شرکت ها به منظور برجسته کردن یک محصول یا خدمت به خصوص خود، از کاتالوگ ها استفاده میکنند؛ اما نه هر کاتالوگی. این ابزارها که با نام بروشور نیز یاد میشوند، یکی از قدرتمندترین و موثرترین راه ها برای جلب توجه و آشنا کردن مخاطبین هدف با محصول است. به کارگیری گسترده از آنها در بخش بازاریابی نیز تائیدی بر این ادعا میباشد. با این حال، بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ چیست؟

بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ (catalog) مجموعه ای از اصولی است که باید زمان طراحی کاتالوگ برای محصولات مختلف به آن ها توجه کرد. امروزه طراحی کاتالوگ، طراحی لیبل و طراحی ست اداری، طراحی جعبه و طراحی کارتن برای محصولات مانند طراحی جعبه شیرینی، طراحی جعبه دستمال کاغذی و یا طراحی انواع بسته بندی و جعبه می تواند یک مزیت رقابت برای تولید کننده آن محصول ایجاد کند.

اگر نکات ضروری طراحی کاتالوگ (catalog) به خوبی در هنگام طراحی کاتالوگ رعایت شود می تواند فروش محصول را تا چندین برابر افزایش دهد. در این مقاله علاوه بر بیان بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ به توضیح نکات کلیدی در طراحی کاتالوگ حرفه ای  و نکات مهمی که باید در طراحی کاتالوگ و بروشور رعایت شود نیز می پردازیم.

در این محتوا می خوانید: پنهان
2 بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ که افزایش فروش را تضمین می کند

کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ ها متشکل از اطلاعات مفید و ارزشمندی اند که چه به صورت چاپ شده و چه دیجیتالی کاربرد دارند. البته مطالعات نشان میدهد مردم به هنگام خرید بیشتر به تبلیغات چاپ شده اعتماد خواهند داشت. علاوه بر اعتماد، بیشتر از آنکه به تبلیغات تلویزیونی، ایمیلی یا رادیویی اهمیت دهند، نمونه های چاپی بیشتر در نظرشان خواهد آمد؛ زیرا در مدت زمان کوتاهی، اطلاعات سازماندهی شده ای را به مخاطب میدهند که همین امر، همه چیز در آن را برایشان قابل پیش بینی میکند.

همانطور که عنوان شد، هر کاتالوگ یا بروشوری مزایای گفته شده را به همراه نخواهد داشت. در ادامه با نکات ضروری طراحی کاتالوگ آشنا میشویم تا ببینیم شما نیز چطور میتوانید مانند رقبای خود، با استفاده از کاتالوگ ها فروش بیشتری داشته باشید.

 

بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ

بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ که افزایش فروش را تضمین می کند

برای طراحی کاتالوگ حرفه ای یا طراحی کارتن و طراحی جعبه بسته بندی محصولات باید طراحی خلاقانه ای را پیاده سازی و اصولی را در طراحی رعایت کنیم. همانطور که می دانیم کاتالوگ (Catalog) ابزار تبلیغاتی است که می تواند بین مشتری و تولید کننده محصول رابطه برقرار کند. این کاتالوگ به شکل چاپی بسیار جذاب و دارای تصاویر با کیفیت از محصولات در دسترس بازاریابان، فروشندگان و مشتریان قرار داده می شود.

بایدها

هدف از سفارش طراحی کاتالوگ

ابتدایی ترین مرحله در تولید یک کاتالوگ، درک نیازها و خواسته هایمان از آن است. این یک اصل مهم در بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ میباشد.هدف از سفارش و طراحی کاتالوگ معمولا معرفی محصولات و برند به بازاریابان و مشتریان می باشد. کاتالوگ ها ابزار تبلیغاتی چاپی و قابل حملی هستند که در انواع سمینارها و همایش ها می توان آن ها را در معرض دید مشتریان برای مطالعه قرار داد. از این رو، پیش از آنکه بروشور را طراحی کنید، به این سوال پاسخ دهید که علت ساخت و تولید آن برای شما چیست. پس از پاسخ به این پرسش، به راحتی قادر خواهید بود تا پیام خود را به صورت واضح به مخاطب برسانید، میدانید باید از چه قالبی استفاده کنید و در نهایت، به چه چیزی خواهید رسید.

