طراحی فلکسو یکی از مهمترین مراحل انجام چاپ فلکسوگرافی است که اصولا کارتن سازی ها برای جذابیت بیشتر جعبه ها و کارتن های بسته بندی خود استفاده می کنند. چرا که هرچه طراحی های انجام شده جذاب تر باشند، فروش محصول هم بالاتر می رود. از این رو، پیش از سفارش بسته بندی محصولات خود حتما از نظرات کارشناسان این حوزه بهره مند شوید.

چاپ فلکسو فناوری جدیدی نیست، اما نوآوری های بسیاری که در آن اعمال شده، نه تنها آن را به طرز قابل توجهی تکامل داده، بلکه باعث به وجود آمدن روشی بهینه و متشکل از کیفیت، کارآیی، انعطاف پذیری و زیبایی بالایی نیز شده است. همین امر طراحی چاپ فلکسو را به یکی از پرکاربردترین روش ها در صنعت چاپ و بسته بندی و تولید برچسب های سفارشی مرغوب با سرعت بالا تبدیل کرده است.

چاپ فلکسو چیست؟

یکی از برجسته ترین انواع چاپ در صنعت بسته بندی کالاها، چاپ و طراحی فلکسو است. فلکسو یا فلکسوگرافی یک نوع روش چاپ درون خطی است. این چاپ از کلمه ای لاتین به نام Flexus گرفته شده که معنی آن انعطاف پذیر است و قابلیت چاپ بر روی مواد انعطاف پذیر مختلفی از جمله کاغذ، پلاستیک، سلفون، فیلم های فلزی و … را فراهم می آورد.

چاپ فلکسو, مزایای چاپ فلکسو

تاریخچه چاپ فلکسو

در سال ۱۸۹۰، اولین دستگاه های چاپ در انگلیس توسط بیبی، بارون و پسرانش ساخته شد. در اوایل دهه ۱۹۰۰، چاپخانه های اروپایی با استفاده از صفحات چاپ لاستیک و جوهر بر پایه روغن آنیلین تولید شدند. این امر منجر شد تا این فرآیند به چاپ آنیلین نامگذاری شوند. در دهه ۱۹۲۰ نیز بیشتر ماشین های چاپی که در آلمان ساخته می شدند را چاپ لاستیک می نامیدند.

در اوایل قرن ۲۰، این روش به طور گسترده ای در بسته بندی مواد غذایی در ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت؛ اما در دهه ۱۹۴۰ سازمان غذا و داروی این کشور، رنگ آنیلین را برای بسته بندی مواد غذایی نامناسب دانست و استفاده از آن را منع کرد. این کار فروش این نوع دستگاه چاپ را به شدت کاهش داد. این اتفاق هر چند تلخ، آغاز ایجاد نام و روش طراحی فلکسو بود.

شرکت های خصوصی سعی کردند از نام های جدیدی برای فروش این محصول استفاده کنند، اما با موفقیت چندانی روبرو نشدند. حتی پس از آنکه سازمان غذا و دارو فرآیند آنیلین را در سال ۱۹۴۹ با استفاده از جوهرهای جدید تصویب کرد، اما همچنان برخی از تولیدکنندگان مواد غذایی از چاپ آنیلین بر روی بسته بندی ها خودداری می کردند و فروش همچنان رو به کاهش بود. در نهایت نمایندگان صنعت بسته بندی به این نتیجه رسیدند که نام این فرآیند را تغییر دهند تا با این روش، تغییری در فروش خود ایجاد نمایند.

در سال ۱۹۵۱ فرانکلین ماس رئیس وقت شرکت Mosstype، نظرسنجی میان خوانندگان مجله خود انجام داد تا اسامی جدیدی را برای این نوع چاپ ارائه دهند. خوانندگان بیش از ۲۰۰ نام ارسال کردند. در آخر کمیته داوری منصوب به این کار سه نام «فرآیند پرمتون»، «فرآیند روتوپیک» و «فرآیند فلکسوگرافی» را که بیشترین آراء خوانندگان را به خود اختصاص داده بود، برگزیدند و از بین این سه، «فرآیند فلکسوگرافی» انتخاب شد.

