طراحی لمینت یکی از مهم ترین خدمات چاپ روی کارت ویزیت، کارتن و به صورت کلی، در صنعت بسته بندی است. این نوع طراحی جذابیت کارت یا کارتن را بالا برده که در نتیجه آن، جذب مشتری و فروش با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.

در کارتن های لمینتی، لایه اصلی از جنس پلاستیک است که مانع جذب رطوبت می شود. لایه میانی آنها ضخیم تر بوده و از جنس کامپوزیت است. لایه رویی نیز یک لایه تزئینی است که بسته به نوع محصول می تواند شامل طرح های متنوعی باشد.

در طراحی کارت ویزیت لمینت، کاغذ مورد استفاده ضخیم تر است. یک لایه لمینت پلاستیکی برای زیباسازی و البته، محافظت از کاغذ روی کارت گذاشته میشود. با این روش، نه تنها کارت جلوه ای متفاوت ولی تماشایی به خود میگیرد، بلکه از کارت و موارد چاپ شده نیز محاظت خواهد شد.

لمینت چیست؟

لمینت به روشی گفته می شود که یک لایه از جنس پلاستیک (PVC) است و روی کارت ویزیت، کارتن، بسته بندی و جعبه های مختلف چسبانده می شود تا از موارد چاپی و اطلاعات محافظت نماید. بدین صورت که پس از چاپ دیجیتال، یک لایه PVC روی محصول مورد نظر (کارت یا کارتن) با استفاده از دستگاه لمینت پرس یا لمینت میگردد.

لمینت برای هر جعبه یا بسته بندی ای متفاوت خواهد بود. از این رو، در تمام بخش های این صنعت، نیاز به طراحی لمینت میباشد.

این لایه لمینت نازک است و متناسب با درخواست مشتری و دیدگاه طراح در ضخامت های متفاوت ساخته میشوند. علاوه بر آن، طبق نیاز، به صورت یک رو یا دو رو بر روی محصول چسبانده خواهد شد.

بعد از لمینت پس از چاپ، دیگر نگرانی از بابت پاره شدن کارت یا کارتن، رنگ پریدگی و دیگر آسیب های مربوطه نخواهید بود. همچنین با این کار طراحی جعبه خلاقانه میگردد که به جذابیت محصول و افزایش فروش کالا یا خدمات کسب و کار شما کمک خواهد کرد.

منظور از لمینت برجسته چیست؟

اگر میخواهید بازاریابی کسب و کارتان را حرفه ای تر و متفاوت تر از گذشته پیش ببرید، باید رو المان های تاثیرگذار روی آن تمرکز نمایید. برای مثال، کارت ویزیت یکی از این المان های مفید در این زمینه است که با استفاده از لمینت برجسته ظاهری متفاوت ولی شیک و زیبا به خود میگیرد. استفاده از این نوع طراحی لمینت تاثیر به سزایی روی نحوه بازاریابی شما خواهد گذاشت.

کارت ویزیت لمینت برجسته همان کارت های ضخیم تری هستند که به صورت افست روی مقواهای مخصوص ۴۵×۶۰ ایندر برد ۳۰۰ گرمی چاپ میگردند. بخشی از این کارت ها (مثل نام شرکت) به صورت برجسته روی کارت ثبت شده و دیگر موراد روی کارت چاپ شده اند. برتری این روش در مقاوت بالایشان است. دلیل این امر استفاده از دو لایه گلاسه و سلفون در آنها میباشد.

کارت ویزیت لمینت برجسته چطور چاپ میشود؟

کناره های کارت های لمینت برجسته گرد اند و در هر دو سمت آن اطلاعات چاپ میشود. از این رو، طراحان باید روی طراحی هر دو سمت وقت بگذارند. همچنین ضخامت آنها از کارت ویزیت لمینت براق یا مات بیشتر است. این تفاوت ها آنها را به یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین روش در صنعت بسته بندی و چاپ تبدیل نموده است.

