مزایای چاپ فلکسو در مقایسه با سایر انوع چاپ بیشتر و کاربردی تر است و همچنین معایب فلکسوگرافی در برای مزایای این چاپ ناچیز است. بنابراین چاپ فلکسو را می توان یک چاپ مطلوب برای شرکت های چاپ دانست. این چاپ برای چاپ روی جعبه، چاپ کارتن و چاپ بسته بندی مواد غذایی کاربرد فراوان دارد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در صنعت چاپ، امکان درج انواع لوگو و اشکال مختلف روی کارتن ها، قوطی ها و حتی پلاستیک ها نیز وجود دارد. به همین دلیل بسیاری از شرکت ها به دنبال روشی هستند تا علاوه بر کیفیت بالا، قیمت مناسبی را نیز داشته باشند. یکی از این روش ها که امروزه بیش از هر دوره دیگری مورد توجه عموم قرار گرفته است، چاپ فلکسو نام دارد. این نوع از چاپ قیمت مناسبی داشته و در عین حال از پایداری بالایی نیز برخوردار می باشد. در این مقاله نیز قصد داریم به مزایای چاپ فلکسو و همچنین موارد استفاده از آن در صنایع مختلف بپردازیم. بنابراین در صورتی که به این موضوع علاقه مندید تا پایان این بخش با ما همراه باشید.

در این مقاله قصد داریم شما را با مزایا و معایب چاپ فلکسو آشنا کنیم و کاربردهای آن را در صنعت بسته بندی و بسته بندی کالا و محصولات بیان کنیم.

چاپ فلکسو چیست؟

پیش از بررسی مزایای چاپ فلکسو اجازه دهید ابتدا با مفهوم آن بیشتر آشنا شویم. در چاپ فلکسو از صفحات و کلیشه های چاپی انعطاف پذیر استفاده می شود. صفحات به شکل نگاتیو، تصویری که قرار است چاپ شود را با کمک لیزر حکاکی کرده و سپس اطراف غلتک های دوار می گردانند. به زبان ساده، فلکسو روش امروزی لترپرس است. در این روش شما قادر به چاپ در سطوح مختلفی مانند سطوح آلومینیومی، سلفون ها، فیلم های پلاستیکی و فلزی خواهید بود. همچنین بر خلاف بسیاری از روش های چاپ، در این روش قادر به چاپ به صورت رنگی نیز خواهید بود.

 

تاریخچه چاپ فلکسو

تاریخچه

در سال ۱۹۹۰ فلکسو برای اولین بار جهت چاپ ساک های کاغذی و پاکت ها مورد استفاده قرار گرفت. رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی امکان چاپ بر روی سایر سطوح نیز فراهم شد و افراد بیشتری از این روش استفاده نمودند. شاید بزرگ ترین پیشرفت در این زمینه را بتوان مربوط به بهبود مواد اولیه و همچنین روش تولید پلیت ها دانست. اکنون چاپ فلکسو یکی از بهترین روش ها برای چاپ بسته بندی محسوب می شود. البته که موارد زیادی در این زمینه موثر می باشند اما به دلیل تخصصی بودن آن ها و دور نشدن از موضوع اصلی به آن ها نمی پردازیم.

 آشنایی با اجزای ماشین چاپ فلکسو

در ساختار ماشین چاپ فلکسو چهار بخش اصلی وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد.

 1. بخش تغذیه چاپ فلکسو
 2. برج های چاپ ماشین چاپ فلکسو
 3. قسمت خشک کن ماشین چاپ
 4. بخش تحویل ماشین چاپ فلکسو

فرایند انجام چاپ فلکسو چگونه است؟

حال که با روش کلی کار در این نوع چاپ آشنا شدید نوبت به بررسی عملکرد آن می باشد. در چاپ فلکسو، که نوعی چاپ برجسته است، از پلیت های انعطاف پذیر استفاده می شود. این پلیت ها به وسیله نوار چسب دو طرفه بر بدنه سیلندر پلیت چسبیده می شوند؛ سپس تصویر برجسته به مرکب مایع آغشته می شود و به آرامی و با فشار کم به سطح چاپ شونده منتقل خواهد شد. همچنین خوب است بدانید در این روش تا اندازه زیادی مرکب له می شود، این فشردگی به اندازه ای زیاد است که حتی با چشم غیر مسلح نیز قادر به دیدن آن خواهید بود.

