طراحی انواع بسته بندی و جعبه امروزه یکی از نیازهای ضروری بازار محصولات محسوب می شود. استفاده از طراحی های جذاب و خلاقانه می تواند به سرعت توجه مشتری را به خود جلب کند. که نتیجه این جلب توجه می تواند فروش و سود بیشتر باشد. در حال حاضر گرایش به خرید محصولاتی که دارای بسته بندی است بسیار زیاد است؛ و کمتر پیش می آید که مشتری محصولات خوراکی را فله ای خریداری کند. البته در مورد کالاها و اجناس غیر خوراکی نیز بسته بندی و طراحی کارتن زیبای محصول در ترقیب مشتری به خرید، حرف اول را می زند.

گلبرگ دیزاین یکی از مجموعه هایی است که در زمینه طراحی انواع بسته بندی و جعبه و صنایع چاپ برای بسته بندی محصولات فعالیت می کند. گلبرگ دیزاین شامل تیمی حرفه ای از طراحان و گرافیست هایی است که کار طراحی و چاپ بسته بندی تهران را با کیفیتی عالی انجام می دهند. در کنار مجموعه گلبرگ دیزاین، کارتن سازی گلبرگ باکس وظیفه تولید کارتن و جعبه بسته بندی و چاپ روی کارتن را بر عهده دارد.

در این محتوا می خوانید: پنهان
1 تاثیر طراحی انواع بسته بندی و جعبه روی تبلیغات

تاثیر طراحی انواع بسته بندی و جعبه روی تبلیغات

برای طراحی بسته بندی و جعبه محصولاتی مانند مواد غذایی ، بهداشتی و دارویی ، پوشاک و البسه ، رستوران و فست فود ،طراحی جعبه شیرینی، شکلات و طراحی جعبه دستمال کاغذی باید خلاقیت و ایده ای جذاب وجود داشته باشد. زیرا طراحی جعبه بسته بندی شکیل و استفاده از صنایع چاپ و گرافیک بر روی بسته بندی محصولات می تواند برای کالا تبلیغات کم هزینه ای باشد.

مراحل طراحی بسته‌بندی

طراحی و چاپ بسته بندی تهران برای انواع محصولات در تمام صنایع طرح هایی شکیل و زیبا ارائه می دهد. یکی مجموعه های معتبر در زمینه چاپ صنایع و طراحی جعبه بسته بندی، گلبرگ دیزاین است. در ادامه مراحل طراحی انواع بسته بندی و جعبه در گلبرگ دیزاین را بیان می کنیم.

طراحی انواع بسته بندی

 

مرحله یک: جمع آوری اطلاعات

برای اینکه در طراحی جعبه بسته بندی و طراحی لیبل  ( نکات طلایی در طراحی لیبل )روی محصول مورد نظر تمام جوانب رعایت شود باید پیرامون محصول سوالاتی را از سفارش دهنده بپرسید.

۱.در مورد محصول

 • محصول شما چیست؟
 • شما چه می‌فروشید؟
 • جنس محصول شما چیست؟
 • حجم یا اندازه آن چقدر است؟
 • آیا شکستنی است؟ آیا نرم و لطیف است؟

پاسخ این سوالات می تواند اطلاعات مهمی را در مورد ساختار و استحکام مورد نیاز بسته‌بندی به طراح بدهد.

۲.در مورد مشتری محصول

 • مشتری محصول کیست؟
 • آیا مشتری شما خانم است؟ آقا است؟ یا هر دو؟
 • آیا مخاطب شما کودکان هستند؟
 • آیا مشتریان شما عموما حامی محیط‌‌‌‌ زیست هستند؟
 • آیا مخاطبان شما دید اقتصادی دارند یا تجمل‌گرا هستند؟

۳.مکان فروش محصول

 • محصول شما کجا فروخته می‌شود؟
 • آیا محصول شما در سوپرمارکت فروخته می‌شود؟
 • در مغازه ها یا بوتیک ها؟
 • یا به صورت آنلاین؟

در فروش آنلاین محصولات باید دیدگاه متفاوت تری داشت تا بتوان براحتی با محصولات فروشگاه های فیزیکی رقابت کرد.