طراح فلکسو چه وظیفه ای دارد؟

طرح ها بر اساس نیاز و درخواست مشتری برنامه ریزی خواهند شد. این امر طی یک یا چند جلسه بین متقاضی، طراح و سازنده بسته بندی صورت خواهد گرفت. پس از آن، مسئولیت بر عهده طراح است تا با توجه به ویژگی ها و قابلیت های این روش چاپ، طراحی برای چاپ فلکسو را به انجام رساند. البته پس از آن که آماده‌سازی فایل طراحی فلکسو به پایان رسید، طی یک جلسه با کارفرما تائید نهایی روی طرح صورت خواهد گرفت.

از جمله ویژگی های مهمی که طی برنامه ریزی برای طراح فلکسو اهمیت دارد، هم پوشانی رنگ ها (trapping) است. این ویژگی از آنجایی مهم است که اگر میخواهید نتیجه نهایی باکیفیت و بدون سفیدک باشد، رنگ ها هم باید به اندازه کار روی هم کشانده شوند. این امر طی طراحی باید در نظر گرفته شود.

طراحی فلکسو به چه صورت انجام خواهد گرفت؟

پس از آنکه طرح سفارش داده شده به تائید نهایی رسید، طرح برای چاپ، به بخش چاپ فلسکوگرافی منتقل خواهد شد. ولی طرح ها به چه صورت انجام میگیرند؟

نرم افزارهای بسیاری وجود دارند که پروسه طراحی را برای طراح فلکسو ساده تر کرده اند. ادوبی فتوشاپ، ادوبی ایلاستریتور یا کورل دراو از جمله این نرم افزارهای کاربردی اند.

روند طراحی فلکسو در ابتدا با استفاده از طرح زدن و نرم افزاری به نام ماکرو مدیا فری هند آغاز شد. این نرم افزار دو وکتوری گرافیکی در طراحی و تولید محتوای بصری در وبسایت ها بسیار کمک کننده بود. عملکرد مشابهی هم با نرم افزارهایی چون Adobe Illustrator، Corel Draw و Xara Designer داشت. پس از مدتی با روی کار آمدن نرم افزارهای جدیدتر با تجربه کاربری بهتر، نمونه های جدید جایگزین ماکرو مدیا فری هند شد.

هر چه پیکربندی و کار با نرم افزار ساده تر باشد، طراحان نیز تمایل بیشتری به استفاده از آنها خواهند داشت. علاوه بر آن آنها باید بتوانند با انواع پلیت ها سازگاری داشته باشند. از این رو با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی ماکرو مدیا فری هند جای خود را به نمونه های کاربردی تر و آسان تری چون ادوبی ایلاستریتور و کورل دراو داد.

فرآیند چاپ فلکسوگرافی چگونه است؟

در روند چاپ و طراحی فلکسو از صفحه چاپ انعطاف پذیر استفاده می شود. در گذشته، این صفحات چاپی از لاستیک ساخته می شدند ولی امروزه به جای آن، از صفحات قابل انعطاف چاپ فتو پلیمر استفاده می کنند. صفحات بر روی سیلندرها روی یک پرس وب پیچیده می شوند. صفحات مرکب، تصویری برجسته دارند و با سرعت زیاد می چرخند تا جوهر را از سوراخ های کوچک از رول آنیلوکس به زیر لایه منتقل کنند. هر رنگ نیاز به یک صفحه چاپ متفاوت دارد. با توجه به پیشرفت های رول های آنیلوکس، صفحات چاپ، جوهرها و ماشین چاپ، می توانید تصاویر را با تعداد خط بالا در فلکسو چاپ کنید.

