کاتالوگ که نقش مهمی در تبلیغات دارد

 • هدفمند بودن طراحی کاتالوگ
 • استفاده از محتوای جمع بندی شده
 • استفاده صحیح از فونت ها در طراحی کاتالوگ
 • استفاده از تصاویر در طراحی کاتالوگ
 • استفاده از رنگ ها در طراحی کاتالوگ
 • در نظر گرفتن ابعاد استاندارد برای کاتالوگ
 • حفظ انسجام در طراحی کاتالوگ
 • پر رنگ شدن و بزرگ نمایی برخی قسمت های مهم در کاتالوگ
 • خلاقیت در طراحی کاتالوگ

نقش کاتالوگ بازاریابی در فروش بیشتر محصول

طراحی کاتالوگ و استفاده صحیح از آن می تواند یک ابزار کاربردی برای افزایش فروش و بازاریابی محصولات شرکت های مختلف باشد. استفاده از کاتالوگ تبلیغاتی نقش مهمی در معرفی کامل محصول و برند به بازار هدف دارد. برای بازاریابی کاتالوگی باید در طراحی گرافیک و کیفیت تصاویری که در کاتالوگ چاپ می شود، دقت فراوان داشت. زیرا بسیاری از مشتریان به تصاویر نسبت به محتوا و متن کاتالوگ توجه بیشتری دارند. کاتالوگ شامل نام محصول، تصاویر متنوع از محصول، اندازه محصول و شرحی از نحوه کاربرد محصول و نمونه هایی از سایر محصولات تولید کننده می باشد.

بازاریابی کاتالوگی چیست؟

بازاریابی کاتالوگی یک بازاریابی مستقیم و ادامه دار است که می تواند به معرفی یک یا چند کالا و خدمت اختصاص یابد. امروزه نوع جدید کاتالوگ به نام کاتالوگ اینترنتی بوجود امده اند که شامل اطلاعات تجاری محصولات و خدمات تولید کنندگان هستند. کاتالوگ بازاریابی می تواند با مشتری ارتباط خوبی برقرار کند به همین دلیل یک ابزار تبلیغاتی مفید و در دسترس و بسیار ضروری به نظر می رسد.

فواید بازاریابی کاتالوگ چیست؟

از طریق بازاریابی کاتالوگ فقط مشتریان واقعی به سمت بازدید و خرید محصول روی می آورند.

بوسیله محتوا و پیشنهادهای درج شده در کاتالوگ، مشتریان جدیدی جذب خرید محصول می شوند.

مشتری علاقه مند به محصول، کاتالوگ را به عنوان یک راه ارتباطی در آینده نزد خود نگهداری می کند.

به دلیل اینکه استفاده از کاتالوگ برای بازاریابی و فروش نیازی به هزینه بالا ندارد؛ می تواند برای شرکت های تازه تاسیس و کوچک بسیار مفید و کاربردی باشد.

معایب بازاریابی کاتالوگ چیست؟

 • تهیه کاتالوگ هزینه زیادی دارد.
 • موفقیت بازاریابی کاتالوگی به میزان صحت اطلاعات توصیفی در مورد مشتریان هدف بستگی دارد که بدست آوردن اطلاعات صحیح کاری زمان بر و مشکل می باشد.
 • بازاریابی از طریق کاتالوگ اولین گام برای فروش محصول به مشتریان می باشد. زیرا ممکن است شرکت نتواند تحویل محصولات را به موقع انجام دهد یا اینکه محصول سفارشی مشتری موجود نباشد.
 • محصولات معرفی شده در کاتالوگ می تواند به آسانی بوسیله رقبا کپی برداری شود.

انواع طراحی کاتالوگ برای بازاریابی

در اینجا به معرفی ۵ مدل کاتالوگ به منظور بازاریابی کاتالوگی و انجام تبلیغات می پردازیم.

۱. کاتالوگ ارسال مستقیم

این نوع کاتالوگ برای مشتریان هدف فرستاده می شود؛ که باید فاقد مطالب تخصصی و پیچیده باشد. زیرا این مدل کاتالوگ به درخواست مشتری نبوده و ممکن است مشتری چندان توجهی به آن نکند. بنابراین باید بیشتر بر جنبه سرگرمی و جذابیت آن توجه کرد و همچنین باید دارای call to action مشخصی باشد.

