طراحی کاتالوگ؛ راهی برای ارائه هر چه بهتر محصولاتتان

جذب مخاطب بیشتر و فروش بالاتر در گرو ارائه هر چه بهتر محصولاتتان است؛ یعنی باید بتوانید با یک ارائه قوی، مخاطب هدف را به سمت خود جذب کنید. به همین علت، طراحی کاتالوگ از جمله کارهای مهم و تاثیرگذار در این مقوله است. با بررسی پیشینه تولیدکنندگان مشهور و قدیمی متوجه خواهیم شد که آنها نیز با استفاده از کاتالوگ سعی در جلب توجه افراد داشته اند. به همین منظور چه یک شرکت نوپا باشید و چه سرشناس، باز هم به یک کاتالوگ یا بروشور خوب و حرفه ای نیاز خواهید داشت.

به صورت کلی کاتالوگ چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است؟

کاتالوگ محصول گرافیکی شرکت شما است؛ به عبارت دیگر، آنها یک طرح ترسیمی از محصولات یا خدمات کسب و کار شما هستند که وظیفه ارائه توضیحات کامل، جامع و خلاقانه درباره شما و تولیداتتان به مخاطب هدف دارند. منظور از یک طراحی قدرتمند، همسو بودن متن، تصاویر و رنگ ها در آنها است.

دلیل این امر کاملا واضح است. علاوه بر اینکه از کاتالوگ یا بروشور در جلسات آنلاین یا حضوری استفاده میشود، برای دادن یک دید کلی اما واضح درباره محصولات یا خدمات شرکت نیز مورد استفاده قرار میگیرند. به همین منظور باید در بالاترین استانداردها تولید شده باشد. برای آشنایی کامل با کاتالوگ می توانید مطلب کاتالوگ چیست؟ را مطالعه کنید.

طراحی کاتالوگ

 طراحی کاتالوگ به صورت حرفه ای

گرافیک در طراحی کاتالوگ حرفه ای نقش مستقیم و مؤثری بر توسعه یا همچنین معرفی محصولات یا خدمات شما ایفا می کند. داشتن تجربه و دانش کافی در طراحی کاتالوگ تبلیغاتی و طراحی کاتالوگ صنعتی بسیار مهم و اساسی است و قبل از اینکه بخواهید طراحی  را شروع کنید بهتر است با یک طراح کاتالوگ حرفه ای در این مورد مشورت کنید و از تخصص او در این زمینه کمک بگیرید.

کاتالوگ حرفه ای ممکن است به صورت فهرستی از دستورالعمل‌ها یا جمعی از اسامی و توضیحات گروه بندی شده باشد. کاتالوگ یک پل بسیار قوی ارتباطی بین خدمات و محصولات با مشتریان و مصرف کنندگان است.

نمونه کاتالوگ می‌تواند به عنوان یک بازاریاب همیشه در دسترس و توانمند برای ارائه خدمات یا معرفی کالای مورد نظر شما عمل کند. طرح روی کاتالوگ و ابعاد آن یکی از عوامل  تأثیر گذار در هزینه طراحی و چاپ کاتالوگ به حساب می آیند و معمولا در ابعادهای افقی وعمودی طراحی و چاپ می‌شوند.

شرکت گلبرگ دیزاین به این افتخار دست یافته که در طراحی کارتن، طراحی لیبل (نکات طلایی در طراحی لیبل) ، طراحی لمینت، طراحی فلسکو، طراحی ست اداری و همچنین طراحی جذاب و خلاقانه  مورد اعتماد برند های مختلف کشور قرار گیرد و همچنین سهم قابل توجه ای از بازار را از آن خود کند.

چرا کاتالوگ ها مهم اند؟

طراحی کاتالوگ به شما کمک میکند تا اطلاعات مفیدی را در رابطه با شرکت در اختیار افراد قرار دهید.

 • کمک میکند تا ساده تر مخاطب هدف را جذب کنید.
 • یک مرجع عالی درباره شما برای مخاطبان است.
 • شناساندن کسب و کارتان را بهبود میبخشد.
 • اعتبار و اعتماد ایجاد میکند.
 • روی ویژگی های منحصر به فرد شرکت و مزایای محصولاتتان تمرکز دارد.
 • در انتها، مخاطبان هدف را تبدیل به مشتریان بالقوه میکند.