زمان زیادی را روی صفحه اول کاتالوگ ها صرف کنید

صفحه اول کاتالوگ، اولین برخورد مخاطب هدف یا مشتری بالقوه با محصول یا خدمات شرکت شما است. به همین علت، باید جذاب و فریبنده باشد. با این وجود، حتی میتوان گفت که اگر زمان بیشتری را صرف طراحی صفحه اول بروشور نسبت به بقیه صفحات کرده اید، اشکالی ندارد. تنها چیزی که اهمیت دارد، جلب توجه مخاطب است. به همین منظور، اطمینان حاصل نمایید که صفحه اول، مقصود شما را بیان میکند. توجه به این امر در بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ بسیار حائز اهمیت است.

چه نکات مهمی در طراحی کاتالوگ باید رعایت شوند

از تصاویر باکیفیت استفاده کنید

برای طراحی خلاقانه و جذاب کاتالوگ عکس ها حرف اول را می زنند. ظاهر کاتالوگ، تصویری از برند شما را به مخاطب میدهد. به همین علت، از تصاویر باکیفیت، نگاره های گرافیکی و تصویرسازی های درجه یک استفاده نمایید. این کار کاتالوگ شما را جذاب تر میکند. البته توجه داشته باشید که ارتباط تصاویر استفاده شده به محصول یا خدمات شما و همچنین مرتبط بودن تصاویر موجود در یک بروشور به یکدیگر بسیار مهم است.

بنابراین بهتر است یک عکاس حرفه ای را برای گرفتن عکس محصولات استخدام نمایید. وجود تصاویر با کیفیت و زیبا می تواند مشتری را مجذوب مطالعه کاتالوگ نماید. عکس موجود در کاتالوگ باید از نمای نزدیک از محصول گرفته شود، نوع چیدمان محصول و زاویه عکس به درستی تنظیم شده باشد. در این صورت است که یک تصویر می تواند در مشتری تمایل به مطالعه کاتالوگ و خرید محصول و  در نهایت افزایش فروش را تقویت می کند.

انتخاب طراح حرفه ای برای طراحی کاتالوگ

طراحان حرفه ای به سبب تجربه کاری که دارند می توانند کاتالوگ مورد نظر را به بهترین شکل ممکن طراحی نمایند. بنابراین باید اهداف و نظر سفارش دهنده را دقیق به طراح کاتالوگ انتقال دهیم تا بتواند در مورد اولویت ها طراحی و ساختار کاتالوگ  تصمیم گیری کند. طراح با توجه به هدف و محتوای بصیری و نوشتاری کاتالوگ و اندازه کاتالوگ می تواند مقدار متن و تعداد تصاوير و اندازه ی تصاویر  را تعیین نماید.

ابعاد مناسب برای طراحی کاتالوگ

کاتالوگ باید در ابعاد مناسب که نه کوچک و نه خیلی بزرگ، طراحی و چاپ شود. همچنین باید اندازه ان طوری باشد که تصویر محصولات به وضوح توسط مشتری  قابل مشاهده باشد.

چاپ و صحافی کاتالوگ با کیفیت 

برای دادن سفارش چاپ کاتالوگ به چاپ خانه باید ابتدا نمونه های کاتالوگ های چاپی آن را از نزدیک مشاهده نمایید. از چاپخانه بخواهید فایل طراحی کاتالوگ را نیز به شما نشان دهد و فایل طراحی را با نمونه چاپی مقایسه کنید. دقت کنید تمام ریزه کاری ها و رنگ های موجود در طرح باید روی نسخه چاپی نیز وجود داشته باشد تا مطمئن شویم چاپ کاتالوگ با کیفیت انجام می شود.