۲. کاتالوگ خدمات فروش

این نوع کاتالوگ بازاریابی به عنوان ابزاری برای تیم فروش، شرکت است که می توانند به وسیله آن مزیت های رقابتی شرکت خود را بیشتر نشان داده و در جلسات بازاریابی و معرفی محصول موفق تر باشند. بازاریابی کاتالوگی بیشترین کاربرد را در زمانی دارد که باید اطلاعات زیادی در مورد طیف گسترده ای از محصولات و خدمات به مشتری انتقال داده شود.

۳. کاتالوگ پاسخ قیمت گیری

این مدل کاتالوگ زمانی که مشتری بالقوه از شما توضیحات و جزئیات بیشتری در مورد محصولات و چگونگی همکاری می خواهد؛ برای او ارسال می گردد. در کاتالوگ پاسخ قیمت گیری فقط باید خدمات خود را نسبت به محصولات سایر رقبا برجسته کرد و بر نحوه جذب مشتری تمرکز کرد. در این نوع کاتالوگ شرح  کلیات کسب و کار ضروری نیست.

۴. کاتالوگ یادآوری

برای اینکه مشتری این مدل کاتالوگ را برای مدت طولانی نزد خود نگه دارد باید دارای طرح گرافیکی و تصاویر زیبا، اطلاعات مهمی در مورد تصمیم نهایی مشتری و شامل لیست قیمت، گارانتی و خدمات بعد از فروش باشد. گنجاندن قصه خرید موفق مشتریان و رضایت نامه آنان نیز می تواند در جذابیت کاتالوگ یادآوری، نقش مهمی داشته باشد.

۵. کاتالوگ نقطه فروش

این مدل کاتالوگ بیشتر در رویدادهای تجاری؛ نمایشگاه ها و پروموشن ها که محل های رفت و آمد افراد است استفاده می شود. بازاریابی کاتالوگی به وسیله کاتالوگ نقطه فروش می تواند در مورد خدمات و محصولات جدید کسب و کار اطلاعاتی در اختیار مشتری قرار داده و او را نسبت به اینکه کسب و کار می تواند چه نیازهایی از وی را رفع نماید آگاه کند.

چه عواملی در طراحی یک کاتالوگ موثر است؟

سه عامل مهم و موثر در نحوه طراحی کاتالوگ شامل اندازه مناسب فونت، رنگ مناسب و عکس مناسب می باشد.

هر چه انتخاب این فاکتورها در زمان طراحی کاتالوگ با دقت و ظرافت بیشتری انجام شود، می تواند بطور مستقیم روی جذب مخاطب و به شکل غیر مستقیم روی فروش محصولات و خدمات و شناخت برند توسط مشتری تاثیر گذار باشد.

انتخاب اندازه مناسب فونت

یکی از ویژگی های مهم دیگری که باید هنگام طراحی‌کاتالوگ مدنظر قرار داد، نوع و اندازه فونت نوشته محتوای کاتالوگ است. استفاده از فونتی زیبا و اندازه ای مناسب می تواند مخاطب را جذب مطالعه کاتالوگ نماید. می توان برای ایجاد هارمونی مناسب و افزایش تاثیرگذاری کاتالوگ بر مخاطب از دو یا سه اندازه متفاوت فونت استفاده کرد.

انتخاب رنگ مناسب

انتخاب رنگ مناسب می تواند یک پل ارتباطی قوی بین مشتریان و محصولات و برند ایجاد نماید. به منظور انتخاب رنگ مطلوب در طراحی‌کاتالوگ باید با روانشناسی رنگ ها آشنا باشید.

انتخاب عکس مناسب

استفاده از عکس هایی با کیفیت و مرتبط با محصولات و خدمات قابل ارائه در طراحی‌کاتالوگ می تواند یک دید گسترده و شفاف به مخاطب جهت خرید محصول و بهره مندی از خدمات بدهد. یکی از تاثیرات مهم استفاده از تصویر در کاتالوگها، انتقال پیام به مخاطب می باشد.

