گاهی پیش می آید که ما انسان ها به جای آنکه از عقل و دانش خود در تصمیم گیری ها استفاده کنیم از احساسات خود کمک می گیریم؛ مثلا زمانی که برای خرید از منزل خارج می شویم با خود می گوییم که هیچ گاه نباید یک محصول را بر اساس جلد و ظاهرش قضاوت کنیم، اما بارها برایمان پیش آمده که محصولی را فقط به خاطر ظاهر زیبایی که داشته خریداری کرده ایم. در واقع اینطور می توان گفت که ۹۸ درصد از ما انسان ها محصولی را خریداری می کنیم که زیباترین و خاص ترین باشد نه آن محصولی را که بهترین ویژگی ها را داشته باشد. همیشه استفاده از طراحی جعبه خلاقانه می تواند بسیار مؤثر واقع شود و فروش آن محصولاتی که با این نوع جعبه قرار است به بازار عرضه شود را، به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

از نظر بازاریابی اگر شما محصولی باکیفیت را در قالب یک بسته بندی نه چندان جذاب وارد بازار کنید مطمئنا برایتان گران تمام خواهد شد و فروش محصولاتتان به شدت دچار افت می شود؛ اما در مقابل اگر محصولی که دارای بسته بندی بسیار جذاب و زیبایی اما با کیفیت بسیار پایین را روانه بازار کنید می تواند اثر خیلی خوبی را بر روی فروش و شناختن برند شما به مشتریان داشته باشد.

طراحی بسته بندی خلاقانه می تواند در هر شکل، اندازه و رنگی به وجود بیاید. بسته بندی اولین برداشتی است که مشتری از محصول می کند و در عین حال نمایانگر کل برند می باشد. طراحی جعبه خلاقانه می تواند تأثیر بسیاری بر روی برند شما بگذارد و به خاطر داشتن ظاهری جذاب و خلاقانه به راحتی به فروش می رسد. ما در مقاله ای دیگر به طور کامل در مورد نکات مهم در طراحی جعبه صحبت کرده ایم.

بیشتر افراد برای اینکه بتوانند محصولات خود را در زمان کمی به فروش برسانند، تمام سعی خود را می کنند تا بسته بندی چشمگیری طراحی کنند. در هنگام خرید اولین گام، دیدن و لمس کردن بسته بندی کالا است. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با طراحی بسته بندی های خلاقانه آشنا کنیم .

در این محتوا می خوانید: پنهان
2 ۵۰ طراحی جعبه خلاقانه

چرا استفاده از طراحی جعبه خلاقانه برای کسب و کار مهم است؟

در دنیای امروز شرایطی فراهم شده است که شما می توانید از دورترین نقاط جهان محصولاتی را تهیه کنید. این گسترش در بازارهای جهانی، باعث افزایش رقابت بین شرکت ها، تولید کنندگان و سرمایه گذاران شده است. هر کدام از شرکت ها سعی خود را می کنند تا محصولی باکیفیت را تولید کنند و آن ها را به بازار عرضه کنند؛ اما برای این که بتوانند سود بیشتری کسب کنند باید برتری خاصی بین خود و دیگر شرکت ها به وجود بیاورند. یکی از عوامل برتری را می توان بسته بندی محصولات دانست. چرا که دلایل زیادی برای موفقیت و اهمیت بسته بندی وجود دارد. عواملی همچون:

ظاهر جذاب

درست است که بیشتر افراد برای خرید به کیفیت محصول توجه می کنند اما داشتن ظاهر جذاب باعث می شود تا افراد به سمت آن محصول جذب شوند. شرکت های زیادی از خدمات چاپ استفاده می کنند تا بتوانند بسته بندی رنگارنگ و جذابی را برای محصولات خود تهیه کنند.

خلاقیت

باتوجه به رقابت هایی که در بازارها وجود دارد بسیاری از شرکت های تولیدی سعی می کنند تا با جذاب نشان دادن محصولات، فروش خود را افزایش دهند. استفاده از طراحی جعبه خلاقانه می تواند محصول شما را متفاوت از محصولات مشابه خود کند و مشتری را در نگاه اول به سمت خود بکشاند.