چرا باید کاتالوگ ها را طراحی کنیم؟

اگر چه ارتباطات دیجیتالی امروزی تقریبا باعث از بین رفتن تبلیغات یا نشریات چاپی شده، اما هنوز هم افرادی وجود دارند که برای این مسائل جایگاه ویژه ای قائل اند. به همین دلیل نمیتوان گفت دوران استفاده از کاتالوگ به سر رسیده؛ زیرا تقریبا در هر عملی کاربرد دارند. چه بخواهید به صورت جداگانه آنها را به دست مخاطب هدف برسانید، چه در جلسه ای مهم به مدیران یک شرکت تقدیم کنید. در هرصورت وجود آنها ضروری است. این اهمیت نشان از تاثیر آنها دارد. به همین منظور باید در طراحی کاتالوگ بسیار ارزش قائل شد. ما در یک محتوای دیگر به طور کامل به باید ها و نباید های طراحی کاتالوگ پرداخته ایم.

در این شرایط، استفاده از کاتالوگ های پیش فرض نه تنها تاثیری در روند جذب مخاطب ندارد، بلکه حتی از سمت آنها نیز نادیده گرفته خواهد شد؛ زیرا نمونه های شبیه به آن را بارها دیده اند و تقریبا میتوانند درباره آن حدس بزنند. به همین جهت، اگر بروشورهای مخصوص به خود را طراحی و تولید کردید، بدانید که قطعا در این بازار پررقابت برای شما سودمند خواهد بود. در غیر این صورت، نه تنها توجهی جلب نکرده اید، بلکه هزینه های انجام شده را به هدر داده اید.

طراحی کاتالوگ به چند صورت قابل معرفی است؟

طریقه طراحی کاتالوگ شرکت معمولا به دو صورت انجام می شود که عبارتند از:

تک محصولی: در روش طراحی کاتالوگ تک محصولی، به معرفی یک محصول مشخص یا یک نوع خدمت از بین چندین محصول یا خدمات می پردازند، که به آن طراحی کاتالوگ تبلیغاتی تک محصولی می گویند.

چند محصولی: در این نوع روش طراحی کاتالوگ محصول وظیفه معرفی چندین محصول یا خدمات با عملکردهای متفاوت را برعهده دارد، که به آن طراحی کاتالوگ تبلیغاتی چند محصولی می گویند.

ویژگی های مهم در طراحی و ساخت کاتالوگ

 • به راحتی قابل حمل باشد و مخاطب بتواند آن را در زمان های فراغت مطالعه کند
 • خلاصه گویی و پرهیز از هر نوع افراط در توضیح موارد نوشته شده در Catalog
 • توانایی ارتباط برقرار کردن با مخاطب بدون هیچ واسطه ای
 • ترکیب کردن تصویر با متن برای آگاهی و شناخت بهتر مخاطب
 • انتخاب دقیق و سنجیده مطالب برای مخاطب
 • عملکرد کاتالوگ تبلیغاتی نسبت به پوستر و تراکت در جهت انتقال اطلاعات با مخاطب بالاتر و سنجیده تراست

۱۰ قانون و استاندارد مهم در طراحی کاتالوگ کدامند؟

هنگامی که طراحی کاتالوگ یا بروشور به خوبی صورت گرفته باشد، قطعا پس از اولین برخورد مخاطب هدف با کاتالوگ، آنها تبدیل به مشتری بالقوه شما خواهند شد. نه تنها دید مطلوبی نسبت به برند شما پیدا میکنند، بلکه با تولیدات و اهداف آن دقیق تر آشنا خواهند شد.

از آن طرف، اگر این طراحی به درستی انجام نشود، اعتماد افراد به شرکت شما و محصولاتتان به یکباره از بین خواهد رفت؛ بنابراین طراحی آن را جدی بگیرید و به دست کاردان آن بسپارید.