در چاپ فلکسو تصویر به عنوان یک طرح برجسته و سه بعدی بر روی یک متریال از جنس پلاستیک یا پلیمر ایجاد می شود. این نوع چاپ برای چاپ روی مقوا با سطحی خیلی ناصاف کاربرد دارد بنابراین باید صفحه چاپ با مقوا تماس داشته باشد. چاپ فلکسو دارای ظرافت خاصی است زیرا در آن نباید نقاط چاپ نشده برجسته بر روی مقوا با جوهر بر صفحه چاپ تماس داشته باشد که سبب می شود نقاط چاپ نشدنی بر صفحه ی چاپ عمیق تر حک شوند.

۱۰ مورد از مزایای چاپ فلکسو بر روی بسته بندی کالا

مطمئنا با خواندن مطالب بالا تا حدودی با مزایای چاپ فلکسو آشنا شده اید. با این وجود در ادامه به ذکر مزایای دیگری نیز می پردازیم تا به خوبی با اهمیت استفاده از این روش آشنا شوید. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که جنس سطوح چاپی، ارتباط مستقیمی با مزایای زیر دارد. به عنوان مثال عملیات چاپ در سطوح فلزی مدت زمان بیشتری نسبت به سطوح پلاستیکی به طول خواهد انجامید.

 

مزایای چاپ فلکسو

ظاهر جذاب و حرفه ای

ظاهر جذاب و حرفه ای را شاید بتوان یکی از مهم ترین مزایای چاپ فلکسو دانست. این موضوع به خصوص زمانی اهمیت پیدا می کند که از این روش برای برندینگ استفاده نمایید. در اینصورت اولین چیزی که توجه مشتریانتان را جلب خواهد کرد کیفیت و ظاهر لوگوی شما بر روی محصولات مختلف می باشد. بنابراین اگر زیبایی کار نهایی برایتان مهم است حتما از فلکسو استفاده نمایید. به این موضوع نیز توجه داشته باشید که هر اندازه هم از متریال گران قیمتی استفاده کنید اما در نهایت محصولاتتان ظاهر مناسبی نداشته باشند تمامی سرمایه تان به هدر خواهد رفت. با توجه به این موضوع می توان طراحی فلکسو را یکی از مناسب ترین روش های چاپی دانست.

در سال های اخیر در جنس و روش تهیه صفحه چاپ پیشرفت هایی صورت گرفته که از آن جمله می توان به نور دهی عکاسی و حکاکی مستقیم توسط لیزر نام برد.

پایداری

هنگامی که صحبت از ماندگاری می شود ذهن افراد به سمت مانایی خدمات می رود؛ اینجاست که به یکی دیگر از مزایای چاپ فلکسو می رسیم. محصولاتی که از طریق این روش چاپی ساخته می شوند، پایداری و ماندگاری بالایی دارند.  بدین معنا که تا مدت ها پس از تولید قابل استفاده بوده و از کیفیتشان کم نخواهد شد. این موضوع منجر می شود تا از هزینه های احتمالی در آینده نیز کاسته شود و شرکت ها بتوانند این هزینه ها را در بخش های دیگری خرج نمایند.

تنوع رنگ

طی فرایند چاپ از چهار رنگ اصلی (CMYK)  استفاده می شود که می توان آن را یکی از تفاوت ها و البته مزایای چاپ فلکسو عنوان کرد. ممکن است بنا به نیاز خود قصد داشته باشید از طیف رنگی گسترده ای استفاده نمایید که در این خصوص، روش چاپی ذکر شده به دلیل پشتیبانی زیاد از رنگ های مختلف انتخاب مناسبی برای شما به حساب می آید. این موضوع به خصوص مناسب شرکت ها و سازمان هایی است که در حوزه گرافیک فعالیت می کنند.