اطلاعات

طراحی هایی که برای بسته بندی های خلاقانه به کار می گیرید باید در عین جذاب بودن، اطلاعاتی در مورد محصول را هم شامل شود. این اطلاعات مانند وزن، ظرفیت، مقادیر پروتئین و دیگر موارد در مورد سلامتی محصول می باشد. برای اینکه بتوانید این اطلاعات را به بهترین نحو ممکن بر روی جعبه محصول چاپ کنید، می توانید از خدمات چاپ روی کارتن استفاده کنید.

توانایی جذب

بسته بندی خود یکی از استراتژی های مهم در بازاریابی است. بسته بندی هایی که انتخاب می کنید باید مورد توجه مخاطب قرار بگیرید. به عنوان مثال برای غلات کودکان می توانید از تصاویر کارتونی استفاده کنید. در واقع طراحی بسته بندی را باید مطابق با مخاطبی که می خواهید جذب کنید، انجام دهید.

دوام

تحقیقات نشان داده که بسیاری از محصولات تنها به خاطر داشتن یک بسته بندی زیبا محبوب شده اند؛ مثلا استفاده از کارتن ها و یا جعبه هایی که با محیط زیست سازگاری دارند می تواند افراد زیادی را به سمت خود بکشاند و محبوبیت ایجاد کند. این جعبه ها از دوام بسیار بالایی برخوردار هستند و حتی خیلی از افراد بعد از این که از محصولات داخل آن استفاده می کنند از خود جعبه به دلیل دوام و مقاومتی که دارد برای مصارف دیگری استفاده می کنند.

تمامی مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم را می توانید با استفاده از خدمات چاپ که توسط کارتن سازی گلبرگ ارائه می شود برای محصولات خود انجام دهید، به بهبود و سود شرکت های خود کمک کنید.

این موارد در مورد نحوه طراحی کارتن بسته بندی محصول می باشد، اما علاوه بر بسته بندی محصول، برای افزایش فروش محصولات شما می توانید کار های دیگری مثل طراحی کاتالوگ محصول، طراحی لیبل جذاب برای محصول و یا حتی طراحی ست اداری شیک را در برنامه کار خود قرار دهید. این طراحی ها محصول و برند شما را معتبر تر و حرفه ای تر می کند.

با کاتالوگ و موارد استفاده آن آشنایی کافی ندارید، می توانید مطلب مربوط به کاتالوگ چیست را مطالعه کنید.

۵۰ طراحی جعبه خلاقانه

بسته بندی نوعی برند سازی است و دانستن این موضوع که چگونه می توان محصولی تولید کرد که در ویترین فروشگاه ها جذاب تر از محصولات مشابه خود باشد، سخت است. برای اینکه بتوانید بهترین طراحی بسته بندی خلاقانه را داشته باشید بهتر است به ۵۰ نکته در هنگام طراحی جعبه خلاقانه و منحصر به فرد نگاهی بیندازید.

۱.     استفاده از عکس ها و طرح های مسطح

دلیلی اینکه از چنین طرح هایی استفاده می شود این است که در سال گذشته تاکید زیادی بر سادگی طرح ها، رنگ ها و تایپوگرافی شده است. در واقع از طرح های مسطح به عنوان رویکردی ایده آل بر روی عناصر چاپی استفاده می کنند.

۲. در طراحی جعبه از پترن استفاده کنید

جعبه ها از نظر ساختاری ساده هستند اما برای جلب توجه می توانید از نوارهایی بر روی پس زمینه استفاده کنید. این کار باعث می شود تا جعبه ها از جذابیت بیشتری برخوردار شوند.

۳. از سادگی نترسید

خیلی از اوقات استفاده از یک بسته بندی ساده می تواند بسیار جذاب تر باشد و نظر افراد زیادی را به خود جلب کند. افراد زیادی اعتقاد دارند که سادگی بهترین و زیباترین طراحی ممکن می تواند باشد.

۴ . طراحی های سیاه و سفید

سیاه و سفید دو عنصری است که برای طراحی جعبه خلاقانه استفاده می شود. استفاده از هر دوی این رنگ ها حس اعتبار و قدرت را به انسان می دهد. طراحان از این رنگ ها برای اینکه جعبه های بسته بندی خود را متمایز کنند، استفاده می نمایند. در برخی مواقع اینقدر از رنگ های زیاد در طراحی استفاده می شود که تک رنگی خود جلب توجه زیادی می کند.

