یکی از مواردی که شرکت های تولید کننده محصولات باید در نظر داشته باشند، طراحی لیبل مناسب است. لیبل ها منجر به جلب توجه مشتری شده و او را به خرید محصول مورد نظر ترغیب می کنند. بدین معنا که اگر لیبل مناسبی طراحی نمایید، قدم بزرگی در پیشرفت شرکت خود برداشته اید. در این بخش قصد داریم نکات طلایی در طراحی لیبل را ذکر کنیم؛ همچنین به بررسی کامل نکات و تاثیر آن بر جلب رضایت مشتری می پردازیم. در نتیجه اگر به دنبال افزایش بهره وری سازمان و شرکت خود هستید، حتما تا پایان این بخش همراه ما باشید.

انواع لیبل

 

انواع لیبل

 

قبل از اینکه بخواهید به سراغ نکات طلایی در طراحی لیبل بروید، بهتر است بدانید که چه نوع لیبلی نیاز دارید چرا که لیبل ها انواع مختلفی دارند که عبارت اند از:

  • لیبل محصول: این نوع لیبل رایج ترین نوع از برچسب های محصول است که همه با آن آشنا هستند. هر محصولی که خریداری می کنید این برچسب را می توانید بر روی آن مشاهده کنید. برچسب محصول نشان دهنده مزایای آن محصول، لوگو و ترکیبات داخلی آن محصول است.
  • لیبل یا برچسب بسته بندی: زمانی که قصد ارسال محصولات را با کارتن های بزرگ دارید می توانید برای طراحی کارتن از یک برچسب بسته بندی مناسب کمک بگیرید. کمک گرفتن از نکات طراحی لیبل می تواند کمک زیادی به شما بکند. اگر محصولات شما نیاز به بسته بندی کارتنی دارند، طراحی فلکسو و طراحی لمینت از بهترین نوع های طراحی جعبه خلاقانه می باشند. برای آشنایی بیشتر با این دو نوع طراحی مقاله مزایای چاپ فلکسو را مطالعه کنید.
  • لیبل درخواست: استفاده از برچسب درخواست کننده خود یکی از نکات مهم در طراحی جعبه خلاقانه است. چراکه این حرکت مشتری را تشویق می کند تا محصول شما را با دقت بیشتری بررسی کند. برچسب های درخواست کننده ای که بر روی محصولات قرار می گیرد می تواند مواردی همچون “از نزدیک نگاه کن” یا “مرا لمس کن” و امثال اینها باشد.
  • لیبل آدرس: طراحی برچسب آدرس برای لوگوی شرکت باعث می شود تا اگر قرار است مکاتبه ای با شرکت انجام شود آسانتر صورت گیرد. همواره سعی کنید لوگوی شرکت را بر روی برچسب قرار دهید تا زمانی که بر روی کارتن بسته بندی قرار می گیرد ظاهر حرفه ای به خود بگیرد.
  • لیبل نام افراد: برای اینکه با کارکنان خود ارتباط بهتری داشته باشید و یک حس اعتماد را بین خود و آن ها ایجاد کنید می توانید، برای نام آن ها لیبلی سفارشی ایجاد کنید. اینکار را بیشتر برای کارکنانی که با خریداران در ارتباط مستقیم هستند انجام دهید.

نکاتی برای طراحی برچسب حرفه ای

یکی از نکاتی که باید در هنگام طراحی انواع بسته بندی و جعبه محصول در نظر بگیرید، طراحی برچسب می باشد. لیبلی که برای محصولات خود طراحی می کنید در تصمیم گیری برای خرید محصول تاثیر بسیار زیادی می گذارد. بنابراین برای اینکه بتوانید بهترین تاثیر را بر روی مشتری خود بگذارید بهتر است یکسری نکات برای طراحی برچسب حرفه ای را فراموش نکنید.

نوع برچسب مورد نیاز خود را مشخص کنید

با توجه به نوع محصول، قادر خواهید بود نوع لیبل مورد نیازتان را پیدا کنید. به عنوان مثال یکی از نکات مهم در طراحی لیبل مواد غذایی استفاده از لیبل مخصوص خود آن است چرا که شما نمی توانید از لیبل محصول دیگری برای آن ها استفاده کنید. دلیل تاکید روی این موضوع به این دلیل است که بسیاری از شرکت هایی که چند محصول مختلف را تولید می کنند از یک لیبل برای طراحی تمام آن ها استفاده می نمایند.