در حال حاضر انجام چاپ تمام رنگی بوسیله چاپ فلکسو امکان پذیر شده است. در مقایسه با لیتوگرافی در فلکسوگرافی می توان از جوهر و مرکب بیشتری در فرایند چاپ استفاده کرد. این چاپ بر روی انواع متریال قابل انجام است و با استفاده از چاپ فلکسو می توان روی بسته بندی محصولات معمولی مانند کارتن های قهوه ای رنگ، پاکت های ذرت و چیپس، ظرف های ماست و کاغذ دیواری چاپ فلکسو را انجام داد.

قیمت

درست است که هزینه چاپ به روش فلکسو پایین نیست؛ اما با توجه به سایر مزیت هایی که دارد، بسیار مقرون به صرفه می باشد. شما می توانید از روش دیگری استفاده کنید که هزینه کم تری برایتان داشته باشد اما در نهایت ممکن است محصول مورد نظر کیفیت مطلوبی نداشته باشد. در این صورت نه تنها از لحاظ مادی بلکه از نظر زمان نیز ضرر کرده اید و چه بسا جبران آن تا مدت زمان زیادی طول بکشد. اما با استفاده از چاپ فلکسو به دلیل قیمت مناسب آن صرفه جویی زیادی در هزینه های مصرفی آینده، خواهید نمود.

عدم آسیب به محیط زیست

یکی دیگر از مزایای چاپ فلکسو استفاده از جوهرهای مبتنی بر آب، جوهرهای بازیافتی و صفحه های فلکسو قابل شستشو با آب می باشد. که در نهایت این روش را تا اندازه زیادی برای محیط زیست بی خطر می سازد. جوهرهای ذکر شده دارای سموم کمتری می باشند چراکه در تولید آن ها از حلال ها استفاده شده است. بنابراین برخلاف برخی از روش های چاپ، این روش آسیب زیادی به طبیعت نمی زند.

سرعت

زمان یکی از عوامل کلیدی در هر کاری است. صنعت چاپ نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. به طور کلی هر اندازه در این صنعت سرعت چاپ بالاتر باشد، امکان جذب مخاطب نیز بیشتر است. خوشبختانه در چاپ فلکسو استفاده از غلتک های در حال چرخش و همچنین جوهر با خصلت خشک شوندگی سریع سبب می شود که در یک بازه زمانی کوتاه جعبه های زیادی را تولید و فرایند چاپ را روی آن ها تکمیل نمایید. در نتیجه محصولات بیشتری تولید شده و سود بیشتری از این طریق کسب خواهید کرد.

 

موارد استفاده از چاپ فلکسو

تطبیق پذیری یا سیستم مرکب رسانی معطف

طیف وسیعی از بسترها و انواع جوهر و مرکب در چاپ فلکسو قابل استفاده هستند؛ بطوری که قابلیت استفاده از انواع مرکب های فرار و نیمه فرار در چاپ فلکسو سبب شده بتوان این چاپ را بر روی انواع مواد پیاده سازی کرد. بسته به نوع بستر به کار رفته می توان از انواع جوهر مبتنی بر حلال، جوهر مبتنی بر آب یا جوهر قابل درمان U.V استفاده کرد.

همچنین این چاپ را می توان بر روی انواع مواد دارای تخلخل و غیر متخلخل قابل اجرا است که سبب ایجاد تنوع بالایی می شود. خشک شدن راحت و با صرف انرژی کم از محاسن چاپ فلکسو محسوب می شود.

فرآیند خودکار

سه فرایند لمینت، برش قالب و ورق تا مرحله نهایی با یکدیگر و به صورت به هم پیوسته انجام می شوند. پس از راه اندازی چاپ فلکسو این مراحل سریع تر طی شده و این نوع چاپ میتواند یک چاپ مفید و کاربردی برای شرکت های چاپ باشد.