۵. تایپوگرافی بولد

یکی از ترفدهای طراحی جعبه خلاقانه، تایپوگرافی بولد است که در سال ۲۰۲۱ از این مورد در طراحی های بسته بندی محصولات استفاده می شد. بسیاری از طراحان برای اینکه بتوانند نظر مشتریان را به سمت خود جلب کنند از فونت های بولد استفاده می کنند. اگر شما هم محصولی دارید که نمی خواهید بر روی آن تصویری بزنید، می توانید از فونت های بزرگ بهره ببرید.

۶. سعی کنید در طراحی بسته بندی خلاق و گاهی بازیگوش باشید

خلاق بودن همیشه یکی از بهترین کارها در طراحی جعبه خلاقانه است. طراحان خلاق همیشه در طراحی موفق بوده اند به همین جهت همیشه تولید کنندگان به دنبال این چنینی طراحانی هستند.

۷. جسور باشید

 

طراحی جعبه خلاقانه

گاهی برای اینکه بتوانید خلاقیت در بسته بندی کالا ایجاد کنید باید جسورانه عمل کنید و طرحی را انتخاب کنید که شکلی کاملا متفاوت داشته باشد. همیشه برای این که بتوانید تفاوتی میان خود و دیگران ایجاد کنید باید جسور باشید و از پیامدهای آن نترسید. برای طراحی کارتن بسته بندی محصول خود می توانید از دو نوع طراحی لمینت و طراحی فلکسو استفاده کنید، که جز بهترین طراحی ها محسوب می شوند. برای اشنایی با این نوع طراحی ها و همچنین موارد استفاده آن ها می توانید مطلب مربوط به مزایای چاپ فلکسو را مطالعه کنید.

۸. طراحی با جریان آزاد

گاهی اوقات طراحان برای اینکه جعبه هایی با ظاهر خوب و تمیزی طراحی کنند از فریم استفاده می کنند. اما این کار باعث می شود تا جعبه ها ظاهر زمختی به خود بگیرد. از سال ۲۰۲۱ طراحان به دنبال این هستند تا این قالب ها را بر دارند و جریان آزادی را برای طراحی چعبه خلاقانه ایجاد کنند.

۹. فرایند استفاده از محصول را بر روی بسته در نظر بگیرید

همواره سعی کنید طراحی جعبه خلاقانه خود را طوری در نظر بگیرید که خریدار بتواند بخشی از محصول را ببیند. این عمل باعث می شود تا حس اطمینان بیشتری در مشتری ایجاد شود. به این ترتیب مشتریان با اطمینان خاطر بیشتری از محصولات شما خریداری می کنند.

۱۰. استفاده از رنگ های متالیک

استفاده از رنگ های متالیک مانند طلایی باعث می شود تا بسته بندی ها ظاهر جذاب و درخشانی به خود بگیرند. استفاده از این ترکیب باعث می شود تا محصولات گران قیمت به نظر برسند.

۱۱. برای داشتن طراحی بسته بندی خلاق هیچ گاه خود را محدود نکنید

محدودیت ممکن است برای شما ضررهایی را به دنبال داشته باشد. به همین دلیل هیچگاه در طراحی جعبه خلاقانه خود را محدود نکنید. برای اینکه بتوانید در بین رقیبان خود را بالا ببرید بهتر است جسور و شجاع باشید و هیچ محدودیتی برای خود ایجاد نکنید.

۱۲. مدرن باشید و با توجه به مد طراحی های خود را در نظر بگیرید

همواره سعی کنید طراحی های بسته بندی خود را طبق مد روز پیش ببرید. چرا که خیلی از افراد دوست دارند طبق مد پیش بروند و آن چیزی را که در جامعه مد می شود را خریداری و استفاده کنند. به همین دلیل اگر شما از طرح هایی در بسته بندی های خود استفاده کنید که مدرن باشند می تواند توجه بیشتری را به سمت خود جلب کند.

۱۳. ویژگی کاربران هدف را در نظر بگیرید

اینکه شما بتوانید عکس العمل خریداران خود را پیش بینی کنید بسیار مهم است. برای مثال یک کارتن بسته بندی کفش را در نظر بگیرید، کاربرای که قصد خرید کفش را دارند ابتدا جعبه محصول را باز می کنند و بعد از آن بسته بندی دیگری را خواهند دید و بعد به سراغ کفش می روند و آن را خریداری می کنند. این حرکت باعث می شود تا مشتری حس کند محصول لوکسی را خریداری نموده است و هزینه ای که برای آن پرداخت کرده است منطقی است.