در مورد صحافی کاتالوگ نیز باید دقیق باشید و نمونه کارهای صحافی شده را بررسی کنید. منگنه ای که صفحات کاتالوگ را به یکدیگر متصل می کند باید کاملا در وسط صفحات قرار گیرد تا مطالعه و ورق زدن آن براحتی انجام شود.

کاتالوگ شما حتما فراخوان عمل داشته باشد؛ نکته ی مهم در طراحی کاتالوگ

منظور از فراخوان عمل (Call to Action) دعوت مخاطب هدف به اقدام است؛ یعنی آنها را به صورت ناخودآگاه جذب محصول یا شرکت کنیم، به طوریکه ترغیب به تماس با ما شوند. برای مثال، میتوانید از عباراتی مانند همین حالا با ما تماس بگیرید یا جهت کسب اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید استفاده نمایید.

فراخوان عمل یکی از ضروریت های بازاریابی است. ازآنجاییکه کاتالوگ نیز ابزاری برای بازاریابی میباشد، در فهرست بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ به آن پرداخته میشود. وجود این ویژگی به مخاطب هدف کمک میکند تا قدم بعدی خود را بداند. به منظور تسهیل هر چه بیشتر این روند، میتوانید از فونت یا جملات واضح و صریح استفاده کنید، آنها را در مرکز صفحه قرار دهید تا توجه بیشتری را به خود جلب نماید.

 

همواره مخاطب هدف خود را در نظر داشته باشید

یکی از مهمترین نکات ضروری طراحی کاتالوگ، شناخت مخاطب هدف است. درباره شان تحقیق کنید تا آنها را بهتر بشناسید. بدانید که این مخاطب هدف کیست و به چه چیزی اهمیت میدهد. با این استفاده از این اطلاعات، دسترسی به آنها و ارائه کاتالوگ به مخاطب هدف ساده تر میشود. در نتیجه، روی مخاطب درست سرمایه گذاری کرده اید و میزان فروش شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

بنابراین قبل از طراحی کاتالوگ باید مخاطب هدف خود را مشخص کنیم، بدانیم که برای افرادی با چه جنسیت و سنی و با چه میزان تحصیلاتی می خواهیم کاتاوگ را طراحی نماییم. علاوه بر مصرف کنندگان سایر افراد مثل خریداران عمده، مغازه دار یا فروشنده محصول و یا افراد واسطه مانند شرکت های مخابراتی که ارائه دهنده ی خدمات و گیرنده ی خدمات هستند از کاتالوگ استفاده می کنند.

سبک طراحی قابل فهم باشد

برای مشخص کردن نوع سبک طراحی باید نمونه طراحی های قبلی شرکتی که قرار است برای آن کاتالوگ طراحی کنید، بررسی نمایید. چنانچه طرح های قبلی مورد توجه مشتریان نبوده است باید سبک طراحی کاتالوگ را تغییر داد.

بین کاتالوگ و بروشور تفاوت قائل شویم

برای طراحی کاتالوگ باید فرق آن را با بروشور بدانید؛ بروشور شامل اطلاعات زیاد در مورد محصول یا خدمات است و هدف طراحی برشور برجسته کردن ویژگی های محصول و توصیف شرکت می باشد. از لحاظ ساختاری به شکل تاشو بوده و دارای ۴ تا ۸ صفحه یا لت است. اما کاتالوگ حاوی فهرستی از ویژگی ها و اطلاعات مختصر در مورد محصول است و هدف آن ارائه تصاویر محصولات، قیمت ها و توضیح کمی در مورد تمام خدمات و محصولات شرکت می باشد. ساختار کاتالوگ صحافی شده و دارای ۸  صفحه یا بیشتر است.