طراحی کاتالوگ صنعتی و تبلیغاتی، طراحی کاتالوگ و بروشور

۱. عاملی را هدف قرار دهید که افراد را برای خرید قانع میکند

عموما افراد برای پاسخ به نیازهایشان اقلام و کالاها را تهیه میکنند؛ اما از آن طرف عده دیگری خرید میکنند زیرا میخواهند که خرید کنند؛ یعنی برای انجام خرید در آنها یک میل درونی وجود دارد. برای مثال احساس بهتر، رضایتمندی، حس خوشنودی خرج کردن پولی که با سخت کار کردن به دست آورده اند.

هنر این است که بتوانید با توجه به سبک زندگی مخاطب هدف خود، میل به خرید ایجاد کنید. خواه کالای شما یک محصول برای زندگی باشد یا یک دستگاه صنعتی. در هر صورت، اگر طراحی کاتالوگ را با این قانون پیش ببرید، بدون شک فروش شما به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت. علاوه بر کاتالوگ که فروشتان را افزایش میدهد، نوع طراحی جعبه یا کارتن، طراحی لیبل و … نیز در افزایش فروشتان تاثیر بسزایی دارد.

در ضمن نیازی به توضیح بسیار زیاد درباره خود محصول در طراحی جعبه خلاقانه نیست. محتوا روی بسته بندی باید بتواند پاسخ این سوال را بدهد که مخاطب با خرید این محصول کدام نیاز خود را میتواند برطرف کند یا با استفاده از آن، فرد چطور میتواند به زندگی دلخواه خود دست پیدا کند. برای این که بدانید دقیقا در طراحی بسته بندی جعبه و کارتن چه مواردی را باید رعایت کنید، مطلب مربوط به نکات مهم در طراحی جعبه را مطالعه کنید.

از کوچکترین بخش های کاتالوگ سرسری رد نشوید

از آنجایی که اولویت شما میبایست هدف قراردادن سبک زندگی مخاطبان هدف باشد، هر بخش از کاتالوگ مهم خواهد بود. در واقع، کوچکترین بخش ها نیز باید بر اساس این هدف معین و طراحی شوند. به همین منظور مواردی چون تم کاتالوگ، رنگ، سبک محتوا و ساختار آن باید مدنظر قرار بگیرند.

۲. برای مخاطب طراحی کنید

منظور این است که طراحی کاتالوگ را به گونه ای انجام دهید که مطمئنید برای مخاطب هدفتان جذابیت دارد. به همین علت، در وهله اول میبایست با مخاطبانتان بیشتر آشنا شوید، علایقشان را بشناسید و متناسب با این اطلاعات، سبک زندگی و هدفهایشان را حدس بزنید. سپس بر اساس این شرایط قادر خواهید بود طراحی جذاب و حرفه ای داشته باشید. این موارد نه تنها در مورد طراحی کاتالوگ صدق می کند، بلکه در مورد طراحی کارتن محصول، طراحی لیبل روی محصول و همچنین طراحی ست اداری (مزایای استفاده از ست اداریاصول طراحی ست اداری )نیز صادق است.

برای مثال، اول معین کنید هدف شما ساخت یک کاتالوگ برای بازاریابی تجارت به تجارت (B2B) است یا تجارت با مشتری (B2C). از طرف دیگر، ببینید محدوده سنی مخاطبان هدف شما چه مقدار است. توجه به این موارد به شما کمک میکند تا نیازهای آنها را بهتر بشناسید و کاتالوگ هدفمندتری را طراحی کنید.

۳. محصول یا خدمات، گل سرسبد کاتالوگ باشد

قانون طلایی در طراحی کاتالوگ صنعتی و تبلیغاتی عکس محصول یا خدمات است. تجربه نشان داده هر چه تصویر بزرگ تر و واضح تر باشد، به همان میزان فروش بیشتر بوده است. به همین منظور، کارشناسان ما تلاش میکنند تا اندازه محصول را در کاتالوگ به گونه ای طراحی کنند که قابل توجه باشد. این نکته در مورد محصولات نسبتا گران بیشتر صدق میکند. هر چه سود کلی یک محصول یا سرویس بیشتر باشد، تصویر آن نیز باید بزرگتر در نظر گرفته شود. پس از آن توضیحات محصول اهمیت خواهد داشت.