نگهداری کمتر

چاپ فلکسو یا فلکسوگرافی یک نوع چاپ اقتصادی و به صرفه است زیرا در این چاپ از ماشین آلات و تجهیزاتی استفاده می شود که نیاز به نگهداری ارزان و آسانی دارند؛ بنابراین به دلیل پایین آمدن هزینه تعمیر و نگه داری می تواند از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه باشد.

مواد مصرفی کم هزینه

جوهرهای فلکسوگرافی، مواد بسته بندی و دیگر متریال های قابل استفاده از چاپ فلکسو هزینه پایینی دارند. همچنین در صورتی که هزینه اولیه صفحه بالا باشد، به طور میانگین قیمت هر واحد کاهش می یابد؛ این عوامل سبب شده چاپ فلکسو بازده سرمایه گذاری سریعی داشته و یک راه حل به صرفه باشد.

 

معایب چاپ فلکسو چیست؟

از چاپ فلکسو برای چاپ بسته بندی مواد غذایی، چاپ کارتن و چاپ روی جعبه بسته بندی کالاهای مختلفی استفاده می شود. این نوع چاپ زیبایی خاصی را به بسته بندی محصول می دهد؛ البته فلکسوگرافی در کنار مزایای خود، معایبی را نیز دارد که به شرح زیر می باشند.

 • امکان تغییر رنگ در چاپ فلکسو
 • نسبت به روش های دیگر چاپی، یک روش ارزان محسوب می شود.
 • از تصاویر با سایه روشن پشتیبانی نمی کند و برای کارهای هنری مناسب نیست.
 • رنگ به اندازه چاپ هلیو پررنگ نیست.
 • صفحات چاپی به اندازه چاپ هلیو دوام ندارند.

کاربرد و مزایای چاپ فلکسو برای چاپ بسته بندی کالا ها چیست؟

در همه بخش های چاپ بسته بندی محصولات می توان از فلکسو گرافی استفاده کرد. به طور اختصاصی این چاپ برای رنگ های یکدست و الگوها مطلوب می باشد. چاپ فلکسو علی رغم اینکه از سایر روش های چاپ قیمت پایین تری دارد ولی اخیرا توانسته در زمینه طراحی ماشین چاپ، مرکب و پیش از چاپ پیشرفته ای قابل توجهی داشته باشد.

در فلکسوگرافی یا چاپ برجسته در مقایسه با روش های دیگر چاپ، عملیات تکمیلی مثل فویل کوبی، پرفراژ، امباسینگ و لمینت با هزینه کمتری انجام پذیر بوده و از رنگ های اسپات می توان در آن استفاده کرد.

برای تولید تصاویر با کیفیت در مرحله‌ی پیش از چاپ، تولید پلیت چاپ و تکنولوژی دستگاهی از فناوری های جدید چاپ فلکسو استفاده می شود. از کاربردهای دیگر فلکسو گرافی می توان به چاپ رنگ های ویژه بر روی فیلم‌های ارتجاعی و چسبنده، پارچه پشمی و سلولز، پلاستیک و آلومینیوم اشاره کرد.

سایر موارد استفاده از چاپ فلکسو برای چاپ و طراحی جعبه خلاقانه

۱. چاپ فلکسو در طراحی انواع بسته بندی و جعبه ازجمله طراحی جعبه دستمال کاغذی، طراحی جعبه شیرینی و همچنین طراحی کاتالوگ، طراحی ست اداری و طراحی جعبه خلاقانه کاربرد دارد.

۲. چاپ بسته بندی مواد غذایی یکی از کاربردهای مهم چاپ فلکسو است که برای بسته بندی محصولات بسیار سودمند می باشد. از فلکسوگرافی برای بسته بندی مواد غذایی مانند چاپ و طراحی کارتن شیر، انواع غذاهای سرد و گرم، بطری نوشیدنی و لیوان های یکبار مصرف استفاده می شود. این نوع چاپ سبب زیبایی و شکیل شدن بسته بندی شده و در بسیاری از موارد توانسته نظر مشتری را تا حد زیادی به خود جلب نماید و فروش محصول را افزایش دهد.