هر فرد، مسئول انجام یک بخش از کاتالوگ باشد

هیچ فردی در مورد همه چیز اطلاعات ندارد. اگر هم اینطور باشد، نمیتوانند در همه آنها ماهر باشند. مورد مهم بعدی در لیست بایدها و نبایدها طراحی کاتالوگ، بهره گیری از افراد کاردان در تمام بخش های موردنیاز طی طراحی و تولید کاتالوگ ها است.

ممکن است تصور کنید نمونه های آماده یا نرم افزارهای به خصوص میتوانند تمام نیازهای شما را به صورت استادانه برطرف کنند و یک کاتالوگ حرفه ای به شما بدهند. درحالیکه مهارت یک کاردان، اصلا قابل مقایسه با این موارد نیست. نتیجه به دست آمده نیز به همین صورت.

سادگی و جذابیت کاتالوگ

هر چه کاتالوگ ساده تر و در عین حال دارای محتوای متنی و تصویری مناسبی باشد می تواند در جذب مخاطب برای مطالعه موفق تر عمل کند. بسیاری از کاتالوگ ها به محض رسیدن به دست مشتریان یا در سطل آشغال و یا روی زمین انداخته می شوند. بنابراین بعد از یک نمونه طراحی کاتالوگ آن را به افرادی مختلفی نشان دهید و از آن ها نظر خواهی کرده و مشورت نمایید. نقاط مثبت و منفی صاحب نظران را در طراحی کاتالوگ حتما اعمال کنید تا بتوانید از کاتالوگ به عنوان یک ابزار تبلیغاتی نهایت بهره را ببرید.

تعداد صفحات برای طراحی کاتالوگ

در طراحی کاتالوگ باید سه قسمت شامل ۱- طراحی جلد ، ۲- طراحی الگوی صفحات داخلی و ۳- طراحی صفحات داخلی را مد نظر قرار داد. طراحی صفحه جلد کاتالوگ می تواند به شکل یک رو یا دو رو باشد. جذابیت در طراحی جلد بسیار مهم است زیرا در نگاه اول مشتری جلد کاتالوگ را می بیند. ایجاد تضاد و هارمونی رنگ ها در جذب نگاه مشتری تاثیر گذار است و می تواند مشتری را ترغیب به مطالعه کاتالوگ نماید.

در مورد طراحی خلاقانه الگوی صفحات داخلی نیز باید یک طرح کلی برای تمام صفحات پیاده سازی کرد که شامل عنوان ها و زیر عنوان و پانوشت ها باشد. طراحی صفحات داخلی نیز باید برای محتوای هر صفحه منحصربفرد باشد تا جذابیت را بیشتر کرده و کاتالوگ را از یکنواختی خارج کند.

در طراحی کاتالوگ باید ساختاری شامل جلد، پشت جلد و دو صفحه داخلی را برای چاپ در نظر گرفت. علاوه بر این ها صفحات کاتالوگ می تواند از ۴ صفحه بیشتر باشد.

جنس و گرماژ کاغذ کاتالوگ

جنس کاغذی که برای  جلد کاتالوگ استفاده می شود با کاغذ صفحات داخلی متفاوت است. معمولا از کاغذ گلاسه ۲۵۰ یا ۳۰۰ گرم با روکش مات یا براق برای طراحی جلد کاتالوگ و برای کاغذ با گرماژ پایین تر بین ۱۲۵ گرم و ۱۳۵ گرم برای صفحات داخلی استفاده می شود. انتخاب جنس و گرماژ به نوع طراحی و نوع کاربرد کاتالوگ بستگی دارد که می تواند روی قیمت چاپ تاثیر داشته باشد. کاغذهای دیگر مانند کبریتی ، کتان ، پلاستیکی و حتی کاغذ های رنگی را می توان برای طراحی کاتالوگ و طراحی لیبل و طراحی ست اداری استفاده کرد؛ البته قبل از چاپ باید پیش بینی های لازم در این خصوص شده باشد.