برخی از شرکت ها در تلاش اند تا حد ممکن یک کاتالوگ کم هزینه و ارزان تولید کنند. این طرز فکر منجر به استفاده از تصاویر بی کیفیت یا عکس های موجود روی وبسایت های رقبا است.. طراحی کاتالوگ حرفه ای، یکی از روش های موثر در بازاریابی محسوب میشود. به همین علت است که شرکتی با این دیدگاه پس از کاهش میزان فروش، تازه به فکر یک کاتالوگ خوب می افتد. در این شرایط، برشور باید به قدری قدرتمند و خلاقانه باشد که بتواند اعتماد و اعتبار از دست رفته را جبران کند. گلبرگ باکس با بهره گیری از دانش و سال ها تجربه در این زمینه، کاتالوگی بی نقص و به همراه تصاویری مبتکرانه با پس زمینه ای مناسب برای شما طراحی خواهد کرد.

۴. از چه عکس هایی در طراحی کاتالوگ استفاده کنیم؟

بدون شک طراحی کاتالوگ ها هزینه های مختلفی را در بر خواهند داشت. قیمت طراحی کاتالوگ نیز وابسته به عوامل متعددی از جمله عکس و محتوا تا چاپ آن است؛ بنابراین هر بخشی هزینه های مربوط به خود را دارد. از طرف دیگر، همه ما نیز میخواهیم تمام مخارج را بر اساس بودجه بندی شرکت پیش ببریم. ولی پیش از همه چیز، در نظر داشته باشیم که عکس محصول، اولین برخورد مشتری بالقوه با آن است.

برخی از شرکت ها برای کاهش هزینه، خودشان عکس میگیرند یا از عکس های موجود در اینترنت استفاده میکنند. در هر دو صورت، عکس ها منحصر به فرد و مخصوص شما نیستند. علاوه بر آن، کیفیت لازم را نخواهند داشت. اگر از قیمت های بالای عکاس های حرفه ای شکایت دارید، در ابتدا به سودی که در طی انتشار کاتالوگ با عکس های خلاقانه به دست می آید فکر کنید. به خاطر داشته باشید داشتن یک کاتالوگ باکیفیت و کوچک صرفا برای نمایش یکی از محصولات شما بهتر از یک کاتالوگ جامع اما نامرغوب خواهد بود.

۵. موارد مهم را روی جلد کاتالوگ ثبت کنید

افراد عموما در ابتدا به اولین صفحه از کاتالوگ شما نگاه میکنند؛ بنابراین طی طراحی کاتالوگ، از کارشناس مربوطه بخواهید تا سودآورترین و پرفروش ترین محصول یا خدمت شما را در آن صفحه قرار دهد. توجه داشته باشید درصورتی که اولین صفحه شما برای مخاطب جذاب نباشد، به هیچ وجه آن کاتالوگ ورق نخواهد خورد.

محصول صفحه اول را در ابعاد بزرگ و با تعاریف مسحور کننده بیاورید. با اینکار مطمئن باشید کاتالوگ دیده خواهد شد.

کاتالوگ

۶. در طراحی کاتالوگ فرصت ها را ببینید

منظور از فرصت ها، وجود ارتباط میان محصولات و ترغیب مشتریان بالقوه به خرید آنها است. مطالعات نشان داده پیشنهاد خرید محصولات مرتبط با یکدیگر، میزان فروش را ۵ تا ۱۵ درصد افزایش داده است. از این موقعیت استفاده کنید و در جای جای کاتالوگ محصولات مربوط به هم را معرفی کنید. خواه با تصویر، خواه در متن توضیحات آنها. برای این که دقیقا بدانید چه نوع بسته بندی برای محصول شما مناسب است مقاله مربوط به طراحی انواع بسته بندی و جعبه را مطالعه کنید. 

فرصت بعدی، انواع مختلف بازاریابی است. برای مثال، میتوانید نمونه های متفاوتی از کاتالوگ ها را تولید کنید و به صورت همزمان در مکان های مختلف یا حتی وبسایت ها منتشر و پخش کنید. تاثیر این کار بسیار بیشتر از انتشار آنها به صورت جداگانه و در زمان های مختلف است.