۴.اطلاعات مربوط به برند

طراحی و زیباشناسی جعبه بسته بندی محصول باید هویت سازمانی و ماهیت برند محصول مطابقت داشته باشد. بنابراین برای طراحی بسته بندی محصول باید اطلاعاتی در مورد کد رنگ‌های استفاده شده در برند و طرح سایر محصولات برند،  فونت یا خانواده فونت برند برای طراحی و دسترسی به فایل اصلی لوگو یا آرم برند به صورت وکتور  بدست آورد. در طراحی لوگو دقت بسیار زیادی داشته باشد، زیرا لوگو نشان دهنده هویت کسب و کار شماست. علاوه بر لوگو شما می توانید طراحی ست اداری را در برنامه کار خود قرار دهید که لوگو نیز بخشی از این ست اداری می باشد و داشتن یک ست اداری حرفه ای، برند شما را بیشتر به مشتریان می شناساند و در ذهن مشتری می مانید. برای آشنایی بیشتر با ست اداری و اقلام موجود در ست اداری می توانید مقالات اصول طراحی ست اداری و مزایای استفاده از ست اداری را مطالعه کنید.

۵.محتوای مورد نیاز روی بسته‌بندی

درج بعضی از اطلاعات در مورد محصول براساس استاندارد و قوانین صنعت الزامی است؛ که این متن و محتوا باید با رنگ و فونتی جذاب و خوانا روی بسته بندی چاپ شود. اطلاعاتی مثل نام محصول، تصویر محصول، شعار برند، علائم ضروری و اطلاعات الزامی مثل بارکد، شماره مجوز یا پروانه‌ها، جداول غذایی و توصیه ها و نکاتی در مورد محصول که می تواند روی فروش بیشتر محصول تاثیر بگذارد برای طراحی بسته بندی مورد نیاز می باشد.

مرحله دوم: طراحی روی کاغذ تا مدل سه بعدی

مرحله سوم: تبدیل طرح به مدل اولیه

مرحله چهارم: تولید با تیراژ مورد نظر

برآورد هزینه طراحی انواع بسته بندی و جعبه

هزینه طراحی بسته بندی به نیاز سفارش دهنده بستگی دارد. هزینه های اصلی شامل هزینه طراحی گرافیک، ساخت قالب و لیتوگرافی است. همچنین هزینه چاپ، هزینه مقوا یا کارتن، هزینه جعبه‌سازی یا خدمات پس از چاپ بسته به تعداد مورد نیاز محاسبه می گردد. اگر محصول شما نیاز به طراحی کارتن داشت، حتما از معروف ترین طراحی و چاپ روی کارتن یعنی طراحی فلکسو و طراحی لمینت استفاده کنید، که بسته بندی شما را جذاب تر می کند. برای آشنایی برا طراحی فلکسو، مقاله مربوط به مزایای چاپ فلکسو را مطالعه کنید.

مطلب پیشنهادی: طراحی کارتن | طراحی و چاپ کارتن بسته بندی

 

راهکار های مهم برای طراحی انواع بسته بندی و جعبه

راهکار های مهم برای طراحی انواع بسته‌بندی و جعبه

برای طراحی بسته بندی و چاپ جعبه خلاقانه و شکیل راه های فراوانی وجود دارد که در اینجا به طور خلاصه به چند راهکار پرکاربرد اشاره می کنیم.

۱.قابل استفاده کردن بسته بندی

مشتریان هنگام خرید محصولی دارای جعبه و بسته بندی اگر متوجه شوند که می توانند بعد از مصرف محصول از جعبه بسته بندی آن برای موارد گوناگون استفاده کنند، برای خرید محصول تمایل بیشتری پیدا می کنند.

۲. سازگار کردن طراحی جعبه بسته بندی با محصول

همیشه ایده های خلاقانه و سازگار با محصول می تواند فروش کالایی را تا چندین برابر افزایش دهد. سازگاری بسته بندی با محصول به استفاده راحت از آن محصول در هنگام مصرف بر می گردد. برای مثال مواد غذایی مثل سس دارای بسته بندی های قابل فشردن و منعطفی است و براحتی می توان آن را استفاده کرد. این گونه طراحی بسته بندی توانسته بین مشتریان از محبوبیت بالایی برخوردار شود.

۴.جایگزین کردن قواعد جدید برای بسته بندی محصولات

برای شناساندن برند صنعتی که در آن فعالیت دارید یکی از روش ها، تغییر نوع بسته بندی آن محصول از حالت متداول و یکنواخت به حالت خاص و جدید است. البته باید این طراحی بسته بندی جدید و خلاقانه از مسیر درست و با مطالعه کافی صورت گیرد؛ تا منجر به از بین رفتن رابطه سازگاری و مکمل محصول و بسته بندی نشود.

بسته بندی محصولات

۵. طراحی جعبه بسته بندی ساده

هدف از طراحی جعبه بسته بندی محصول کمک به فروش بیشتر آن است، بنابراین باید اصل سادگی را در طراحی جعبه مدنظر قرار داد. هنگامی که بسته بندی محصول دارای طراحی کمتری باشد، توضیحات در مورد محصول خواناتر بوده و مشتری براحتی می تواند در زمان کمی اطلاعات مهمی در مورد کالا بدست آورد و اقدام به خرید نماید.