نبایدها

 

نکات ضروری طراحی کاتالوگ, نکات مهم طراحی کاتالوگ

محتوای کاتالوگ به اندازه باشد؛ از نکات مهم در طراحی کاتالوگ حرفه ای

هر ابزار تبلیغاتی باید دارای محتوای تاثیرگذار مانند متن یا تصویر باشد که مشتری بتواند از آن استفاده کند. برای طراحی کاتالوگ باید متن و تصاویر با کیفیت و مناسب از قبل آماده شوند.

هیچ کس تمایلی به صرف زمان طولانی برای مطالعه کاتالوگ ها ندارد. درواقع، کاتالوگ هایی که پر از متن هستند، جذابیت کمتری برای مخاطب خواهند داشت. به همین دلیل، یکی از مهمترین موارد در بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ، تعداد کلماتی است که مینویسید.

بروشوری که اطلاعات بیش از حدی راجع به موضوعی بیان میکند، به همان مراتب فهم را سخت تر مینماید؛ زیرا مقدار اطلاعاتی که باید به آن توجه کنیم بیشتر میشود و متمرکز ماندن روی متن، کمتر. به همین دلیل، در تلاش باشید تا متن کاتالوگ را واضح، مختصر و مفید نگه دارید. این امر در ظاهر کاتالوگ نیز موثر خواهد بود.

محتوای مناسب برای طراحی کاتالوگ می تواند شامل تصاویری از محصولات (خدمات)، لیستی از محصولات(خدمات) و ویژگی های محصول(خدمات)، قیمت خدمات و محصولات، اطلاعات مربوط به شرکت، توصیفات مشتری و سایر اطلاعاتی که به مشتریان برای تصمیم گیری درست کمک کننده باشد.

از تصاویر به راحتی نگذرید

در طراحی کاتالوگ ها، تصاویر و عکس ها را فراموش نکنید؛ زیرا خواندن یک متن بدون تصویر بدون شک کار حوصله سر بری خواهد بود. از آن طرف، عکس های بی کیفیت نیز از اعتبار و حرفه ای بدون کسب و کار شما میکاهد. به همین منظور، حتما از تصاویر خوب و مناسب برای کامل کردن کاتالوگ خود استفاده کنید.

از چندین مدل مختلف فونت استفاده نکنید؛ نکته ی مهم در طراحی کاتالوگ

در تعداد فونت هایی که در طراحی کاتالوگ خود به کار میبرید محدودیت قائل شوید. این امر تاثیر به سزایی در زیبایی ظاهری و نظم آن ایفا میکند. به همین دلیل، جزو موارد مهم در بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ، عنوان شده است.

برای این کار، میتوانید طی طرح ریزی در طراحی، کاتالوگ خود را به عناوین، عناوین فرعی و متن محدود سازید. با همین رویه، یک کاتالوگ ساده، مرتب و زیبا را در اختیار خواهید داشت که نه تنها توجه مخاطب را جلب میکند، بلکه فهم مطالب و اهداف شما را نیز ساده تر میسازد.

بهترین فونت برای نوشتن محتوای کاتالوگ استفاده از فونت هایی است که دارای هویت سازمانی و رسمی باشند. زیرا مشتریان بیشتر با این فونت ها ارتباط برقرار می کنند. استفاده از سه نوع فونت می تواند جذابیت و خوانایی محتوای کاتالوگ را تامین نماید و از شلوغی و به هم ریختگی طرح کاتالوگ جلوگیری کند.

اندازه مناسب برای فونت نوشته کاتالوگ در جذب مخاطب تاثیر مثبت دارد. می توان برای عنوان ها از سایزهای بزرگ و برای نوشتن توضیحات و زیر عنوان ها از سایز فونت کوچک و متوسط استفاده کرد.