این موضوع شاید در نگاه اول نوعی صرفه جویی کردن به چشم بیاید؛ اما اگر کمی آن را بررسی کنید در می یابید که استفاده از لیبل و بسته بندی برای محصولات مختلف نه تنها جذاب نیست بلکه ممکن است موجب دل زدگی مشتریانتان نیز بشود.

نکات طلایی در طراحی لیبل

مخاطب هدف محصول را مشخص کنید

برای چه قشری محصول تولید می کنید؟ بچه ها، نوجوانان و یا بزرگسالان؟ شاید هم هدفتان تولید محصول برای شغل خاصی است. در هر صورت باید این نکته را هنگام طراحی لیبل در نظر بگیرید. شناخت قشر هدف علاوه بر تسریع کار طراحی به شما کمک می کند تا لیبلی متناسب با علایق آن ها تولید کنید.

به عنوان مثال کودکان رنگ های شاد را بیشتر از رنگ های تیره می پسندند؛ از طرفی اگر از شخصیت های کارتونی استفاده کنید می توانید رضایت عده بیشتری از آن ها را جلب کنید؛ بنابراین یکی از نکات طلایی در طراحی لیبل که تاثیر مستقیمی در افزایش فروش محصولات دارد، طراحی متناسب با علایق قشر هدف می باشد.

در هنگام طراحی لیبل و طراحی کاتالوگ (کاتالوگ چیست و باید ها و نباید های طراحی کاتالوگ ) باید مخاطب هدف خود را بشناسید تا بتوانید بهترین طراحی را داشته باشید. توجه نکردن به این نکته باعث می شود تا در هزینه ای که برای هر دوی آن ها کرده اید، پشیمان شوید.

از اهمیت لوگو غافل نشوید

استفاده از لوگو در طراحی لیبل‌ها به اندازه ای مهم است که بسیاری از طراحان پیش از شروع طراحی مکان مناسب آن روی بسته بندی را مشخص می کنند. لوگوی شما بسیاری از اطلاعات شرکت و حتی در مواردی نوع خدمات شرکت را تنها در یک شکل کوچک به مشتریان نمایش می دهد.

هر اندازه لوگوی شما مناسب تر باشد افراد بیشتری با نام شرکتتان آشنا می شوند؛ بنابراین قرار دادن لوگو هنگام طراحی لیبل تاثیر مستقیمی روی برندینگ نیز می گذارد. پیشنهادی که در هنگام طراحی لوگو برای شما داریم، قرار دادن لوگو در جلوی بسته بندی محصول است و می توان آن را یکی از نکات مهم در طراحی لیبل مواد غذایی دانست.البته که این مورد با توجه به سیاست های شرکت متغیر است با این وجود در اغلب موارد قرار دادن لوگو در جلوی بسته بندی بازخورد بهتری دارد.

 

نکات طلایی در طراحی لیبل

اطلاعات مهم را روی لیبل درج نمایید

از جمله دیگر نکات طلایی در طراحی لیبل، درج اطلاعات ضروری روی آن می باشد. تاریخ تولید، تاریخ انقضا، نحوه نگهداری و مواردی از این قبیل جزو اطلاعات مهم به شمار می روند. تصور کنید محصول مورد نظرتان، آموزش نحوه استفاده ندارد؛ در این شرایط ممکن است برخی از خریداران هنگام استفاده با سردرگمی مواجه شوند. از طرفی برخی دیگر ممکن است به دلیل عدم اطلاع از نحوه استفاده محصول آن را خریداری نکنند.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که برخی افراد هنگام خرید محصول، به ویژه محصولات غذایی، نحوه استفاده از آن و همچنین موارد نگهداری از آن را بررسی می کنند؛ در صورتی که چنین اطلاعاتی که معمولا در پشت لیبل بسته بندی قرار می گیرد، وجود نداشته باشد، از خرید آن صرف نظر می کنند.به همین جهت تولید کنندگان مواد غذایی این مورد را همواره یکی از نکات مهم در طراحی لیبل مواد غذایی دانسته و استفاده از آن را بسیار ضروری می دانند.