 

یک کاتالوگ خوب چگونه محتوایی دارد؟

۱- خلاصه ای از معرفی نام و عملکرد کارخانه تولیدی و شناساندن فعالیت ها در شروع مباحث کاتالوگ.
۲- معرفی امتیازات و رتبه های تولید (استاندارد ـ ایزوهای موجود و….)
۳- معرفی هرچه بیشتر در خصوص جدیدترین و بهترین ساخته ها و خدمات.
۴- دادن اطلاعات و راهنمایی صحیح به مخاطب در مورد مشخصات فنی ـ خدمات ارایه شده ـ قابلیت های خاص و وجه تمایز آن نسبت به تولیدات متشابه کارخانه و یا آنچه در بازار فعلی موجود می باشد.
۵- وجود تصاویر و متن نوشتاری در کاتالوگ میزان تصمیم گیری و انتخاب صحیح را برای مخاطب سهل و آسان می کند.
۶-کاتالوگ‌ها دید مقایسه ای به وجود می آورند. بطوری که مخاطبین از بین چند محصول معرفی شده در زمینه مدل ـ کیفیت ـ کاربری ـ استحکام و هزینه برنامه ریزی شده جهت خرید بتواند یکی را که با شرایط او سازگار است انتخاب و خریداری کند.
۷- با درج آدرس، تلفن و آدرس اینترنتی، بتوان شناخت بیشتر را برای مخاطب فراهم کند.

ویژگی های مهم کاتالوگ چیست؟

۱- قابل حمل بوده و مطالعه آن در زمان فراغت.
۲- خلاصه گویی و پرهیز از هر نوع افراط در توضیح بیشتر موارد درج شده در کاتالوگ
۳-ارتباط برقرار کردن بدون واسطه با پیام گیر
۴-ترکیب تصویر با متن در جهت شناخت بیشتر مخاطب
۵-مطالعه کاتالوگ‌ها را می توان به فرصت مناسب موکول کرد؛ بنابراین مخاطب می تواند برای خرید محصول انتخاب دقیق و سنجیده تری داشته باشد.
۶-کاتالوگها به جهت انتقال اطلاعات نسبت به پوستر و تراکت فراتر و سنجیده تر عمل می کند

باید ها و نباید های طراحی کاتالوگ چیست؟

وجود یک تیم طراحی مستقل در هر شرکت و سازمانی می تواند تاثیر زیادی روی سیستم تبلیغاتی و فروش محصولات آن داشته باشد. در اینجا نکات مهمی را در مورد باید ها و نباید های طراحی کاتالوگ بیان می کنیم رعایت این نکات می توانند منجر به طراحی و چاپ کاتالوگی شیک و جذاب شوند.

 1. پیش از آغاز طراحی کاتالوگ هدف خود را مشخص کنید.
 2. از قلم مناسبی برای طراحی استفاده نمایید.
 3. برای کاتالوگ ابعاد مناسبی را در نظر بگیرید.
 4. بررسی کنید در محتوای کاتالوگ خطاهای تایپی و نگارشی وجود نداشته باشد.
 5. از تصاویر اختصاصی محصولات خود در طراحی کاتالوگ استفاده کنید.
 6. از متریال و مواد مناسب و با کیفیت در طراحی و چاپ کاتالوگ استفاده کنید.
 7. صحافی مناسب و زیبایی را برای طراحی و چاپ کاتالوگ در نظر داشته باشید.

مزایای استفاده از کاتالوگ چیست؟

کاتالوگها از تاثیرگذارترین ابزارهای تبلیغاتی و بازاریابی آفلاین و چاپی به شمار می رود. با استفاده از این ابزار صاحبان مشاغل و کسب و کارها می توانند به راحتی و با هزینه ای مناسب محصولات و برند خود را به مشتری معرفی نمایند. چنانچه کاتالوگ به صورت استاندارد طراحی شود می تواند مزایای زیادی مانند معرفی برند و شرکت، معرفی محصولات و یا خدمات و افزایش فروش را برای کسب و کار ها داشته باشد.