در حالت کلی، هر طرف از کارت ها روی مقوای ۴۵×۶۰ ایندربرد ۳۰۰ گرمی چاپ میشوند. در مرحله بعد، روی کار چاپ شده سلفون مات کشیده و سپس روی یکدیگر لمینت میشوند. بعد از لمینت پس از چاپ، بخش هایی که به هنگام طراحی مشخص شده بودند، برای براق و برجسته شدن UV موضعی میخورند. در آخر به وسیله دستگاه بوبس گوشه کارت ها گرد برش خواهند خورد.

سفارش چاپ لمینت, چاپ لمینت

آموزش طراحی لمینت روی کارتن

برای طراحی لمینت باید ابتدا به وسیله دستگاه افست طرح مورد نظر روی پوستر چاپ شود. پس از آن پوستر لمینت به وسیله دستگاه، روی کارتن خام چسبانده می شوند. مرحله نهایی، عملیات تبدیل یعنی ساخت قالب و دایکات بر روی کارتن است.

در طراحی این روش روی کارتن، ضخامت کاغذ و مقواهای ترکیبی با کیفیت و چاپ پذیری آنها رابطه عکس دارد؛ بنابراین مقواهای ترکیبی مثل ای فلوت یا سی فلوت که در داخل شان لایه ای کرکره ای وجود دارد، سطح چاپی ناهموار داشته و قابلیت چاپ با کیفیت و عبور از دستگاه های چاپ افست را ندارند.

در صنعت بسته بندی و کارتن سازی برای چاپ جعبه هایی با کیفیت بالا، کار چاپی روی کاغذ گلاسه نازک انجام میگیرد.  پس از روکش سلفون و یووی موضعی برای تامین ضخامت مورد نیاز باید فرم چاپی آماده شده را روی انواع مقواهای ای فلوت، سی فلوت و پنج لایه لمینیت کرد. با توجه به نوع محصول بسته بندی می توان از کارتن های سینگل فیس (دولایه)، سه لایه و پنج لایه با فلوت های مختلف استفاده نمود.

برای اینکه طراحی و چاپ کار شما به بهترین و موثرترین نحو انجام پذیرد، پیش از سفارش، حتما با کارشناسان و متخصصان ما مشورت نمایید. آنها با نکات مهم در طراحی جعبه و طراحی جعبه خلاقانه آشنایی دارند. همچنین تجربه سازنده آنها در این زمینه میتواند شما را در رسیدن به یک طراحی لمینت زیبا و چشمگیر یاری رسانند.

ماشین آلات تولید کارتن لمینتی

برای تولید کارتن ها و جعبه های دارای این نوع طراحی، از ماشین آلات به خصوصی استفاده می شود. دو نوع دستگاه سرد و دستگاه گرم نقش مهمی را در تولید چنین کارتن هایی برعهده دارند. دستگاه لمینت سرد مات یا لمینت سرد براق برای طراحی کارتن و تولید مدل های سینگل، کارتن ۳ لایه و  کارتن های ۵ لایه به کمک چسب سیلیکات و چسب سلفون و یا صحافی کاربرد دارند و از دستگاه لمینت گرم مات و لمینت گرم براق جهت طراحی کاتالوگ و تولید آنها، تهیه منو غذا، کارت های ویزیت در ابعاد مختلف استفاده میشود. ما در دو مقاله جداگانه به طور مفصل به کاتالوگ چیست؟ و بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ پرداخته ایم.

سایر دستگاه های مورد استفاده در صنعت بسته بندی و کارتن سازی شامل موارد زیر است.

 1. دستگاه لیتوگرافی پلیت ستر لارج فرمت
 2. دستگاه چاپ افست پنج رنگ لارج فرمت
 3. دستگاه سلفون کشی سایز بزرگ
 4. دستگاه لمینت
 5. دستگاه دایکات
 6. لب چسب
 7. منگنه
 8. شیرینگ
 9. تسمه

آشنایی با مراحل تولید کارتن لمینتی

به منظور تولید انواع بسته بندی و جعبه  دارای طراحی لمینت دستگاه های مختلفی به کاربرده میشوند. مراحل متنوعی نیز از ابتدای کار تا انتها طی خواهد شد.