چاپ فلکسو منحصر به فرد است زیرا به خوبی با مواد مختلف سازگار است (مانند فشار فلکسو چند منظوره EF که روی فیلم نازک، کاغذ، کارتن، آستین های جمع کننده، قالب و لابتوب چاپ می شود) و می تواند از طیف وسیعی از جوهرها، از جمله آب استفاده کند. از آنجا که این نوع چاپ پایدار و قابل انعطاف است، می توان آن را تقریباً روی هر نوع لایه ای مانند پلاستیک، فلز و کاغذ چاپ نمود.

مزایای چاپ فلکسو

از جمله مزایای چاپ فلکسو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با سرعت بسیار بالا اجرا می شود و برای کارهای طولانی این نوع چاپ مناسب است.
 • چاپ روی طیف گسترده ای از مواد بستر انجام می شود.
 • زمان تنظیم کوتاه با حداقل اتلاف خروجی و با کیفیت بالا را تضمین می کند.
 • در کار و هزینه های اضافی صرفه جویی میکند؛ برای مثال کارهایی چون چاپ، لاک زدن، لمینت و برش قالب می تواند در یک پاس انجام شود.
 • یک فرایند چاپ نسبتاً ساده و کنترل شده ای است؛ یعنی برای دستیابی به خروجی مطلوب به اپراتورهای آموزش دیده نیازی نخواهد داشت.
 • هزینه تجهیزات و نگهداری آن ها کم است.
 • مقرون به صرفه و برای سفارشات بزرگ مناسب است.

معایب چاپ فلکسو

 • نسبت به روش های دیگر چاپی، به عنوان یک چاپ ارزان قیمت شناخته می شود.
 • امکان تغییر رنگ در آن وجود ندارد.

چاپ فلکسو, انواع چاپ فلکسو

اجزای ماشین چاپ فلکسو

بعد از اینکه طراحی فلکسو انجام شد، طرح مورد نظر را برای چاپ به ماشین های مربوطه منتقل خواهد شد. ماشین های به خصوصی که برای سفارش طراحی و چاپ فلکسو استفاده می شوند دارای چهار قسمت اصلی اند. این بخش ها عبارت اند از:

 • بخش تغذیه چاپ فلکسو
 • برج های چاپ ماشین چاپ فلکسو
 • قسمت های خشک کن ماشین چاپ فلکسو
 • بخش تحویل ماشین چاپ فلکسو

بخش های مختلف ماشین چاپ فلکسو

در ادامه با چهار قسمت اصلی این ماشین ها آشنا خواهیم شد:

 • بخش رول باز کن: در این بخش از ماشین چاپ، سلفون و یا هر لفافی که قصد دارید بر روی کارتن ها چاپ کنید روی رول بازکن بسته خواهند شد. پس از آن لفاف به سمت بخش چاپ هدایت می شود.
 • بخش چاپ: این بخش از ماشین چاپ فلکسو خود از دو قسمت دیگر به نام های سیستم نورد مخزنی و سیستم مرکب رسانی با نورد آنیلوکس و تیغه ساخته شده است که طراحی فلکسو تائید شده را روی پلیت چاپ میکند.
 • قسمت خشک کن: در این قسمت از هوای گرم و فشرده ای برای خشک کردن رنگ ها استفاده میشود. البته می توان درجه هوای گرم بر اساس نوع جنس لفاف را تنظیم کرد. در صورتی که این تنظیمات در درجه حرارت درست انجام نشوند، لفاف نیز به هنگام رول جمع یا تا خواهد شد.
 • بخش رول جمع کن: همانطور که را نام آن پیداست رول را جمع می کند.

  انواع ماشین چاپ فلکسو

  طراحی فلکسو, چاپ فلکسو

  این نوع ماشین از گران ترین ماشین های چاپ است که در آن ماشین لفاف بسته بندی به دور یک سیلندر مرکزی قرار دارد. چاپ رنگ های مختلف با استفاده از این ماشین بسیار بادقت انجام خواهد شد. در واقع اینطور می توان گفت این دستگاه بیشتر در پروژه هایی به کار میرود که مسئله رنگ و ترکیبات رنگی در آن ها بسیار حائز اهمیت است.

  مهمترین نکته در این نوع ماشین یکی بودن سیلندر چاپ و سیلندر فشار است.