۱۴. استفاده از طراحی مکمل

طراحی را در نظر بگیرید که مکمل کالای شما باشد و خریدار بدون اینکه جعبه را باز کند بتواند محتویات درون آن را ببیند. این که بتوانید شرایطی را ایجاد کنید که خریداران قبل از هر چیزی محتویات درونی بسته بندی ها را ببینند باعث می شود تا خریدار حس کند شما به آنچه که می فروشید، افتخار می کنید.

۱۵. داستانی واقعی یا فانتزی در مورد برند خود بگویید

در طراحی جعبه خلاقانه گاهی اوقات استفاده از یک داستان بر روی بسته بندی می تواند نظر مشتریان زیادی را به خود جلب کند. افراد زیادی استفاده از داستان را بر روی بسته بندی می پسندند و دوست دارند علاوه بر خرید، از خواندن داستان هم بهره ببرند.

۱۶. از سبک سازی استفاده کنید

الزاما شما نباید از تصاویر واقعی یا گرافیک های واضح استفاده کنید، می توانید به جای تصاویر واقعی از یک الگوی خاص استفاده کنید و آن را به عنوان امضای خود بر روی بسته بندی ها در نظر بگیرید. این کار نوعی سبک سازی است که مصرف کننده را سر ذوق می آورد.

۱۷. خلاق باشید

 

طراحی جعبه خلاقانه

همیشه سعی کنید در هنگام طراحی خلاق باشید. استفاده از خلاقیت در بسته بندی کالا می تواند پیامدهای بسیار خوبی را برای شما و برند شما داشته باشد. به همین دلیل سعی کنید فردی را به عنوان طراح انتخاب کنید که خلاقیت زیادی داشته باشد و همواره به دنبال طراحی بسته بندی خلاق برای محصولات شما باشد.

۱۸. فضای داخلی را در نظر بگیرید

شما باید این موضوع را بدانید که قسمت بیرونی بسته بندی نباید تنها قسمت جذاب جعبه باشد، از فضای داخلی هم باید به اندازه کافی استفاده کنید. اگر چندین محصول را درون یک بسته قرار می دهید بهتر است آن ها را به صورت جداگانه به نمایش بگذارید. بدین صورت که برای هر قطعه بریدگی را در نظر بگیرید و هر قطعه را به زیبایی داخل آن جای دهید.

۱۹. با حواس چندگانه بازی کنید

تمام سعی خود را بکار بگیرید تا از حواس چندگانه انسان برای جلب توجه استفاده کنید. حس لامسه یکی از مهمترین حس هاست. اگر بتوانید از محتویات درونی بسته ها بر روی بسته بندی ها قرار دهید تا افراد آن ها را حس کنند، سبب می شوند تا جلوه ای زیبا و سه بعدی به جعبه محصول داده شود. این حرکت باعث می شود تا مشتریان زیادی به سمت محصولات شما جذب شوند.

 

طراحی بسته بندی خلاقانه

۲۰. بگذارید محصول صحبت کند

اگر از کیفیت محصول خود مطمئن هستید اجازه دهید خود محصول صحبت کند. کیفیت محصول همیشه گویای همه چیز است به همین دلیل بهترین ایده استفاده از پوشش شفاف و لوگوی خود محصول می تواند باشد. اگر محصولات با کیفیتی تولید می کنید و بهتر است به جای مخفی کردن، آن ها را در معرض دید مستقیم خریداران قرار دهید. علاوه بر این کار برای شناساندن محصول خود به مشتری می توانید از کاتالوگ نیز استفاده کنید. طراحی کاتالوگ یکی دیگر از خدمات ما در گلبرگ دیزاین می باشد. برای اینکه با کاتالوگ و باید ها و نباید های طراحی کاتالوگ بیشتر آشنا شوید، محتوای مربوطه را مطالعه کنید.

۲۱. منابع مورد استفاده را محدود کنید

بسته بندی محصولات ممکن است هزینه های زیادی را برای شما در پی داشته باشد. اگر اطمینان دارید که به بسته بندی اضافی برای محصول خود احتیاج ندارید، می توانید آن را محدود کنید. خیلی از اوقات الزامی وجود ندارد که شما همه محصول را بپوشانید، تنها پوشاندن یک قسمت از آن می تواند مؤثر باشد.