۷. نوع نگارشتان را یکپارچه سازید و حدالامکان از یک فونت استفاده کنید

طی طراحی کاتالوگ صنعتی و تبلیغاتی اولویتتان را بر یک چیدمان منظم و تمیز بگذارید. تا حدالامکان حداکثر از دو یا سه فونت متفاوت استفاده کنید.

فاصله بین متن و تصاویر در همه جای کاتالوگ به یک اندازه باشد و نکته مهم اینکه در توضیحات یک محصول به خصوص، فونت را تغییر ندهید. نام و توضیحات را با یک سبک مشابه بنویسید.

رعایت موارد عنوان شده خواندن کاتالوگ را ساده میسازد. همچنین کاتالوگ یا بروشور به چشم افراد خسته کننده و شلوغ به نظر نمیرسد.

۸.فونت و سبک نوشتار مربوط به برند خودتان را داشته باشید

یکی دیگر از مسائلی که باعث ماندگاری نام برند شما میشود، سبک شخصی سازی شده شما است. برای مثال، میتوانید طی طراحی کاتالوگ یا بروشور، از طراح بخواهید تا فونت و سبک استفاده شده در نام شرکت و دیگر قسمت های شرکت را استفاده کند. اگر هم نوپا هستید، به دنبال سبک خود باشید و آن را بسازید.

ممکن است در ابتدا تصور کنید رعایت این نکته توضیحات محصولات شما را برای مشتری یکنواخت جلوه میدهد. در صورتیکه نه تنها اینگونه نیست، بلکه این افراد هر کجا این سبک را دیدند، یاد شما خواهند افتاد. همین امر اعتماد و اعتبار بیشتری میسازد. شما می توانید برای برند سازی محصولاتتان از متخصصان گلبرگ دیزاین کمک بگیرید.

۹. فضای کافی بین محصولات قرار دهید

به محصولاتی که بیشترین فروش را دارند و بالاترین سود را عاید کسب و کار شما میکنند، فضای بیشتری بدهید؛ یعنی در کاتالوگ فضای بیشتری را به این محصولات یا خدمات اختصاص دهید. هر چه فضای این محصولات بیشتر و تصاویر آنها بزرگتر باشد، فروششان نیز به همان اندازه بالاتر خواهد بود.

۱۰. کاغذ مناسب را انتخاب کنید

در ابتدا بهتر است انواع کاغذها و میزان مقاومتشان را بشناسید. کاغذ گلاسه، مات یا سیلک، همگی کاربرد، ضخامت و وزن مخصوص به خود را دارند. انتخاب کاغذ کاملا وابسته به طراحی کاتالوگ و نوع کاتالوگ است. برای مثال، اگر میزان تصاویر استفاده شده بیشتر از متن است، کاغذ ضخیم تر به کارتان می آید. اگر هم میخواهید دوام کاتالوگ بالا باشد و به این راحتی ها خراب نشود، از نوع ضخیم استفاده نمایید.

علاوه بر کاتالوگ که نیاز به استفاده از کاغذ مناسب دارد، شما باید در طراحی جعبه و کارتن بسته بندی محصولاتتان نیز از بهترین کارتن استفاده و بهترین طراحی را انجام دهید. طراحی فلکسو (مزایای چاپ فلکسوطراحی لمینت یکی از بهترین انواع طراحی برای بسته بندی محصولات است.

چه میزان اطلاعات و تصاویر باید در کاتالوگ ها قرار دهیم؟

طراحی کاتالوگ و عکاسی صنعتی به صورت حرفه ای در بسیاری از زمینه ها باعث می شود تا کسب و کار یا حرفه و تخصص شما رونق پیدا کند، به همین دلیل بهتر است در طراحی کاتالوگ و بروشور دقت لازم را به کار بگیرید. طراحی صفحه کاتالوگ هایی که با رعایت موارد و نکات ظریفی طراحی و چاپ می شوند این قابلیت را دارند که با سرعت بیشتری در ذهن مخاطبان قرار گیرند و قدرت ماندگاری بیشتری داشته باشند. پس در نتیجه بهتر است به برخی نکات و تکنیک های ساده اما مهم  و پرکاربرد دقت کنید تا طراحی صفحات کاتالوگ هنری شما خیلی جذاب و مفید باشند. در اینجا به معرفی برخی از تکنیکهای مهم در طراحی کاتالوگ محصولات می پردازیم.