کمی چاشنی طنز به آن اضافه کنید؛ از جذاب ترین نکات طلایی در طراحی لیبل

نیازی نیست همیشه هنگام طراحی لیبل رسمی باشید؛ چراکه خلاقیت در طراحی لیبل مهم ترین عامل برتری شما نسبت به رقبایتان می باشد. اجازه دهید این موضوع را با ذکر مثالی برایتان توضیح دهیم. فرض کنید شرکت شما و شرکت رقیبتان قصد تولید یک محصول غذایی را دارد. اگر کیفیت محصولات هر دو شرکت به یک اندازه باشد چه عاملی توجه مشتری را به خود جلب می کند؟ قیمت! پس از آن چطور؟ عامل دیگری که می تواند منجر به برتری شما نسبت به رقیبتان شود چیست؟

هنگامی که خریدار قصد خرید محصول شما یا شرکت رقیب را دارد، در صورت هم اندازه بودن قیمت و کیفیت، به طراحی بسته بندی جعبه محصول نگاه می کند. این انتخاب به صورت ناخوداگاه برای همه ما پیش آمده است که محصولی را خریداری کردیم که طراحی جعبه جذاب تری نسبت به محصول مشابه دارا بوده است.

استفاده از طنز از جمله مواردی است که می تواند لیبل شما را نسبت به سایر محصولات، منحصر به فرد نماید؛ بنابراین به قدرت خلاقیت خود اطمینان کنید و هنگام طراحی لیبل همواره این نکته را در نظر داشته باشید.

طراحی لیبل

خوانا نوشتن، یکی از مهم ترین نکات طلایی در طراحی لیبل

یکی از مشکلاتی که در طراحی لیبل به چشم می خورد، شلوغ بودن بسته بندی است؛ به زبان ساده برخی محصولات آنقدر از نوشته ها، فونت ها، اشکال و طرح های مختلف استفاده می کنند که تمرکز خریدار را از بین می برند. شلوغی بیش از حد بسته بندی یکی از عواملی است که باعث می شود مشتریان محصولات شما را انتخاب نکنند.

برای جلوگیری از این مشکل سعی کنید فضاهای خالی را بین نوشته های خود ایجاد کنید. تاثیر این موضوع بیش از حد تصورتان می باشد! وجود فضای خالی بین نوشته هایتان منجر می شود تا توجه مخاطب تنها به نکات ضروری جلب شود. اکنون که با اهمیت یکی از مهم ترین نکات طلایی در طراحی لیبل آشنا شده اید، می توانید پا فراتر نهاده و از آن به نفع خودتان استفاده کنید.

اگر از یک تیم متخصص هنگام طراحی لیبل کمک بگیرید که تجربه زیادی در این کار دارند؛ آن ها به شما خواهند گفت که با استفاده از فضای خالی و خوانا نوشتن قادر خواهید بود توجه مشتری ها را به بخش هایی از لیبل که مد نظرتان است جلب نمایید.

از فونت های مختلف استفاده کنید

همانند مورد قبلی، استفاده از فونت های مناسب هنگام طراحی لیبل نیز تاثیر زیادی بر جلب توجه مخاطب دارد. از آن جایی که بسته به سیاست شرکت خود ممکن است بخواهید به جای استفاده از شکل های گوناگون از نوشته های مختلف استفاده نمایید. در این صورت باید نوشته های خود را به نحوی به کار ببرید که به اندازه استفاده از تصاویر برای مخاطبانتان جذاب باشند.

به همین دلیل باید از فونت های مختلف و سایزهای متفاوت هنگام نوشتن استفاده کنید. در برخی مواقع استفاده از رنگ های هماهنگ با پس زمینه نیز می تواند به جذابیت لیبل محصولتان بیافزاید؛ بنابراین اگر قصد استفاده از تصاویر در لیبل محصولات خود را ندارید، باید آنقدر از نوشته ها حرفه ای استفاده کنید که مخاطب جای خالی تصاویر را احساس نکند.

راه های ارتباطی در لیبل

راه های ارتباطی را در لیبل خود قرار دهید

از دیگر نکات طلایی در طراحی لیبل، تخصیص فضایی برای قرار دادن راه های ارتباطی می باشد. برخی مواقع پیش می آید که آنقدر به طراحی لیبل و استفاده از پارامترهای مختلف در آن مشغول می شوید که فراموش می کنید راه های ارتباطی خود را در لیبل قرار دهید. راه های ارتباطی برای دریافت انتقادات، پیشنهادات و توصیه های مختلف از مصرف کننده به تولید کننده استفاده می شوند.