۲۲. لوکس باشید

تنها مواردی که افراد حاضر هستند برای آن هزینه زیادی بپردازند، محصولاتی با جعبه های لوکس هستند. زمانی که شما بتوانید از رنگ های جذاب در کنار همدیگر بر روی بسته بندی های خود استفاده کنید می توانید حس لوکس بودن را به کاربر القا کنید تا از خرید خود راضی باشد. علاوه بر لوکس بودن بسته بندی، به حرفه ای نشان دادن برند خود نیز توجه ویژه ای داشته باشید. برای مثال می توانید یک ست اداری حرفه ای مخصوص برند خود طراحی کنید. برای آشنایی مزایای بی شمار ست اداری، مطلب مربوط به مزایای استفاده از ست اداری را مطالعه کنید.

۲۳. از رنگ های محدود استفاده کنید

برای اینکه بتوانید ظاهری منسجم به محصولات خود بدهید بهتر است از رنگ های محدود استفاده کنید. مثلا اگر بتوانید برای بسته بندی های مواد غذایی از رنگ هایی که از طبیعت گرفته شده الهام بگیرید، می توانید یک تم جذاب برای آن بسته بندی ایجاد کنید. رنگ هایی مانند آبی تیره و نارنجی می تواند یک کنتراست زیبا بر روی جعبه ایجاد کند.

۲۴. از خود محصول برای طراحی جعبه خلاقانه کمک بگیرید

اگر امکان استفاده از خود محصول به عنوان بخشی از بسته بندی را دارید، حتما این کار را انجام دهید. به عنوان مثال برای کفش های اسپرت می توانید از بسته بندی هایی استفاده کنید که خود کفش را بپوشاند اما بندهای آن را نه.

۲۵. همواره طرحی را در نظر بگیرید که مد روز باشد

هیچگاه از مد روز غافل نشوید، چرا که این غفلت می تواند مشتریان زیادی را از شما بگیرید. برای اینکه یک بسته بندی با توجه به مد روز داشته باشید نیازی نیست که حتما خیلی خارق العاده باشد. همین که شما بتوانید بسته بندی ساده ولی در عین حال شیک و مدرن داشته باشید، کافی است. بنابراین همیشه ترند های بسته بندی را دنبال و از آن در جعبه های خود استفاده کنید.

 

طراحی بسته بندی خلاقانه

۲۶. سنت شکنی کنید

هیچ الزامی برای اینکه شما از سنت ها و عرف های موجود برای بسته بندی خود استفاده کنید، وجود ندارد. مثلا همه ما همیشه آب آشامیدنی را درون یک بطری پلاستیکی دیده و استفاده کرده ایم. اما اگر بتوانیم آن را درون یک بسته بندی مقوایی ارائه دهیم، می تواند یک ایده جذاب و فوق العاده باشد.

۲۷. بر روی بسته بندی ها از تصاویر جالب استفاده کنید

اگر بتوانید از تصاویر متفاوت و کمتر دیده شده بر روی بسته بندی های خود استفاده کنید، تصاویری که مصرف کننده ها انتظار دیدن آن را ندارند، می تواند بسیار جلب توجه کند. این موضوع نگاه مشتری را به محصول شما تغییر دهد و در طراحی جعبه خلاقانه موفق بوده اید.

۲۸. فرآیند تولید را به نمایش بگذارید

اگر محصولات خود را به روش خاصی تولید می کنید، سعی کنید روش تولید خود را در بسته بندی های خود بکار ببرید. مثلا اگر محصول شما کوکی است و آن را در فر تولید می کنید، شکل فری که با آن این محصولات را تولید می کنید را بر روی بسته بندی های خود قرار دهید. یا مثلا برای نان ها و شیرینی ها بر روی جعبه های نانوایی و یا یک شیرینی پز قرار دهید.

۲۹. با استفاده از طراحی جعبه خلاقانه با مشتری ارتباط برقرار کنید

همواره سعی کنید بسته بندی را طراحی کرده تا با مشتریان ارتباط برقرار کنید. ایجاد یک ارتباط خلاقانه با مصرف کننده موجب اعتماد سازی بین شما و مصرف کننده ها می شود. اگر بتوانید با مشتریان خود ارتباط خوبی برقرار کنید می توانید طراحی های خود را از دید آن ها انجام دهید.