 • رعایت حد تعادل
 • عدم به کار بردن جملات و مطالب زیاد
 • تعداد محصولات را محدود کنید
 • از طراحان حرفه ای استفاده کنید
 • دقت در تعداد صفحات

هزینه چاپ کاتالوگ

هزینه چاپ و طراحی کاتالوگ گرافیکی بستگی به موارد مختلفی دارد. همیشه اولین موردی که همه به دنبال آن هستند، تعرفه چاپ کاتالوگ است.

تعرفه چاپ کاتالوگ هر سال توسط انجمن طراحان گرافیک مشخص می شود. اما مواردی وجود دارند که درهزینه چاپ کاتالوگ بسیار تأثیر گذار هستند که عبارتند از:

 • نوع چاپ
 • استفاده از رنگ پنجم در چاپ (رنگ طلایی یا نقره ای )
 • استفاده از انواع لمینت گرم و سرد یا حتی پودری یا مایع
 • استفاده از انواع منگنه ( منگنه ساده یا لوپی )
 • وزن کاغذ

هزینه چاپ حتی از شهری به شهر دیگر ثابت و بودن تغییر است، چرا که هزینه های خرید مواد اولیه چاپ در همه جای ایران به یک اندازه است. مهمترین موضوع در محاسبه هزینه چاپ Catalog، تیراژ چاپ است. همه از این موضوع مطلع هستید که هر چه تعداد یا تیراژ چاپ بالاتر باشد، میانگین قیمت چاپ کم می شود.

هزینه چاپ کاتالوگ در شرکت گلبرگ دیزاین به صورت سیستمی محاسبه و تعیین می شود. برای اطلاع از قیمت عکاسی و طراحی کاتالوگ صنعتی با ما تماس بگیرد با به وب سایت ما مراجعه کنید و در کمتر از ۳ دقیقه استعلام قیمت بگیرید.

بازاریابی سودمند توسط طراحی کاتالوگ

بدون تردید جذب مخاطب با استفاده از کاتالوگ ها تقریبا روز به روز رو به کاهش است. البته که افزایش هزینه های چاپ، پست و مواردی از این دست روی این مسئله تاثیر گذاشته است؛ اما در نظر داشته باشید که هزینه های امروز، سود فردا را به همراه خواهد داشت. کاتالوگ یا بروشور ها هنوز هم در جذب مشتریان بالقوه عملکرد موفقیت آمیزی دارند؛ بنابراین از آنها غافل نشوید و برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره و قیمت طراحی کاتالوگ، با ما تماس بگیرید.

متمایز بودن طراحی کاتالوگ در گلبرگ دیزاین

گروه تولیدی گلبرگ دیزاین طی سال ها تلاش و همفکری کادر متخصص خود موفق شده تا خدمات خود را متمایز کند و بهترین و با کیفیت ترین محصولات را به مشتریان خود ارائه دهد. در زیر به برخی از خصوصیت های اصلی این مجموعه می پردازیم:

 • بکارگیری اصول برندینگ
 • پشتوانه فکری قدرتمند
 • رصد رقبا و مخاطبان هدف
 • طراحی مینیمال

*مینیمال، به طراحی حداقلی با بالاترین بازده بصری گفته می شود که حس آرامش و اعتماد را به مشتری هدیه می دهد. تمامی نمونه کاتالوگ و لوگوهای طراحی شده در گروه گلبرگ دیزاین براساس این اصل مهم طراحی و تولید می شوند.

در صورت نیاز به طراحی کاتالوگ صنعتی و تبلیغاتی و همچنین طراحی جذاب و خلاقانه می توانید سفارش خود را در وب سایت ما ثبت کنید و برای اطلاع از قیمت طراحی کاتالوگ صنعتی از قسمت استعلام قیمت در سایت کمک بگیرید. همچنین می توانید برای مشاهده نمونه طراحی کاتالوگ نیز به گالری تصاویر که در این صفحه قرار دارد، مراجعه کنید.