مرحله اول: طراحی طرح چاپی روی کارتن

مرحله دوم: طراحی خط تیغ

مرحله سوم: ساخت قالب

مرحله چهارم: گرفتن زینک

مرحله پنجم: چاپ پوستر لمینت (معمولا روی مقوای ۱۸۰ گرم پشت طوسی و یا مقوای گلاسه)

مرحله ششم: کشیدن سلفون روی مقوای چاپ شده (در صورت نیاز)

مرحله هفتم: انجام عملیات پرس یا لمینت

مرحله هشتم: تیغ زدن و دایکات

مرحله نهم: لب چسب یا منگنه

مرحله دهم: بسته بندی

مرحله یازدهم: ارسال برای مشتری

جعبه های لمینتی و انواع آنها کدامند؟

بر اساس نوع کارتن به کار رفته به عنوان جنس زیره که مقوای پشت طوسی بر روی آن قرار می گیرد سه نوع جعبه لمینتی  تولید می گردد.

طراحی کارتن لمینت, چاپ لمینت

۱.جعبه های لمینتی سینگل فیس

جعبه های سینگل و سینگل ای فلوت در سه کلاس E فلوت،B فلوت و C فلوت تولید می شوند که اندازه گام فلوتینگ میانی محصول در آنها با هم متفاوت است. جنس زیره دارای دولایه شامل فلوتینگ و فیس است و سطحی که با طراحی لمینت پوشانده شده به عنوان لایه سوم بر روی فلوتینگ قرار گرفته و سه سطح را تکمیل می کند.

۲.جعبه های لمینتی سه لا

آنها نیز در سه کلاس E فلوت،B فلوت و C فلوت و گاها A فلوت تولید شده و تفاوت آن ها در اندازه گام فلوتینگ میانی محصول است. جنس زیره دارای سه لایه، یک سطح فلوتینگ و دو سطح به عنوان فیس در دو طرف فلوتینگ است. سطح لمینت شده، روی یکی از سطوح فیس قرار گرفته و سطح چهار لای را تشکیل میدهد.

۳.جعبه های لمینتی پنج لا

جنس زیره در جعبه های لمینتی پنج لایه از دو سطح فلوتینگ تشکیل شده و توسط سه سطح فیس احاطه می گردد. ترکیب فلوتینگ در این نوع جعبه ها به صورت E,E ، E,B ، B,C و …است که معمولا حالت   B,C در  صنعت بسته بندی ایران کاربرد دارد.

طراحی لمینت چه کاربردهایی دارد؟

لمینت فقط در ساخت کارت ویزیت، طراحی کارتن و تولید جعبه های بسته بندی برای محصولات کاربرد ندارد و در موقعیت های دیگر نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

 • استفاده از روکش لمینت در صنعت بسته ‌بندی، طراحی کاتالوگ و تولید آن، بروشور، کارت ویزیت، پوستر لمینت، بنر لمینت و …
 • استفاده از طراحی لمینت در جلد کتاب‌هایی با جلد نرم
 • چاپ مواردی که در فضای خارجی به کار برده میشوند
 • استفاده از روکش محافظ لمینتی برای متریال‌ هایی که در معرض تماس زیاد با دست هستند
 • استفاده از روکش لمینت سرد مات یا براق یا لمینت گرم مات یا براق (لمینت ضد خش) برای محصولاتی که در معرض خط و خش و سایش خواهند بود
 • استفاده از لمینت براق برای کارهای چاپ شده در معرض آب و رطوبت
 • استفاده از لمینت سرد براق یا مات برای کارهای هنری و تزئینی که نیاز به جلوه بصری زیادی دارد
 • جهت براق کردن یا مات کردن سطح کار در برابر بازتاب نور

مزایای طراحی لمینت پس از چاپ

چاپ  طراحی لمینت روی کارتن علاوه بر ایجاد جذابیت و زیبایی کارتن بسته بندی مزایای دیگری نیز دارد:

 1. افزایش دوام، استحکام و حفاظت از سطح چاپ شده با افزایش ضخامت آن
 2. پاک کردن آسان متریال لمینت شده از کثیفی، آلودگی و گرد وغبار
 3. جلوگیری از کثیف شدن و اثر انگشت روی طرح چاپ شده
 4. ایجاد شفافیت و غنای رنگ بر روی هر محصولی
 5. زنده تر و شاداب تر نشان دادن رنگ چاپی
 6. بالا بردن طول عمر طرح چاپ شده در مدت زمان طولانی
 7. سریع‌ترین و ساده‌ترین روش‌ محافظت از کار چاپی
 8. افزایش دوام، مقاومت و ماندگاری جوهر بر روی سطح چاپ شده در برابر تابش آفتاب، آب، رطوبت، پاره شدن، چین و چروک، لک، سیاه شدن، رنگ پریدگی و چربی
 9. ایجاد جلای بیشتر و بهبود شدت رنگ‌ها و با ثبات ماندن آن
 10. افزایش کیفیت کار چاپ شده
 11. محافظت از مرکب چاپ شده در برابر آسیب‌دیدگی، سایش، خراشیدگی و سایر آسیب‌های احتمالی
 12. جلوگيري از جمع و لوله شدن سطح چاپ شده

معرفی انواع طراحی لمینت

انواع طراحی لمینت را از لحاظ ویژگی های پیشرفته، فشار، سطح تکمیل، کاربرد و ضخامت به پنج دسته تقسیم بندی می کنند.

انواع لمینت بر اساس ویژگی های پیشرفته

لمینت ها را بر اساس ویژگی هایی که دارند به پنج دسته لمینت های مقاوم در برابر آتش، ضد باکتری، UV در فضای باز و برش الکترواستاتیک گروه بندی می کنند.

الف) لمینت مقاوم در برابر آتش:

برای ساخت این ورقه‌ها از رزین مخصوص مقاوم در‌برابر آتش استفاده می‌شود. کاربرد این نوع لمینت در دکوراسیون داخلی و کارهایی است که باید در برابر آتش مقاومت داشته باشند؛ مانند صنایع، فرودگاه‌ها، بیمارستان‌ها، موسسات، بانک‌ها و آشپزخانه.

ب) لمینت ضد باکتری:

ورقه لمینت ضد باکتری، در برابر رشد باکتری‌ها و پاتوژن‌ها مقاوم بوده و در بیمارستان‌ ها و رستوران ‌ها کاربرد خواهند داشت.

ج) لمینت UV در فضای باز:

ورقه‌های UV در فضای باز برای ساخت تابلوهای تبلیغاتی به کاربرده می شوند.

د) لمینت برش الکترواستاتیک:

ورقه‌های الکترواستاتیک معمولا در مونتاژ الکترونیکی، محیط‌های گرد و غباری برای ساخت صفحات مدار استفاده می شود. همچنین در بیمارستان‌ها، دفاتر و آزمایشگاه‌های پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند.

 ۲.انواع لمینت بر اساس فشار مورد استفاده

الف) لمینت با فشار بالا(HPL):

با ‌اتصال کاغذ دیواری با ‌فشار بالا به کاغذ کرافت، لمینت فشار‌بالا تولید میگردند و در ساخت مبلمان به‌ وسیله نجار توسط تخته سه لا و MDF ثابت خواهند شد. این نوع طراحی لمینت دارای دوام بالا بوده و می تواند به راحتی بارهای سنگین را بارگیری نماید.

ب) لمینت با فشار پایین (LPL)

برای ساخت این نوع لمینت، کاغذ تزئینی در رزین ملامین خیس شده و سپس بطور مستقیم کاغذ روکش‌شده به تخته خرده چوب یا تخته فیبر MDF) و( HDF با‌فشار کم متصل می گردد.

۳.انواع لمینت بر اساس سطح تکمیل

 • ورقه های جامد رنگی
 • سطح صیقلی
 • سطح مات
 • لمینت دارای بافت
 • لمینت خرده چوب
 • لمینت فلزی
 • لمینت چرم

۴. انواع طراحی لمینت بر اساس کاربرد

  الف) لمینت تزئینی:

  لمینت تزئینی، ورق‌های سخت با حدود اندازه ۱ میلی‌متر اند که معمولا در تزئین و محافظت از مبلمان چوبی و همچنین در مناطق مسکونی برای ایجاد ظاهر تزئینی زیبا کاربرد خواهند داشت. لمینت تزئینی در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها، طرح‌ها و بافت‌ها تولید می‌شود.