۳۰. از بسته بندی تعاملی استفاده کنید

مصرف کنندگان بسته بندی هایی را دوست دارند که بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. مثلا اگر از بسته بندی هایی استفاده کنید که الهام گرفته از طبیعت باشد به مصرف کننده حس تازه و ارگانیک بودن محصول منتقل می شود و لبخند را بر روی لب مشتری به هنگام خرید می توانید ببینید.

۳۱. سعی کنید طراحی را انتخاب کنید که عجیب باشد

اگر طراحی در اختیار دارید که برای محصولات شما بسته بندی عجیب و غریبی در نظر گرفته، هیچ مشکلی وجود ندارد. چرا که این عجیب بودن می تواند در بین بسته بندی های مشابه جلب توجه کند. به عنوان مثال می توانید برای آبمیوه ها از شکل های خود میوه ها استفاده کنید. این کار باعث می شود تا شما در زمان نوشیدن آبمیوه ها این حس که شما مستقیم از میوه می نوشید به شما القا شود.

 

۳۲. شوخ طبع باشید

استفاده از شوخ طبعی در طراحی جعبه خلاقانه می تواند بسیار جذاب باشد. اگر فکر می کنید با کمک برخی از طراحی ها می توانید لبخند به لب مصرف کننده ها بیارید، حتما این کار را انجام دهید. مثلا بر روی بسته بندی های مواد غذایی تصاویری از آشپز و آشپزی کردن را بگذارید.

۳۳. هیچ وقت از اغراق نترسید

زمانی که می توانید از اغراق آمیزی در طراحی بسته بندی های خود استفاده کنید، این کار را حتما انجام دهید. اغراق کردن در شکل، تصویر و رنگ بر روی بسته بندی ها می تواند بسیار جذاب باشد. مثلا بسیار جالب می شود اگر بر روی بسته بندی های غلات به جای اینکه تنها یک تصویر خرس بگذارید می توانید خرسی که دهانش را باز و پر از غلات خوش مزه کرده است را به عنوان طراحی جعبه خلاقانه انتخاب کنید.

۳۴. آن را به چیز دیگری تبدیل کنید

گاهی برای جذابیت بیشتر می توانید بسته بندی را شبیه به چیزی که اصلا به محصول شباهت ندارد بسازید. مثلا برای بسته بندی چای های کیسه ای به جای بسته بندی های معمولی که همیشه همه تولید کنندگان استفاده می کنند، می توان آن ها را شبیه پیراهنی که بر روی چوب لباسی آویزان است طراحی کرد.

۳۵. بسته بندی را مطابق با خود محصول طراحی کنید

مثلا اگر محصولی که از گندم تولید شده، علاوه بر خود محصول از گندم هم بر روی بسته بندی آن ها استفاده کنید. این کار باعث می شود تا مصرف کننده هم با خود محصول و هم مرجع تولید آن آشنا شوند.

۳۶. در جعبه های خود زیبایی را به طور چشمگیری بگنجانید

همه افراد زیبایی را دوست دارند و خریدن محصولات زیبا به آن ها حس خوبی را می دهد مثل محصولی که در زیر می بینید. در طراحی جعبه این محصول از رنگ های مختلف به شکلی زیبا و خلاقانه در کنار هم استفاده شده که نگاه کردن و خریدن آن حس بسیار خوبی را به انسان القا می کند.

۳۷. گاهی مسخره شدن می تواند جذاب باشد

گاهی برای جذابیت بیشتر بهتر است از طرح های مضحک استفاده کنید. مثلا در بسته بندی های زیر از طراحی هایی استفاده شده که بی شک مصرف کننده هایی از جمله کودکان را به سمت خود بکشاند.

 

۳۸. چیزی را با محصول ایجاد کنید

می توانید بسته بندی هایی طراحی کنید که به چیز دیگری اشاره کند. اما اطمینان داشته باشید که آنچه که به او اشاره می کنید به محصول شما مرتبط باشد. مثلا بر روی جعبه های بسته بندی هدفون به جای اینکه از تصویر خود هدفون ها استفاده کنید، می توانید از تصاویر نت موسیقی استفاده کنید.

۳۹. متفاوت باشید

متفاوت بودن بسته بندی می تواند مخاطبان متفاوتی به سمت بسته بندی شما بکشاند. مثلا برای بسته بندی نان به جای استفاده از یک بسته بندی معمولی، بسته بندی را به شکلی در بیاورید که بتواند توجه بسیاری را به خود جلب کند.