  ۲. فلکسو ایستاده

  این نوع ماشین متشکل از سیلندر های متعددی است. به گونه ای که برای هر رنگ تعیین شده در طراحی فلکسو، سیلندر چاپ یا همان بستر لفاف جداگانه ای وجود دارد. از این نوع ماشین فقط برای کارهای چاپی ساده استفاده می شود.

  ۳. فلکسو خطی

  در این ماشین چاپ، برج های چاپ در یک ردیف به صورت مرتب قرار دارند. وب متریال ها، بین برج های چاپ میچرخد تا خشک کن ها را معادل زمان خشک تطبیق دهند. برج های این مدل ماشین چاپ قابلیت تعویض را دارند.

  نکته: مهمترین تفاوت این ماشین ها در دقت آنهاست. در حالیکه که ماشین چاپ سیلندر مرکزی از دقت بسیار بالایی برخوردار است اما ماشین ایستاده و فلکسو خطی بسیار دقت پایینی دارد.

  انواع چاپ فلکسو, طراحی برای چاپ فلکسو

  کاربردهای چاپ فلکسو

  اصولا بیشتر طراحی های فلکسو روی بسته بندی های مواد غذایی و مایعات انجام میشوند. از طرف دیگر، در لفاف های کاغذی هم مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

  • چاپ طراحی لیبل که در پشت آن چسب دارد.
  • بسته بندی های انعطاف پذیر پاکت های خرید و سطوح ناصاف آن.
  • چاپ انواع مختلف پاکت ها.
  • کارتن های نگهداری مواد غذایی و مایعات و کارتن های مقوایی مانند طراحی جعبه شیرینی، طراحی جعبه دستمال کاغذی و طراحی انواع بسته بندی و جعبه
  • .
  •   چاپ روزنامه و کتاب ها و جلدهای کتاب ها.
  • کارتن هایی که از مقوای کنگره دار ساخته شده اند و ساک دستی های کاغذی و پلاستیکی.

  طراحی برای چاپ فلکسو

  از آنجایی که چاپ فلکسو برای چاپ بر روی مواد مختلف استفاده می شود باید در هنگام طراحی برای چاپ فلکسو به یکسری نکات توجه کرد.

  • یکی از مهمترین نکاتی که در طراحی برای چاپ فلکسو بسیار مورد توجه قرار می گیرد این است که رنگ ها در هنگام چاپ روی هم همپوشانی داشته باشند تا آن زمانی که کار به نتیجه نهایی رسید، سفیدک نزند. این امر به هنگام طراحی جعبه، طراحی کارتن ،طراحی ست اداری و طراحی کاتالوگ به شدت اهمیت خواهد داشت. این محصولات ارتباط مستقیم با مشتری دارند و میزان فروش یا بازاریابی را تحت تاثیر قرار خواهند داد.ما در مقاله مزایای استفاده از ست اداری و کاتالوگ چیست به اهمیت این دو ابزار تبلیغاتی پرداخته ایم.
  • نکته دیگر این است که درصد رنگ ها در هر نقطه چاپی بهتر است از ۲۹۰ درصد بیشتر نشود.

  طراحی چاپ فلکسو بر روی کارتن

  در دنیای امروز طراحی چاپ فلکسو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چرا که همه به دنبال این هستند که محصولی با بسته بندی خارق العاده و زیبا را طراحی و روانه بازار کنند. در نتیجه آن، در بازار رقابت حرفی برای گفتن داشته باشند و مشتریان را به سمت خود جذب کنند. یکی از روش های جذب مشتریان بالقوه، چاپ روی کارتن با کمک چاپ فلکسو است. در این متد تصویر و طرح محتویات جعبه با کمک چاپ و طراحی فلکسو روی کارتن چاپ حواهد شد. در نهایت یک طراحی جعبه خلاقانه به دست مشتری خواهد رسید.