راه های ارتباطی شامل شماره تلفن بخش انتقادات و پیشنهادات، آدرس شبکه های اجتماعی، ایمیل و مواردی از این قبیل می باشند. برخی مواقع راه های ارتباطی برای آشنایی بیشتر مشتریان با محصولات و خدمات شرکت مورد استفاده قرار می گیرد. از طرفی ممکن است این راه ارتباطی منجر به پیدا کردن شریک و یا حتی اسپانسر نیز بشود.

مطلب پیشنهادی: اصول طراحی ست اداری و اهمیت آن

فضای سفید کافی در لیبل خود قرار دهید

در طراحی گرافیک استفاده از فضای سفید از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در مقاله اصول طراحی ست ادرای به استفاده از فضای کافی در هنگام طراحی اشاره شد و گفتیم که به کار گرفتن این نکته باعث می شود تا طراحی ست اداری (اصول طراحی ست اداری و مزایای استفاده از ست اداری)شما به هم ریخته نباشد و بیننده با دیدن آن دچار سردرگمی نشود. یکی از نکات طلایی در طراحی لیبل استفاده از همین نکته است که باعث می شود تا اطلاعات درج شده بر روی لیبل ها از هم تفکیک شوند و همچنین یک زیبایی بصری به محصول می دهد.

اصول طراحی لیبل

از کاربردی ترین ابزارها استفاده کنید

قبل از اینکه به سراغ طراحی لیبل خود بروید بهتر است ابزار مناسبی را برای کار خود در نظر بگیرید. برای طراحی یک لوگو یا لیبل زیبا می توان از نرم افزارهایی همچون Adob Suite، Microsoft Word و  استفاده کنید.

به شکل بسته بندی محصول توجه کنید

توجه به مواردی همچون شکل، اندازه و نوع بسته بندی محصول مهم است چرا که این موارد نحوه طراحی برچسب محصول شما را تعیین می کند. به عنوان مثال برای بسته بندی های کوچک باید لیبل های را متناسب با بسته بندی محصول طراحی کرد. به گونه ای که لیبل در اندازه کوچک هم زیبا و جذاب به نظر برسد.

قبل از شروع به طراحی لیبل باید شکل، اندازه محصول، نوع بسته بندی و محلی که قرار است لیبل بر روی بسته بندی قرار بگیرد را در نظر بگیرید. این کار اندازه قلم، اندازه تصویر و میزان متن مورد نیاز برای طراح  را تعیین می کند و بهتر می تواند لیبل را طراحی کنید.

جمع بندی مبحث نکات طلایی در طراحی لیبل

طراحی لیبل یکی از مهم ترین نکات در هنگام تولید محصول می باشد. یک طراحی خوب به سادگی منجر به افزایش فروش محصولاتتان شده و سود زیادی را برای شرکتتان به ارمغان خواهد آورد. اگر قصد دارید یک لیبل با کیفیت داشته باشید، یک سری نکات طلایی در طراحی لیبل وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

برخی از این نکات مانند استفاده از فونت های مختلف و یا اضافه کردن چاشنی طنز هنگام طراحی لیبل اختیاری می باشد. از طرفی برخی دیگر مانند مشخص کردن نوع برچسب مورد نیاز و یافتن قشر هدف مناسب، هنگام طراحی لیبل ضروری بوده و عدم توجه به آن می تواند خسارات زیادی را برایتان به بار بیاورد.

در پایان به شما پیشنهاد می کنیم اگر زمان و یا دانش کافی جهت طراحی لیبل را ندارید، از یک تیم متخصص استفاده کنید. استفاده از تیم متخصص جهت طراحی لیبل می تواند به میزان قابل توجهی در وقتتان صرفه جویی کند. همچنین بهتر است به هزینه ای که برای این طراحی می پردازید به چشم یک سرمایه گذاری نگاه کنید.

چراکه در صورت طراحی یک لیبل با کیفیت تا سال ها نیاز به لیبلی جدید نخواهید داشت. البته همانطور که پیش تر نیز ذکر شد تا حد امکان از لیبل های یکسان برای محصولات مختلف استفاده نکنید؛ بهتر است متناسب با نوع محصول کمی لیبل هایتان با یکدیگر متفاوت باشند.