طراحی بسته بندی های خلاقانه

۴۰. سعی کنید بسته بندی ای را طراحی کنید که مرموز باشد

گاهی طراحی هایی را در نظر بگیرید که مشتریانتان بعد از دیدن آن شکه شوند. مثلا در مورد خوراکی ها می توانید بسته بندی هایی را در نظر بگیرید که بسیار جذاب و مرموز باشد، به گونه ای که مصرف کننده نتواند حدس بزند محتویات درون این جعبه چیست. این موضوع می تواند بسیار جذاب باشد.

۴۱. با بسته بندی محصول استفاده از آن را آسان کنید

تا آن زمانی که مصرف کنندگان بتوانند از محصول داخل بسته به راحتی استفاده کنند، محصولات شما نسبت به رقیبان یک قدم جلوتر هستید. مثلا برای بسته بندی یک ژل می توانید بسته بندی آن را به شکل لوله ای در بیاورید تا بیرون کشیدن آن یک کار بسیار آسان باشد. همچنین طراحی چنین جعبه خلاقانه ای علاوه بر آسان بودن، بسیار جالب و سرگرم کننده هم باشند.

۴۲. کاربرد محصول را نشان دهید

برای برخی از محصولات باید طراحی را طوری در نظر بگیرید که مصرف کننده با دیدن بسته بندی آن بفهمد کاربرد آن چیست. مثلا بر روی درب قوطی های قرص می توان علامت کم و زیاد کردن صدا را به معنی باز و بسته کردن درب قوطی نشان داد.

۴۳. بسته بندی را با هدف مرتبط کنید

اگر به بسته بندی زیر دقت کنید می توانید ببینید که شکل روی بسته با خود محصول مرتبط هستند. زمانی که بسته بندی آدامس در داخل جعبه قرار دارد مانند دندانی که در داخل دهان است عمل می کند و زمانی که آن را خارج می کنید انگار تنها لب است و دندانی ندارد.

۴۴. آن را به چیزی تبدیل کنید که نیست

بسته بندی محصول را به چیز دیگری تبدیل کنید البته در این کار زیاده روی نکنید. مثلا برای بعضی از محصولات می توانید بسته بندی را در نظر بگیرید که بخشی از بسته بندی با خود محصول مرتبط و قسمت دیگر آن ارتباطی با محصول نداشته باشد.

۴۵. از محصول به نفع خود استفاده کنید

از بافت، رنگ یا شکل محصول در بعضی مواقع به نفع خود استفاده کنید. مثلا در بسته بندی زیر علاوه بر این که بسته بندی جذابی برای محصول انتخاب شده از خود محصول هم به عنوان بخشی از بسته بندی انتخاب شده و این مدل از بسته بندی بخشی از محصول را نشان می دهد.

 

طراحی بسته بندی های خلاقانه

۴۶. با طراحی جعبه خلاقانه سعی کنید همواره جمع و جور باشید

تا جایی که می توانید سعی کنید بسته بندی را طراحی کنید که جمع و جور باشد. چرا که هر چقدر بسته بندی جمع و جورتر باشد، حمل و نقل و نگهداری آن آسان است.

۴۷. فراتر از محصول خود را نشان دهید

طراحی بسته بندی خود را چیزی فراتر از آنچه که هست نشان دهید. یعنی از محصول برای برای نشان دادن چیزی استفاده کنید که حتی مصرف کننده تصور آن را هم نمی کند.

۴۸. سعی کنید چکیده ای از محصول را بر روی بسته بندی خود درج کنید

اگر بتوانید چکیده ای از محصول را بر روی بسته بندی خود درج کنید در واقع توانسته اید با این کار یک ارتباط و شفاف سازی بین خود و مشتری ایجاد کنید.

۴۹. الزاما نباید از طراحی های مربع و مستطیل استفاده کنید

برای شکل بسته بندی خود می توانید از هر یک از اشکال هندسی استفاده کنید و برای این کار هیچ محدودیتی وجود ندارد. در واقع هیچ قانونی وجود ندارد که شما برای بسته بندی های خود حتما باید از مربع و مستطیل استفاده کنید. هر شکلی که به دلخواه شماست می تواند اتفاق بیفتد.