برای ایجاد چاپ بر روی بسته بندی مواد غذایی که از جنس لفاف پلاستیک، لفاف کاغذی ارزان قیمت و یا سایر مواد غیرجاذب است، چاپ فلکسو به کار می رود. انواع مواد غذایی و وسایل اداری از جمله محصولاتی هستند که توسط چاپ فلکسو بسته بندی می گردند.

۳. امنیت مرکب در چاپ فلکسو بالا است و بنابراین می توان از این نوع چاپ برای بسته بندی محصولات دارویی نیز بهره برد. همچنین چاپ فلکسو برای طراحی و چاپ روی کیف ها و کیسه های بهداشتی، بسته بندی های پلاستیکی، کاغذ پیچ های از جنس فویل و بسته بندی های مقوایی استفاده می شود.

شما میتوانید علاوه بر استفاده از چاپ فلکسو و طراحی جعبه با  طراحی لیبل نیز محصول خود را به مشتری معرفی کنید؛ رعایت نکات طلایی در طراحی لیبل می تواند به میزان زیادی روی جلب نظر مشتری و فروش بیشتر تاثیر داشته باشد. لیبل های پشت چسب دار می تواند توسط ماشین در کارخانه بر روی بسته بندی کالا زده شود و یا اینکه توسط فروشنده به صورت دستی روی کالا قرارگیرد.

چاپ فلکسو

کاربردهای اصلی چاپ فلکسو (چاپ فلکسوگرافی) کدامند؟

امروزه برای جذابیت بیشتر در صنعت بسته بندی از چاپ فلکسو بر روی انواع بسته بندی محصولات استفاده می شود.

 • پاکت های خرید (Carrier Bag)
 • لیبل های رول پشت چسب دار
 • فرم های تجاری
 • بسته بندی مواد غذایی و آشامیدنی
 • بسته بندی انعطاف پذیر
 • انواع پاکت نامه
 • ساک های کاغذی و پلاستیکی و کارتن های خود ساخته از مقوای کنگره دار (Corrugated)
 • تصویر زمینه
 • کاغذ بسته بندی هدیه
 • کارتن های نگهداری مایعات و کارتن های مقوایی (Folding box Carton)
 • روزنامه و کتاب های جلد شومیز (Paperback Book)
 • منسوجات
 • کارتن تاشو
 • فویل

     سخن پایانی بحث مزایای چاپ فلکسو و معایب این روش چاپ

     در گذشته افراد زیادی به دلیل تنوع روش های چاپ هنگام انتخاب آن ها دچار سردرگمی می شدند.؛ اما امروزه مزایای چاپ فلکسو به اندازه ای زیاد است که شرکت های بسیاری تنها از این روش استفاده می کنند. همانطور که بحث کردیم یکی از این مزایا، که تاثیر زیادی در کیفیت کار نهایی دارد، سرعت بالای آن می باشد. با استفاده از چاپ فلکسو در کمترین زمان محصولات مورد نظرتان را دریافت کرده و هزینه ای بسیار مناسب را پرداخت خواهید کرد. از طرفی دیگر پشتیبانی از طیف رنگی گسترده باعث می شود هنگام انتخاب محصول خود با محدودیت کمتری مواجه شوید.

     علاوه بر مزایای اقتصادی چاپ فلکسو، بی خطر بودن محصولات تولید شده برای طبیعت، دلیل دیگری برای استفاده از این روش محبوب و کاربردی است.

     چاپ فلکسو به دلیل اینکه طرح های زیبایی را روی بسته بندی محصولات به شکل برجسته ایجاد می کند می تواند سبب جلب توجه مشتریان به محصول شود. در نتیجه فلکسوگرافی می تواند به عنوان یک ابزار تبلیغاتی ارزان قیمت باعث افزایش فروش محصولات گردد.

     در پایان با بررسی روش های مشابه به این نتیجه می رسیم که استفاده از فلکسو از بسیاری جهات به صرفه می باشد. با این وجود انتخاب نهایی با شماست.

     ممنون از اینکه تا پایان این بخش با موضوع ” آشنایی با مزایای چاپ فلکسو، یکی از بهترین روش های موجود در صنعت چاپ” همراه ما بودید.