  ظاهر بسته بندی باید بدون ایراد یا خطا باشد. از آنجایی که رنگ ها یکی از رکن های اساسی طراحی این روش محسوب میشوند، نحوه استفاده از آنها در طراحی انواع بسته بندی و جعبه نیز بسیار حائز اهمیت است. درواقع این رنگ ها هستند که در جلب توجه مشتری و فروش بیشتر به تولیدکننده یا عرضه کننده کمک میکند.

  در استفاده از رنگ ها حساسیت بسیاری به خرج دهید. رنگ های روشن طراحی انواع بسته بندی و جعبه را شیک و زیبا میکنند؛ اما- مثلا- رنگ صورتی در همه جا کاربرد نخواهد داشت.

  سیستم چاپ فلکسو به چه صورت عمل می کند؟

  چاپ فلکسو را در واقع می توان نوعی چاپ برجسته دانست که در آن از پلیت های انعطاف پذیر استفاده می شود. پلیت ها را به کمک نوار چسب به دو طرف بدنه سیلندر می چسبانند. تصویر برجسته به مرکب مایع آغشته می شود و با فشار کمی به سطح چاپ شونده منتقل می شود.

  روند مرکب سازی در چاپ و طراحی فلکسو نیز بدین صورت است که مرکب از داخل مخزن با کمک نورد مخزن به نورد آنیلوکس می رسد. مرکب، حفره های ریزی که بر سطح نورد آنیلوکس هستند را پر می کند. این کار باعث می شود تا مقدار کنترل شده ای از مرکب به پیلت منتقل گردد. پس از آن برجستگی های سطح پیلت، مرکب را دریافت کرده و به سطح کاغذ انتقال می دهند.

  زمانی که از کلیشه های پلاستیکی در چاپ فلکسو استفاده می شود، مرکب در مقادیر بسیار زیاد له می شود. البته این میزان له شدگی متناسب با فشار چاپ متفاوت است و با چشم غیر مسلح دیده نخواهد شد.

  فلکسوگرافی

  کلیشه های چاپ فلکسو چیست و چگونه تهیه می شوند؟

  کلیشه در واقع یک ورق انعطاف پذیر است که اصولا از ژلاتین و پلاستیک ساخته شده است. در واقع اینطور می توان گفت که کلیشه یک قالب طراحی چاپ فلکسو میباشد.

  کلیشه های چاپ بعد از آماده شدن، دور یک سیلندر قرار میگیرند و سپس طراحی فلکسو تعیین شده روی کلیشه به جوهر آغشته و در مکان مورد نظر چاپ می شود.

  چاپ به وسیله کلیشه فلکسو در کارهایی چون چاپ روی کارتن، چاپ بسته بندی مواد غذایی، چاپ سفره های کاغذی، سفره های نایلونی، سفره های یکبار مصرف، جعبه ها و … کاربرد دارد. یک مزیت مهم کلیشه چاپ فلکسو این است که رنگ های مختلفی را میتوان از سطوح کاغذی صاف، صیقلی و متخلخل چاپ کرد.

  یکی دیگر از مزایای چاپ کلیشه فلکسو این است که خیلی سریع خشک می شود و می توان در مدت زمان کوتاهی چند رنگ را انتقال داد.

  آیا سفارش طراحی و چاپ فلکسو دارید؟

  اگر شما نیز میخواهید در طراحی کارتن، طراحی انواع جعبه یا طراحی ست اداری خود در بازار پررقابت امروزی یک سر و گردن بالاتر از رقبای خود باشید و در نهایت به فروش بالاتری دست پیدا کنید، همین حالا با ما تماس بگیرید. طراحان ما متناسب با نیاز و درخواست شما خلاقانه ترین نمونه ها را برای شما آماده خواهند کرد. چاپ آنها نیز با بالاترین دقت و بهترین کیفیت صورت خواهد گرفت.مطمئن باشید سفارش چاپ و طراحی فلکسو با گلبرگ دیزاین در ساده ترین، مقرون به صرفه ترین و شیک ترین حالت ممکن انجام میگیرد.

  شما همچنین میتوانید برای سفارش کارتن به سایت گلبرگ باکس مراجعه کنید.