  ب) لمینت صنعتی:

  این لمینت در برابر خراشیدن و پاره شدن ، در برابر آتش، باکتری و مواد‌ شیمیایی از مقاومت خوبی برخوردار است. در لیمنت های صنعتی صفحات چاپی با استفاده از ورقه‌های صنعتی ساخته می ‌شوند. این نوع طراحی لمینت در صنایع و بیمارستان‌ها کاربرد فراوانی دارند.

  ۵. انواع لمینت بر اساس ضخامت

  الف) ورق‌های منظم لمینت:

  ورقه‌های منظم لمینت دارای ضخامت ۸ تا ۱.۵ میلی‌متر بوده که برای مواد زیرلایه‌ای مانند تخته سه‌لا با‌ استفاده از چسب‌های معمولی مانند Fevicol توسط نجار چسبانده می شود.

  ب) ورقه‌های فشرده لمینت:

  ورق‌های کامپکت لمینت دارای ضخامت ۳ تا ۳۰ میلی‌متر  است و سمت بالا و پایین ورق‌ها دارای سطوح تزئینی می باشد.  ورقه ‌های فشرده لمینت خودپرداز هستند بنابراین لزومی ندارد که به ‌چوب یا سایر مواد چسبانده شوند.

  کارتن لمینتی

  تفاوت کارتن دارای طراحی لمینت با کارتن معمولی

  برای تولید کارتن با این نوع طراحی باید مراحل چاپ و کارتن سازی به طور مجزا انجام شود؛ به عبارت دیگر برای تولید کارتن لمینتی ابتدا طرح مورد نظر روی مقوا توسط ماشین چاپ افست چاپ شده و سپس این چاپ دیجیتال، روی ورق کارتن قرار میگیرد. مرحله بعدی، ساخت کارتن است.

  در فرآیند تولید کارتن معمولی دستگاه چاپ و طراحی فلکسو همزمان با مراحل کارتن سازی (دایکات و لب چسب) کار چاپ طرح روی ورق کارتن را انجام می دهد. همچنین عملیات طراحی لمینت یا پرس آن از فرآیند تولید حذف شده و چاپ بر روی خود ورق کارتن صورت می گیرد. به همین دلیل کارتن معمولی در مقایسه با کارتن لمینتی کیفیت پایینی را در طرح چاپی و استحکام دارا خواهد بود.

  خدمات گلبرگ دیزاین

  کارتن سازی گلبرگ باکس در زمینه چاپ لمینتی و بسته بندی کارتن خدمات متنوعی را به مشتریان ارائه می دهد. همچنین این کارتن سازی سیستم استعلام قیمت کارتن را به صورت آنلاین جهت رفاه حال مشتریان راه اندازی کرده است که کل روند آن کمتر از ۳ دقیقه به طول خواهد انجامید. شرکت گلبرگ دیزاین  به عنوان زیر مجموعه گلبرگ باکس  نیز خدمات زیرا را ارائه میدهد:

  1. سفارش کارتن بسته بندی به صورت آنلاین و تلفنی
  2. طراحی لیبل
  3. طراحی ست اداری
  4. طراحی بسته بندی جعبه
  5. طراحی کاتالوگ

  سفارش کارت ویزیت لمینت برجسته

  اگر میخواهید بازاریابی حرفه ای داشته باشید، طراحی کارت ویزیت شما متفاوت از بقیه رقبا، زیباتر و شیک تر باشد، در همان دیدار اول با مشتری بالقوه در ذهن آنها باقی بمانید و یک تاثیر خوب بر جای بگذارید، همین امروز با گلبرگ باکس تماس بگیرید. متخصصان ما با سال ها سابقه درخشان در زمینه طراحی لمینت، چه ساده و چه برجسته، آماده پاسخگویی به سوالات شما، طراحی و تولید مدرن ترین، شیک ترین و فراموش نشدنی ترین کارت ویزیت و کارتن ها هستند.