در کاتالوگ، از خودتان سخن نگویید

یکی از نکات مهم در طراحی کاتالوگ این است که بدانیم دقیقا چه مواردی را در متن کاتالوگ بیاوریم. صحبت از خود و برتری های شما و شرکتتان از جمله مواردی است که باید از آن دوری کنید؛ زیرا هدف از ایجاد کاتالوگ، آشنا کردن مخاطب هدف با محصولات یا خدمات شما است، نه خود شما.

به عبارت دیگر، شما باید بتوانید محصول خود را به افراد معرفی کنید، مخاطب را هدف قرار دهید و ثابت کنید محصول یا سرویس ارائه شده شما نیازهای آنها را پاسخ خواهد داد و مشکلات برطرف خواهند شد.

توقع معجزه از کاتالوگ نداشته باشید

نکته مهم بعدی در بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ، انتظاری است که ما به عنوان صاحب برند یا شرکت از یک کاتالوگ داریم. البته که کاتالوگ ها یکی از موثرترین ابزارهای بازاریابی محسوب میشوند، اما بدون شک تصمیم گیری به خرید، روند منحصر به فرد خود را دارد.

درواقع برای اینکه یک محصول به فروش برسد، فرد باید شرایط خود، شرایط مربوط به محصول موردنیاز خود و شرکت شما را بررسی کند. وظیفه کاتالوگ، جلب توجه مشتریان بالقوه و متقاعد کردن آنها به خرید است؛ اما باز هم خرید، نیازمند زمان و ارزیابی های مخصوص به خود است. پس از آن انتظار معجزه نداشته باشید.

تغییری در کاتالوگ های قدیمی ایجاد نکنید

خلاقیت یک اصل اساسی در طراحی است؛ اما توجه داشته باشید که افراد تصویر به خصوصی از کاتالوگ ها در ذهن خود دارد. ابعاد یکی از این موارد است. البته که قادر هستید تا شکل کاتالوگ تان را متناسب با شرکت و محصولاتتان منحصر به فرد طراحی کنید، اما در نظر داشته باشید که این امر کمی ریسک دارد. در این شرایط، کاتالوگ شما یا اصلا دیده نمیشود، یا به علت شمایل به خصوص آن، توجه بیشتری را به خود جلب میکند.

چه نکات مهمی در طراحی کاتالوگ و بروشور باید رعایت شوند

در جلسات بازاریابی با مشتریان به همراه داشتن کاتالوگ و بروشور می تواند رسانه های تجاری کارآمدی برای شناساندن شما به مشتریان باشند. کاتالوگ ها و بروشورهایی که دارای طراحی خلاقانه و حرفه ای به همراه ظرافت فکری باشند، می توانند یک ابزار تبلیغاتی مهم برای جذب مشتری و افزایش فروش باشند.بنابراین اگر برای شما هم مهم است که چه نکات مهمی در طراحی کاتالوگ باید رعایت شوند در ادامه با گلبرگ دیزاین همراه باشید.