چاپ کاتالوگ

در حال حاضر رقابت بین کسب و کارهایی که در یک حوزه فعالیت می کنند بسیار بالا است. یکی از روش های معرفی محصولات و خدمات و پیشی گرفتن از رقبا چاپ کاتالوگ محصول است. البته از آنجایی که هزینه چاپ کاتالوگها بالا است بسیاری از شرکت و سازمان ها چاپ کاتالوگها را در تعداد پایین انجام می دهند. برای چاپ  می توان از دو روش چاپ آفست و دیجیتال بهره برد. بهتر است از چاپ دیجیتال استفاده کرد زیرا برای تیراژهای پایین مناسب بوده و باعث افزایش کیفیت و صرفه‌جویی در هزینه‌های سازمان می‌ گردد.  چاپ آفست برای تیراژ بالا به کار می رود.

طراحی جعبه، کارتن، لیبل و ست اداری

همانند طراحی کاتالوگ، طراحی کارتن، طراحی جعبه و طراحی ست اداری و طراحی لیبل می توانند نقش مهمی در تبلیغات برند تجاری یک شرکت و محصولات آن داشته باشند.

طراحی کارتن و جعبه چیست؟

استفاده از کارتن و جعبه برای بسته بندی انواع محصولات و کالاها بسیار مناسب است. زیرا محصولات را از آسیب ها و ضربات احتمالی حفظ می کند. یکی از ویژگی های مهم هر کارتن یا جعبه بسته بندی، طراحی بسته بندی جعبه آن است که می تواند در جذب مشتری و فروش محصول بسیار با اهمیت باشد. هرچه طراحی انواع بسته بندی و جعبه خلاقانه تر و خاص تر انجام شود؛ به همان میزان می تواند روی اعتماد مشتری و مصرف کننده تاثیر بهتری بگذارد.

نکات مهم در طراحی جعبه و کارتن

خدمات طراحی جعبه خلاقانه و کارتن قبل از مرحله چاپ انجام می گیرد و به دو دسته ۱. طراحی ابعاد و اندازه و شمای کلی کارتن و جعبه، ۲.طراحی جعبه و طرح مناسب برند برای درج روی کارتن بسته‌بندی تقسیم می شود. ما در اینجا نکات مهم در طراحی جعبه (طراحی جعبه دستمال کاغذی)که باعث بهتر شدن کار می شود را معرفی کرده ایم.

 • قابلیت گنجاندن و حفاظت از محصول
 • استفاده و کارکرد مناسب
 • متمایز کردن محصولات
 • هماهنگی با محصول از نظر ابعاد و وزن
 • مدت زمان نگهداری محصول در بسته
 • چیدمان با ارتفاع زیاد یا کم
 • امکان تهویه برای محصولات سردخانه ای
 • مطابقت با حمل ونقل
 • زمان بسته بندی و مونتاژ
 • قابلیت مقاومت در برابر عوامل فیزیکی
 • نوع بسته بندی(چندتکه یا گروهی)
 • محل برچسب طراحی گرافیک و اطلاعات لازم در مورد استفاده و انقضا محصول
 • هزینه طرح و متناسب بودن با امکانات مشترک

طراحی لیبل جذاب و طراحی ست اداری چشم نواز

از طریق طراحی لیبل می توان برای یک محصول تصویر و هویتی ساخت تا در ذهن مخاطب ماندگار شود. بنابراین می توان گفت طراحی لیبل می تواند به عنوان یک ابزار تبلیغاتی و بازاریابی در افزایش فروش تاثیر چشمگیری داشته باشد. بطوری که از سوی مشتری خرید به صورت ناگهانی و ادامه دار انجام شود.

در چه مواردی طراحی لیبل مفید است؟

 • تجدید نظر و بهبود در لیبل های قدیمی
 • موقعیت یابی مجدد یک محصول
 • عرضه یک محصول جدید
 • کاهش هزینه لیبل و بسته بندی
 • الزامات قانونی در مورد طراحی لیبل بسته بندی به شرکت
 • تغییر بازار هدف
 • ایجاد تکنولوژی جدید برای طراحی لیبل و  بسته بندی

طراحی ست اداری و اوراق اداری

بطور کلی به مواردی مانند سربرگ، کارت ویزیت، انواع پاکت نامه، کاغذ یادداشت، اوراق مالی و اداری (مانند فاکتور، قبض، کاردکس و فرم های داخلی)، کارت های پرسنلی، لیبل ست اداری یا اوراق اداری گفته می شود. طراحی ست اداری (اصول طراحی ست اداری و مزایای استفاده از ست اداری ) از جنبه گرافیکی اهمیت دارد؛ اگر  تخصصی تر به این موضوع نگاه کنیم می توان اهمیت طراحی ست اداری را در تبلیغات محصول متوجه شد.