۶. در طراحی و چاپ جعبه بسته بندی یک محصول ، انتظارات مصرف کننده را در نظر داشته باشید.

در زمان طراحی یک بسته بندی مناسب برای محصولات و کالاهای مختلف باید از نگاه مصرف کننده آن را مورد بررسی قرار دهیم. ببینیم به عنوان یک مصرف کننده دوست داریم بعد از استفاده از کالا، بسته بندی چه ویژگی هایی داشته باشد. مثلا در مورد تنقلاتی مثل چیپس و پفک اگر بسته بندی محصول قابل بسته شدن باشد می تواند در جذب مشتری برای خرید تاثیر بیشتری داشته باشد. اگر میخواهید تمام نیاز ها و انتظارات مشتری خود را برطرف کنید، در صورتی که محصول شما، نیاز به کاتالوگ دارد، حتما طراحی کاتالوگ را در دستور کار خود قرار دهید. با این کار فروش خود را افزایش خواهید داد. برای آشنایی بیشتر با کاتالوگ مقاله مربوط به کاتالوگ چیست و باید ها و نباید های طراحی کاتالوگ را مطالعه کنید.

۷.طراحی بسته بندی در رقابت با محصول

طراحی جعبه بسته محصولات باید به شکلی باشد که بتواند در حکم یک رقیب با محصول محسوب شود. به این معنا که مشتری تنها به دلیل طراحی فوق العاده زیبای جعبه بسته بندی، آن محصول را خریداری نماید.

۸. قابلیت حمل آسان جعبه بسته بندی

یکی از موضوعات مهم در نوع بسته بندی کالاها، حمل و جابجایی محصول به همراه جعبه بسته بندی است. برخی تولیدکنندگان محصولات خود را در جعبه های بسته بندی که در آن ها یک دسته یا شیاری تعبیه شده است قرار می دهند. استفاده از این گونه طراحی جعبه محصول می تواند برای مشتریان یک مزیت باشد که براحتی محصول را حمل کند.

 

قابلیت حمل آسان

۹.انتخاب رنگ طراحی انواع بسته بندی و جعبه برای برجسته کردن محصول

طراحی بسته بندی و جعبه محصول وقتی می تواند چشم نواز باشد و منجر به خرید از سوی مشتری گردد که در آن از رنگ های مناسب استفاده شده باشد. استفاده از رنگ بندی های روشن و متمایز از رنگ های محصولات رقبا می تواند در زمان اندکی توجه مشتری را به سمت خود جلب نماید. برای درج اطلاعات محصول باید از رنگ هایی استفاده کرد که چشم را آزرده نکرده و براحتی قابل دیده شدن باشند. همچنین  اسم محصول و برند آن نیز باید با رنگ و فونتی مناسب بر روی بسته بندی چاپ شده باشد.

۱۰. رعایت شفافیت در طراحی بسته بندی و چاپ جعبه

هر چه بسته بندی محصولات در جعبه هایی شفاف تر قرار داده شوند، بهتر می تواند توجه مشتری را به خود جلب نماید و میزان فروش را افزایش دهد. استفاده از بسته بندی شفاف می تواند اعتماد مشتری را نسبت به برند افزایش دهد. برای مثال در بسته بندی محصولاتی مواد غذایی بهتر است قسمتی از بسته بندی به شکل شفاف طراحی شود تا مشتری بتواند براحتی محتویات داخل جعبه را ببیند؛ در این حالت مشتری برای خرید محصول اطمینان بیشتری پیدا می کند.

۱۱. مسئولیت اصلی در طراحی بسته بندی، سالم ماندن محصول است

در طراحی انواع بسته بندی و جعبه و سفارش طراحی بسته بندی، هدف حفظ محصول از ضربات احتمالی و محافظت آن از فاسد شدن است. اگر محصولی در بسته بندی شکیلی قرار داده شود ولی آن جعبه بسته بندی دارای استحکام بالایی برای حفظ محصول نباشد، نمی تواند یک بسته بندی ایده ال تلقی شود.

۱۲. محصولات جدید را در بسته بندی با طراحی جدید قرار ندهید

اگر می خواهید برای محصولات جدید خود طراحی بسته بندی جدیدی نیز ارائه دهید نباید به یکباره محصولات را با نوع بسته بندی جدید وارد بازار کنید. زیرا ممکن است مانع حجم فروش محصولات خود شوید؛ بنابراین باید در این شرایط دامنه توسعه پذیری بسته بندی محصولات را در نظر داشته باشید. می توانید محصول جدید را در بسته بندی مشابه جعبه بسته بندی قدیمی قرار دهید تا بتوانید اعتماد مشتریان را حفظ نمایید.