نکات مهم در طراحی کاتالوگ حرفه ای

 • طراحی کاتالوگ و بروشوری با کمترین عناصر و بدون پیچیدگی که سبب خستگی چشم و ذهن مخاطب شود بسیار اهمیت دارد. رعایت اصل سادگی می تواند حس آرمشی را به مخاطب برای مطالعه بدهد.
 • هدف از طراحی بروشور و کاتالوگ نشان داده و معرفی محصولات و شرکت به مشتریان است. بنابراین شیک و جذاب بودن آن می تواند تاثیز زیادی روی نگاه مشتری برای مطالعه کاتالوگ یا بروشور بگذارد. استفاده از هارمونی رنگ های جذاب و مناسب که چشم را اذیت نکند در طراحی کاتالوگ بسیار مهم و ضروری است.
 • یکی از نکات اساسی در طراحی کاتالوگ استفاده از لوگو یا آرم مجموعه تولیدی یا سازمان شناسه برند تجاری آن مجموعه است. بنابراین باید به زیبایی و وضوح کامل در صفحات بروشور و کاتالوگ درج شوند.
 • اولویت بندی خدمات، مطالب و محصولاتی که باید در کاتالوگ و بروشور طراحی و چاپ شوند را از لحاظ اهمیت اولویت بندی کنید. و مواردی را که دارای اهمیت بیشتری هستند را در روی جلد و صفحات نخست قرار دهید.
 • حتما برای طراحی هر کاتالوگ و بروشوری، ایده های خاص و خلاقانه ای را به کار ببرید. زیرا طراحی خلاقانه می تواند در ذهیت مشتری برای خرید محصول تاثیر گذار باشد. هر چه ایده مناسب تر باشد، طرح نیز بهتر و زیباتر خواهد بود.
 • محتواهای متنی را با استفاده از تیترها و سر تیترها و بندها دسته بندی و سطح بندی کنید. در درج مطالب در بروشور و کاتالوگ باید اصل انسجام را رعایت کرد تا روی طرح نهایی تاثیر مثبتی داشته باشد.
 • برای طراحی کاتالوگ و بروشور حتما از ابعاد استاندارد استفاده کنید.
 • از هزینه کردن برای طراحی و چاپ یک برشورو کاتالوگ با کیفیت نترسید. زیرا هر چه کیفیت ابزار تبلیغاتی شما بهتر باشد می تواند ذهنیت مثبت تری از برند و محصول را در مشتری ایجاد کند.

نکاتی ضروری طراحی کاتالوگ و چاپ آن

رعایت نکات کلیدی در طراحی کاتالوگ می تواند آن را به یک ابزار تبلیغات قوی و کارآمد برای افزایش فروش محصول مورد توجه قرار گیرد. با استفاده از طراحی کاتالوگ ، طراحی لیبل و طراحی ست اداری می توان اطلاعات مختصر و خوبی را در هر زمان و مکانی در اختیار مشتری قرار داد. همچنین انجام طراحی لمینت و چاپ فلکسو و طراحی فلکسو برای طراحی جعبه بسته بندی محصولات مختلف مثل طراحی جعبه دستمال کاغذی، طراحی جعبه شیرینی و انواع طراحی کارتن و جعبه می تواند زیبایی چشم نوازی را روی بسته بندی ایجاد نماید که سبب جذب مشتری گردد.

 • انتخاب فونت با اندازه مناسب
 • رعایت اصول نگارشی
 • تناسب طراحی کاتالوگ با زمینه کاری
 • انتخاب رنگ مناسب
 • انتخاب عکس مناسب
 • درج لوگو در کاتالوگ
 • انتخاب کاغذ مناسب کاتالوگ
 • مختصر نویسی
 • صداقت در نوشتن مطالب

سوالات مهم هنگام سفارش طراحی کاتالوگ

 • کاتالوگ شما با حساب کردن جلد چند صفحه است؟
 • سایز کاتالوگ شما چیست؟
 • کاتالوگ شما عمودی یا افقی است؟
 • جنس صفحات داخلی و جلد چه باید باشد؟
 • کاتالوگ شما یووی دارد یا خیر؟ اگر دارد در چه قسمت هایی است؟
 • روی صفحات و جلد سلفون کشیده شود یا خیر؟ (اگر می خواهید کشیده شود مات و براق بودن آن هم باید انتخاب کنید)
 • چه تعداد کاتالوگ میخواهید چاپ کنید؟

سخن آخر

به بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ که در این مطلب پرداخته شد، توجه ویژه ای داشته باشید. رعایت این موارد میتواند کلید یک بازاریابی موفق، فروش بیشتر و سود بالاتر است. قطعا با توجه به آنها، یک کاتالوگ زیبا که سرشار از اطلاعات مختصر و مفید میباشد را خواهید داشت. نتیجه این امر، رسیدن به اهداف سازمانی و بلندمدت شما خواهد بود.