هر شرکت و سازمانی برای انجام فعالیت های تبلیغاتی و امور مکاتبه ای و ارتباطی از ست اداری استفاده می کند. بنابراین طراحی ست اداری که بتواند مشتری و مخاطب را در نگاه اول جذب نماید بسیار مهم است.

خدمات طراحی لمینت و طراحی فلکسو

طراحی لمینت و فلکسو بیشتر در کارتن سازی و برای زیبایی و شکیل شدن کارتن و جعبه محصول استفاده می شود. در ادامه به مزایا و معایب طراحی لمینت و طراحی فلکسو (مزایای چاپ فلکسو) می پردازیم.

مزایای طراحی لمینت پس از چاپ

 • افزایش دوام و افزایش ضخامت برای حفاظت از سطح چاپ شده
 • بالا بردن طول عمر طرح چاپ شده در مدت زمان طولانی
 • جلوگیری از کثیف شدن و اثر انگشت روی طرح چاپ شده
 • جلوگيري از جمع و لوله شدن سطح چاپ شده
 • افزایش دوام، مقاومت و ماندگاری جوهر بر روی سطح چاپ شده در برابر تابش آفتاب، آب، رطوبت، پاره شدن، چین و چروک، لک، سیاه شدن، رنگ پریدگی و چربی
 • پاک کردن کثیفی، آلودگی و گرد و غبار از متریال لمینت شده بسیار راحت است.
 • سریع‌ترین و ساده‌ترین روش‌ محافظت از کارتن چاپی
 • ایجاد جلای بیشتر و بهبود شدت رنگ‌ها و با ثبات ماندن آن
 • ایجاد شفافیت و غنای رنگ بر روی هر محصولی
 • زنده تر و شاداب تر نشان دادن رنگ چاپی
 • افزایش کیفیت کار چاپ شده
 • محافظت از مرکب چاپ شده در برابر آسیب‌دیدگی، سایش، خراشیدگی و سایر آسیب‌های احتمالی

مزایا و معایب طراحی فلکسو و چاپ آن

 • اجرای سریع دارد بنابراین این نوع چاپ برای کارهای طولانی مناسب است.
 • روی طیف گسترده ای از مواد بستر چاپ انجام می شود.
 • دارای زمان تنظیم کوتاه با حداقل اتلاف خروجی و با کیفیت بالا می باشد.
 • چاپ، لاک زدن، لمینت و برش قالب می تواند در زمان کمی انجام شود؛ بنابراین نیاز به کار و هزینه اضافی نیست.
 • یک فرایند چاپ نسبتاً ساده و کنترل شده است که برای کسب خروجی مطلوب نیز می توان از اپراتورهای کمتر آموزش دیده نیز استفاده کرد.
 • هزینه تجهیزات و نگهداری آن ها کم است.
 • مقرون به صرفه بوده و بنابراین برای سفارشات بزرگ مناسب می باشد.
 • نسبت به سایر روش های چاپ، یک نوع چاپ ضعیف به شمار می رود.
 • در این نوع چاپ امکان تغییر رنگ وجود ندارد.

جمع بندی بحث معنی کاتالوگ چیست؟

با طراحی کاتالوگ‌های شیک و  جذاب  می توان میزان فروش محصولات را تا حد زیادی افزایش داد. همچنین از جنبه آموزشی و اطلاع رسانی در مورد نوع محصول و نحوه به کارگیری محصول ابزاری بسیار کارآمد و مفید می باشد.شما میتوانید طراحی‌کاتالوگ کسب و کار و شرکت خود را به مجموعه گلبرگ دیزاین بسپارید.