۵۰. از بسته بندی سازگار با محیط زیست استفاده کنید

برای اینکه بتوانید مردم را به برند خود علاقمند کنید بهتر است از بسته بندی هایی که با محیط زیست سازگار هستند، استفاده کنید. بسته بندی های مقوایی یکی از بهترین بسته بندی های سازگار با محیط زیست است. برای مثال طراحی جعبه شیرینی معمولا با بسته بندی محتوایی چاپ می شود و معمولا جعبه های شیرینی همه به یک شکل تولید می شود، شما می توانید با منحصر به فرد کردن جعبه خود، متمایز از رقبا باشید.

 

طراحی بسته بندی های خلاقانه

تأثیر طراحی بسته بندی خلاقانه در فروش

فرض کنید می خواهید برای اولین بار با فردی ارتباط برقرار کرده، طبیعتا در اولین آشنایی سعی می کنید خود را به زیباترین و جذاب ترین حالت ممکن بیارایید تا در اولین دیدار نظر شخص مقابل را به خود جذب کنید. این مثال در مورد بسته بندی هم صدق می کند و بر فروش محصول هم اثر می گذارد.

بسته بندی نشان دهنده نحوه نگهداری و محافظت از محصول و برند و همچنین معرفی ویژگی های محصول به مصرف کننده می باشد. از نظر مشتریان بسته بندی بیرونی ترین ابزار برای برقراری ارتباط بین مصرف کننده و برند است و نقش مهمی در تحریک مصرف کننده به خرید آن و موفقیت در فروش را دارد.

بسته بندی یکی از مهمترین عوامل در فروش و بازاریابی محصول است. از مزایایی که یک بسته بندی می تواند داشته باشد عبارت اند از: پیشبرد فروش، حفاظت از محصول، بهبودی محصول هم برای مشتریان و هم برای فروشندگان است. چرا که می تواند انبار کردن و استفاده از محصول را آسان کند. همچنین از فاسد شدن و آسیب دیدگی جلوگیری کند. مهمتر از همه اینکه می تواند برند محصول را چه در زمان فروش و چه در زمان استفاده از محصول آن را تبلیغ کند.

نقش تبلیغاتی طراحی بسته بندی خلاق

بسیاری از مردم به تبلیغات علاقمند هستند، تبلیغات می تواند نظر مردم را به برند شما جلب کند و یا آن ها را وادار سازد به برند شما فکر کنند. همیشه مردم آن محصولی را خریداری می کنند که شما به عنوان تولید کننده تمامی اصول ارتباطی را رعایت کرده باشید. تبلیغات در شبکه هایی که طرفداران زیادی دارد می تواند برند شما را محبوب تر کند. حتی گاهی اوقات توضیحاتی که فروشنده در مورد محصول می زند هم می تواند خریدار را متقاعد کند تا آنچه او در نظر دارد را بخرند.

حدود ۷۰ درصد از تصمیماتی که یک خریدار می گیرد به خلاقیت در بسته بندی کالا بستگی دارد. خیلی از اوقات افراد به یک برند خاص پایبند هستند و همواره از آن خریداری می کنند اما گاهی یک طراحی خلاقانه می تواند ذهن مشتری را نسبت به یک محصول تغییر دهد. در هنگامی که قصد دارید محصولی را طراحی کنید باید خود را به جای مشتری قرار دهید و از نگاه او به محصول بنگرید.

اینکه شما بتوانید رنگ، ابعاد و یا شکل منحصر به فردی را برای جعبه های بسته بندی خود در نظر بگیرید هم می توان توجه مشتریان را جلب کند. به طور کلی می توان گفت که بسته بندی هسته اصلی استراتژی یک برند را در تبلیغات شکل می دهد. هرچه شما دقت و خلاقیت بیشتری به کار گیرید پیام برند شما به درستی منتقل می شود و در عرصه تجارت جهانی اثرات مثبتی می گذارد.

در آخر

اگر به دنبال طراحی جعبه خلاقانه در سال ۲۰۲۱ هستید می توانید به سایت گلبرگ دیزاین مراجعه کنید و از طراحان حرفه ای ما کمک بگیرید. تا بتوانید طراحی بسته بندی های خلاقانه ای برای محصولات خود داشته باشید و به کمک آن فروش خود را افزایش داده و سود بیشتری کسب کنید.

شما همچنین میتوانید برای سفارش کارتن و استعلام قیمت کارتن به سایت گلبرگ باکس مراجعه کنید.