هنگامی که صحبت از فروش محصول به میان می آید، عوامل موثر زیادی به ذهن فروشندگان می رسد. یکی از این عوامل، طراحی کارتن بسته بندی است. هنگامی که خریدار در قفسه فروشگاه به دنبال محصولی می گردد، یک بسته بندی جذاب اولین چیزی است که توجهش را جلب می کند. با این وجود طراحی این جعبه ها کار چندان ساده ای هم نیست چراکه عوامل زیادی در آن دخیل هستند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم به معرفی نکات مهم در طراحی جعبه بپردازیم. بنابراین در ادامه ۱۰ مورد از مهم ترین آن ها را ذکر و بررسی خواهیم نمود.

۱-هارمونی رنگ ها

اولین نکته ای که توجه مشتری را به محصول شما جلب می کند، رنگ های مورد استفاده در بسته بندی کارتن است. به همین دلیل در هنگام انتحاب رنگ باید نهایت دقت را داشته باشید. همچنین بهتر است از رنگ های cmyk استفاده نمایید. این رنگ ها مخصوص چاپ بوده و محصول نهایی را بدون کمترین تغییری در رنگ آمیزی، به شما تحویل می دهند.

۲- خودتان را به جای خریدار قرار دهید

گاهی ممکن است با وجود طراحی جذاب یک بسته بندی، موفق به جلب توجه مشتری ها نشوید. این مورد زمانی اتفاق می افتد که نیازهای مشتری را به خوبی نشناخته باشید. برای رفع این مشکل بهتر است هنگام طراحی جعبه بسته بندی، خودتان را به جای خریدار قرار دهید. در این صورت بهتر می توانید نیازهای آنان را درک کنید؛ حتی شاید متوجه کمبودهایی در طراحی خود نیز بشوید و پیش از تولید، به رفع آن ها بپردازید. علاوه بر این موارد شما می توانید برای راحتی کار مصرف کننده، برای محصولات خود طراحی کاتالوگ را نیز در دستور کار قرار دهید. همچنین اگر بسته بندی شما به نحوی است که نیاز به لیبل یا برچسب دارد، سعی کنید طراحی لیبل جذاب و مشتری پسند را برای محصولات خود در برنامه کاری قرار دهید.

چنانچه محصولات شما، نیاز به بسته بندی کارتنی دارند، بهتر است برای این کار از طراحی لمینت و طراحی فلکسو استفاده کنید. این دو نوع طراحی از بهترین انواع طراحی های روی کارتن بسته بندی می باشند.

نکات مهم در طراحی جعبه, طراحی کارتن بسته بندی

۳- مخاطبان خود را شناسایی کنید

از دیگر نکات مهم در طراحی جعبه، شناسایی مخاطبان می باشد. بهتر است پیش از شروع طراحی ابتدا بررسی کنید که مخاطبان اصلی محصولات شما از چه قشری هستند. به عنوان مثال اگر محصولات خود را برای کودکان تولید می کنید، باید از طرح های کارتونی و رنگ های شاد استفاده نمایید. از طرفی دیگر اگر مخاطبانتان بزرگسالان باشند طراحی شما باید رنگ و بوی کاملا متفاوتی به خود بگیرد. برای مثال در طراحی جعبه دستمال کاغذی شما باید به سلیقه مخاطب خود، برند سازی برتر و رنگ بندی های مناسب دقت زیادی داشته باشید.

مطلب پیشنهادی: طراحی لمینت روی کارتن روشی برای جذابیت محصول

۴- اندازه، عاملی تاثیرگذار در طراحی جعبه بسته بندی

اندازه جعبه تاثیر زیادی هم در صرفه جویی هزینه و هم در جلب توجه مشتری دارد. هر اندازه فضای خالی در یک جعبه کمتر باشد، جعبه مورد نظر مناسب تر خواهد بود. بنابراین حتما پیش از تولید جعبه به تعداد انبوه، بهتر است چند نمونه را تولید کرده و از نظر تناسب آن را با محصولی که داخلش قرار می گیرد بررسی نمایید. این مورد که در کاهش هزینه ها تاثیر زیادی دارد، یکی از نکات مهم در طراحی کارتن به حساب می آید.

۵- مقاومت جعبه در برابر ضربه؛ از مهم ترین نکات طراحی بسته بندی

جنس محصولی که آن را در جعبه می گذارید چیست؟ چوبی؟ فلزی؟ شیشه ای؟ متناسب با جنس محصول مقاومت جعبه نیز تغییر می کند. به عنوان مثال یک محصول فلزی به جعبه ای با مقاومت بسیار بالا نیاز ندارد؛ برعکس، یک جنس شکستنی را حتما باید در جعبه ای مقاوم قرار دهید تا هنگام حمل و نقل آسیب نبیند.