چنانچه محصولات در بسته بندی ای با طراحی ضعیف یا ناخوشایند در معرض دید مشتریان قرار گیرند می تواند به شکل گسترده ای روی فروش تاثیر منفی بگذارد. طراحی و چاپ بسته بندی تهران با طراحی فوق العاده ای که دارد توانسته مشتریان فراوانی را در صنایع مختلف در زمینه طراحی جعبه و طراحی و چاپ بسته بندی محصولات به خود جذب نماید.

مطلب پیشنهادی:نکات طلایی در طراحی لیبل | گلبرگ دیزاین

 خدمات طراحی انواع بسته‌بندی و جعبه در گلبرگ دیزاین

ظاهر جعبه و بسته بندی محصول از عوامل مهم در فروش محصول و کسب سود است. طراحی صحیح و خلاقانه می تواند یکی از ابزارهای اصلی تبلیغات محسوب شود. زیرا مشتری به آسانی از طریق طراحی جذاب بسته بندی می تواند با محصول ارتباط برقرار کند.

طراحی جعبه در گلبرگ دیزاین به صورت کاملا تخصصی و با استفاده از اطلاعات دقیق در مورد انواع طراحی بسته بندی، نوع ورق برای چاپ، آنیلوکس، گرماژ کاغذ و… توسط دستگاه های چاپ پیشرفته و تیمی حرفه ای در  طراحی و چاپ صورت می گیرد.

شرکت گلبرگ دیزاین با استفاده از تجهیزات تکنولوژیکی پیشرفته در زمینه طراحی جعبه بسته بندی محصولات مختلف مانند طراحی جعبه شیرینی، جعبه دستمال کاغذی، جعبه کادو، جعبه محصولات غذایی و جعبه شیرآلات مشغول به فعالیت می باشد. برخی از خدمات طراحی جعبه بسته بندی محصولات مختلف در گلبرگ دیزاین به شرح زیر می باشد.

 خدمات طراحی انواع جعبه ها

۱.طراحی جعبه کادو و هدایا

انواع جعبه های طراحی بسته به نیاز مصرف کننده در ابعاد، جنس و طراحی متفاوت و متنوعی تولید شده وارد بازار می شود. مثلا طراحی جعبه خلاقانه کادو در انواع مختلفی مثل جعبه لمینتی، جعبه مقوایی، جعبه های گلاسه، جعبه های ایندربرد، جعبه های ایفولوت، جعبه های پشت طوسی و پشت سفید تولید می شوند.

۲.طراحی جعبه های صنایع غذایی

این جعبه ها برای نگهداری و بسته بندی مواد عذایی مانند پیتزا به کار می رود. بنابراین علاوه بر ظاهری شکیل باید استفاده از آن برای مصرف کننده راحت باشد. این جعبه ها باید ساختار متفاوت و خاصی در مقایسه با سایر بسته بندی ها داشته باشند. از لحاظ بهداشتی این جعبه ها اهمیت ویژه ای دارند بنابراین دقت در طراحی و نوع بسته بندی بسیار مهم است.

۳.طراحی جعبه های عطر و ادکلن

در طراحی جعبه های بسته بندی عطر باید اصل زیبایی و استحکام جعبه ها مد نظر قرار گیرد. بنابراین باید مقوای استفاده شده دارای استقامت زیادی در برابر ضربات احتمالی باشد. در طراحی این مدل جعبه های بسته بندی از گرماژ ۳۰۰ و بیشتر استفاده می شود زیرا جعبه های عطر دارای ارزش بالایی می باشند.

۴.طراحی‌جعبه صنایع بهداشتی

طراحی خلاقانه و جذاب کارتن مواد شوینده و بهداشتی نیز  بسیار مهم است. ییکی از محصولات بهداشتی، دستمال کاغذی است که برای طراحی بسته بندی آن باید دقت و ظرافت بیشتری به خرج داد. زیرا نوع بسته بندی محصولات بهداشتی نشان دهنده میزان کیفیت آن محصول است که از نظر مشتری بسیار با اهمیت می باشد.

۵.طراحی بسته‌بندی شیرینی جات

این نوع جعبه ها باید طراحی بسیار زیبا و جذابی داشته باشند تا بتوانند کار تبلیغ محصول را به آسانی انجام دهند. زیرا این محصولات از دسته محصولات ضروری و روزمره افراد محسوب نمی شود بنابراین برای فروش آن باید روی طراحی جعبه بسته بندی ( نکات مهم در طراحی جعبه )آن ها کار کرد.