۶- در طراحی جعبه خلاقیت داشته باشید

خلاقیت را می توان یکی دیگر از نکات مهم در طراحی بسته بندی عنوان کرد. تفاوت محصول شما با هزاران محصول مشابه چیست؟ چه چیزی باعث می شود مشتریان محصول شما را خریداری نمایند؟ خلاقیت! اگر محصول شما و رقبایتان از کیفیت یکسانی برخوردار باشد، یک طراحی جعبه خلاقانه تا اندازه زیادی می تواند به افزایش فروش شما کمک کند. بنابراین از صرف زمان برای طراحی خلاقانه یک جعبه نهراسید.

۷- جنس جعبه

مواد تشکیل دهنده جعبه یا به زبانی ساده جنس جعبه یکی دیگر از نکات مهم در طراحی کارتن بسته بندی و جعبه می باشند. همواره به این نکته توجه داشته باشید که احتمال اینکه محصولتان چند ماه در بسته بندی بماند وجود دارد. بنابراین جعبه ای را انتخاب کنید که جنس مناسبی داشته باشد. در این صورت نگران این نخواهید بود که پس از گذشت مدتی نیاز به بسته بندی مجدد برای محصولات خود خواهید داشت. علاوه بر مدت زمان که تاثیر زیادی در کیفیت محصول دارد، برخی از محصولات مستقیما در جعبه گذاشته می شوند، مانند انواع شیرینی و … . برای بسته بندی این محصولات باید از طراحی جعبه شیرینی استفاده کنید، که محصول را تازه نگه دارد.

۸- قدرت لوگو را دست کم نگیرید

استفاده از لوگو یکی از مهم ترین نکات طراحی بسته بندی محسوب می شود. اگر قصد تبلیغ شرکت خود با کمترین هزینه را دارید، استفاده از لوگو ساده ترین روش آن می باشد. تنها کاری که نیاز است، یافتن مکانی مناسب روی جعبه و البته در دید عموم، جهت قرار دادن لوگو می باشد. لوگو یکی از موثرترین عوامل در زمینه برندینگ نیز به حساب می آید و حتی اگر منجر به افزایش فروش محصول نشود، حداقل نام شرکت شما را  در ذهن افراد زیادی حک می کند. علاوه بر لوگو شما برای برند سازی کسب و کار خود نیاز به طراحی ست اداری جذاب و شکیلی دارد، که برند شما را حرفه ای تر نمایش می دهد. برای آشنایی با ست اداری و مزایای بی شمار استفاده از آن، می توانید مقالات مربوط به اصول طراحی ست اداری و مزایای استفاده از ست اداری را مطالعه کنید.

مطلب پیشنهادی: به چه علت رعایت بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ ضروری است؟

۹- تصحیح اشکالات طراحی کارتن بسته بندی

یکی دیگر از نکات مهم در طراحی بسته بندی جذاب و موفق تصحیح اشکالات است. همانطور که می دانید هیچ طراحی عاری از مشکل نیست. ممکن است هنگام طراحی جعبه بسته بندی، یک اشکال جزئی از دید شما و سایر طراحان دور مانده باشد. در این صورت اگر مدتی بعد به اشکال مورد نظر پی بردید بهتر است دست از تولید برداشته و به رفع مشکل بپردازید. حتی می توانید از بازخوردهای مشتریانتان نیز استفاده نمایید. توجه داشته باشید که رضایت مشتریان مهم ترین سرمایه شرکت شما می باشد؛ بنابراین در صورت دریافت بازخوردی مرتبط با وجود اشکال در طراحی انواع بسته بندی و جعبه، حتما به رفع آن بپردازید.

نکات مهم در طراحی جعبه, طراحی جعبه بسته بندی

۱۰- سادگی جعبه؛ از نکات موثر طراحی کارتن بسته بندی

یکی دیگر از نکات مهم در طراحی کارتن سادگی می باشد. درست است که استفاده از رنگ ها و تصاویر می تواند، بسته بندی را زیباتر کند اما زیاده روی در آن منجر به دل زدگی مصرف کننده خواهد شد. بسته بندی باید به صورتی باشد که افراد با نگاه کردن به آن در کمترین زمان متوجه محصول درونش بشوند؛ اما استفاده بیش از حد از تصاویر نه تنها این مورد را امکان پذیر نمی سازد بلکه منجر به گیج شدن مشتری نیز می شود. در نتیجه بهتر است هنگام طراحی در عین حال که از چند رنگ و یک یا دو تصویر استفاده می کنید، اصل سادگی را نیز رعایت نمایید.

جمع بندی

در پایان ذکر این نکته ضروری است که طراحی بسته بندی جعبه نیازمند صرف زمان زیادی می باشد. بنابراین هنگام طراحی نهایی جعبه، به هیچ وجه عجله نکنید در غیراین صورت پس از گذشت مدتی، مجبور به دوباره کاری خواهید شد. همچنین بهتر است اگر خودتان تخصص زیادی در طراحی کارتن ها و جعبه های بسته بندی ندارید این کار را به یک تیم با تجربه بسپارید. در اینصورت خیالتان از بابت کیفیت نهایی جعبه راحت خواهد بود.

ممنون از اینکه تا پایان این بخش با موضوع نکات مهم در طراحی جعبه همراه ما بودید.

چاپ کارتن – طراحی جعبه / کارتن سازی گلبرگ